Винний без суду і слідства: як італійські медіа засудили українського солдата Марківа

Справа про вбивство фотографа Андреа Роккеллі ризикує перетворитися в програну Україною битву в інформаційній війні – як цього уникнути?

«Кіллер», «убивця», «той, хто віддавав наказ стріляти» – так італійська преса називає українського солдата Віталія Марківа, затриманого в Італії за звинуваченням у причетності до вбивства фотографа Андреа Роккеллі.

Суд над Марківим ще не розпочався, але інформаційна війна проти українця вже у розпалі. Яку роль відіграють журналісти в цій справі, чому італійські медіа застосовують щодо Марківа «презумпцію винуватості», та чи можливий в таких умовах справедливий суд?

«Він убив в Україні фоторепортера Роккеллі», – так повідомляє про арешт Марківа на своєму сайті одна з найбільших італійських газет, La Stampa.

Дослівно такий же заголовок і у матеріалу Il Giornale, газети, що належить до медіа-імперії Сильвіо Берлусконі – автор називає Марківа «антипутінським бойовиком».

«В аеропорту заарештували кіллера італійського фоторепортера», – пише головна газета Болоньї Il Resto del Carlino.

«Убивство з наказу Марківа», – говорить автор сюжету на найбільшому державному телеканалі Італії Rai1, і подає вирвану з контексту цитату, де Марків начебто говорить, що стріляв по цивільних (насправді він казав це про дії силовиків під час розстрілу Майдану).

Більшість італійських медіа ще до початку суду називають Віталія Марківа винним у загибелі Андреа Роккеллі – і це попри те, що докази його причетності до загибелі фотографа щонайменше сумнівні.

Віталія Марківа, громадянина України та Італії, затримали 1 липня в аеропорту Болоньї. Його звинувачують у причетності до вбивства на Донбасі у 2014-му італійського фотографа Андреа Роккеллі. Той разом із перекладачем, російським дисидентом Андрієм Мироновим, загинув внаслідок мінометного обстрілу під Слов’янськом.

Головний свідок у справі – французький журналіст Вільям Роглон, який вижив у тому нападі. За його словами, по них стріляли українські військові, які на той час займали позиції на горі Карачун. Звинувачення проти Марківа грунтуються на показах двох італійських журналістів.

Інтерв’ю – підстава для арешту

24 травня 2014 року в італійській газеті Corrierе della Sera з’явився матеріал авторства Іларії Морані під заголовком «Україна, розповідь капітана: Ось як загинув Роккеллі».

У статті журналістка цитує неназваного українського солдата, який говорить таке: «Зазвичай ми не стріляємо у напрямку міста і по цивільних, але коли бачимо рух, заряджаємо важку артилерію. Так сталося з автомобілем двох журналістів та їхнього перекладача. Ми звідси стріляємо на відстань півтора кілометри».

Віталій Марків Фото: волонтерський фотопроект «Якби не війна»

З матеріалів італійських слідчих випливає, що ці слова належали Віталію Марківу, а виділений фрагмент, схоже, став підставою для його затримання і звинувачення у навмисному вбивстві.

Журналістка-фрілансерка Іларія Морані відмовилася відповісти Громадському на питання, чи давала вона свідчення проти Марківа. Марчелло Фаучі – інший репортер, ім’я якого згадується у матеріалах слідства як того, хто вказав на Марківа, не відповів на наше прохання про коментар.

За даними знайомих із Фаучі та Морані журналістів, вони не розкривали слідчим своє джерело інформації. Слідчі начебто самі вийшли на Марківа на основі їхніх журналістських матеріалів. Утім, джерела Громадського, знайомі з процедурою дізнання в Італії, стверджують, що журналісти, навіть якщо напряму не називали ім’я Марківа, найімовірніше упізнали його по фото.

Доказова база італійського слідства проти Віталія Марківа виглядає доволі слабкою. Схоже на те, що його заарештували з кількох мотивів. По-перше, вже згадана стаття журналістів та наведена там цитата.

По-друге, у травні 2014, коли загинув Роккеллі, Марків перебував на горі Карачун і може надати слідчим багато інформації про позиції українських військових.

По-третє, він говорить італійською та має громадянство цієї країни – а отже, є легкою здобиччю для італійських слідчих, на яких чинять великий тиск, аби ті продемонстрували прогрес у справі Роккеллі.

Реакція українців Італії

«Ми з болем і здивуванням зустріли цю новину, – каже про арешт Марківа в інтерв’ю Громадському голова однієї зі спільнот українців в Італії Олесь Городецький. – Нас особливо обурив спосіб подачі цієї новини – коли його (Марківа – ред.) без суду звинувачували журналісти. Це ганебне висвітлення дійшло до того, що подавалися певні фейки, розказували речі, яких він ніколи не говорив, перекручували його інтерв’ю».

Українці, яких офіційно в Італії мешкає 250 тисяч, зібрали підписи під зверненням до італійських медіа з проханням бути виваженими і дотримуватися журналістських стандартів.

Утім, позиція українців, — які так само, як інші мешканці Італії, фінансують існування державних медіа із власних податків, – ЗМІ не зацікавила.

«Провідні видання або відповідали, що їм нецікавий такий матеріал для публікації, або просто ігнорували, – зізнається Городецький. – Ми продовжуємо писати, звертатися до журналістів із проханням надати позиції іншої сторони. Ми хочемо, щоб були коментарі двох сторін, а не очорнення людини, яка наразі абсолютно невинна».

«Це шакали, а не журналісти»

Іншу позицію у справі Марківа італійським ЗМІ міг би надати і його адвокат Раффаеле делла Валле – один із провідних фахівців Італії. Він охоче погодився на коментар для Громадського. «Це шакали, а не журналісти», – сказав Делла Валле про італійські медіа. Минулого тижня адвокат уперше зустрівся з українцем, Марків запевнив його у своїй непричетності до загибелі Роккеллі.

«Безсумнівно, реакція медіа виходить за будь-які рамки, –  заявив Делла Валле. – Мова йде про абсолютно непевну ситуацію в зоні ведення воєнних дій, а медіа вже кричать про винуватого. Не можна судити людину в телевізорі, для цього є компетентні органи».

Втім, захисник українця переконаний – надмірна реакція медіа не вплине на судовий процес. І він, і його підопічний певні в незалежності та справедливості італійського правосуддя.

Нова битва в інформаційній війні

Італійські медіа написали про арешт Марківа у тому ж ключі, в якому описували події в Україні в останні роки, – пояснює Мауро Воерціо, редактор порталу Stop Fake італійською. Він із колегами моніторить маніпуляції та перекручування італійських ЗМІ, що стосуються України.

«У нас медіа дуже швидко стали на бік Росії. Ще з часів Майдану багато хто говорив, що там були нацисти. Загальною тональністю було те, що українці погані, вбивці, а росіяни хороші, – пояснює Мауро Воерціо. – А Віталій Марків – ідеальний персонаж, щоб показати, які українці погані».

Редактор порталу Stop Fake італійською Мауро Воерціо Фото: Олександр Попенко/Громадське

Чому італійські журналісти так висвітлюють події в Україні? «Є хороші журналісти, є ті, хто погано розбирається у фактах, про які пише, є заангажовані політично, які чіпляються за одну версію подій. Всі ці журналісти зрештою хапаються за ідею, яка циркулює у суспільстві, що “краще бути на боці Путіна, ніж проти Путіна” і ось маємо результат. Тут немає теорій змови».

Активіст вважає, що благородними намірами батьків Андреа Роккеллі, які прагнуть дізнатися правду про обставини загибелі сина, скористалися люди, метою яких є пропаганда.

Воерціо переконаний – італійський суд зрештою виправдає Віталія Марківа. Однак навіть після цього у колективній уяві він може залишитися монстром, змальованим медіа.

«Пропаганда використала загибель Роккеллі та арешт Марківа для того, щоб заплямувати репутацію України. Немає значення, яким буде вирок суду над Марківим. Результату вже досягнуто», – констатує Мауро Воерціо.

Проте вважати програною цю битву в інформаційній війні рано. І Віталій Марків особисто, і українська влада можуть спробувати схилити шальки терезів в інший бік. Віталій у випадку, якщо його виправдає італійський суд, може подати позов проти газет і журналів про образу честі та гідності. А Україна могла би скерувати ресурси італійського правосуддя та дискурс медіа зовсім в інше русло, оголосивши у міжнародний розшук громадян Італії, котрі воюють на боці сепаратистів на Донбасі.

Підписуйтесь на наш канал в Telegram