Справа Верховного Суду: голову Державної судової адміністрації викрили на підбурюванні до надання хабаря

Голова ДСА Олексій Сальніков на заході заході U4J: Respect. Support. Justice, Київ, 22 травня 2023 року
Голова ДСА Олексій Сальніков на заході заході U4J: Respect. Support. Justice, Київ, 22 травня 2023 рокуДержавна судова адміністрація України / Facebook

Правоохоронці викрили голову Державної судової адміністрації України Олексія Сальнікова на підбурюванні до надання неправомірної вигоди суддям Верховного Суду за винесення рішення на користь комерційного підприємства.

Про це повідомляють НАБУ та САП.

За даними слідства, чинний голова ДСА 5 березня отримав від представника комерційного підприємства 7,5 тисяч доларів, із яких 5 тисяч мали бути передані суддям за винесення рішення, а ще 2,5 тисячі доларів — йому за «посередницькі послуги».

Надалі голова ДСА обіцяв посприяти в ухваленні рішення суддями Верховного Суду, зокрема й через залучення до цього його ексголови ВС Всеволода Князєва, зазначає НАБУ.

Однак, після викриття Князєва поведінка голови ДСА «різко змінилась» і він почав ухилятися від розв'язання питання. Але й не мав наміру повертати отриманий хабар, зазначають слідчі.

Наразі детективи проводять обшук за місцем роботи голови ДСА України. Попередня кваліфікація справи:

  • ч. 2 ст. 15 ККУ — замах на злочин;
  • ч. 4 ст. 27 ККУ — підбурювання до вчинення кримінального правопорушення;
  • ч. 4 ст. 369 ККУ — пропозиція, обіцянка або надання неправомірної вигоди службовій особі;
  • ч. 2 ст. 190 ККУ — шахрайство.

Що відомо про справу Верховного Суду?

15 травня САП та НАБУ повідомили про викриття «масштабної корупції» у Верховному Суді. Підозри в отриманні хабаря оголосили колишньому голові ВС Всеволоду Князєву та його спільнику-адвокату.

Адвокатське об'єднання, яке фігурує у справі, називають посередником між керівництвом суду й людьми, які хотіли «вирішити питання» в суді. Слідчі зафіксували низку контактів одного із власників об'єднання із власником фінгрупи «Фінанси та кредит» (співголовою цієї групи називають Костянтина Жеваго).

Велика палата ВС розглядала справу щодо права власності 40,19% акцій Полтавського гірничо-збагачувального комбінату Ferrexpo. Своїм рішенням 19 квітня орган залишив зазначені акції пов'язаним із Жеваго компаніям. Сам бізнесмен заперечив, що причетний до хабаря голові чи суддям Верховного Суду.

15 травня правоохоронці зафіксували «на гарячому» передання другої частини хабаря, тоді ж і затримали Князєва та адвоката. Прокурори казали, що гроші знайшли ще в деяких інших суддів Великої Палати Верховного Суду.

Пленум Верховного Суду висловив недовіру голові ВС Всеволоду Князєву і через це достроково припинив його повноваження як очільника суду. А Вища рада правосуддя дала згоду на тримання його під вартою.