Справи Майдану: правоохоронці розповіли, що першим убитим був не Нігоян

Розслідування злочинів під час Революції гідності 2013—2014 років показало, що першою жертвою на Майдані став активіст Юрій Вербицький, а не Сергій Нігоян. За даними слідства, Вербицького викрали, катували, а потім кинули в лісі, де він помер унаслідок отриманих травм і переохолодження.

Про це представники Офісу Генпрокурора та Державного бюро розслідувань розповіли на брифінгу 21 січня.

Про перші вбивства

Заступник начальника управління Державного бюро розслідувань Артем Яблонський розповів, що розкриття перших трьох убивств на Майдані стало «проблемним».

«Хто є першим убитим? Це Юрій Вербицький чи Сергій Нігоян — за часом? За останніми даними, це Юрій Вербицький», ㅡ сказав Яблонський.

Він додав, що наразі не розкриті вбивства Сергія Нігояна, Михайла Жизневського та Романа Сеника, які були серед перших загиблих, але слідчі ДБР «активізували роботу» в цьому напрямку.


Що це за справа?

За даними слідства, 21 січня 2014 року орієнтовно о 04:00 невідомі викрали активістів Ігоря Луценка та Юрія Вербицького з Олександрівської клінічної лікарні Києва. Після цього потерпілих катували, а потім кинули в лісі. Зрештою, Юрій Вербицький помер унаслідок отриманих травм і переохолодження. Ігор Луценко вижив.


За даними правоохоронців, у справі щодо викрадення активістів Ігоря Луценка та Юрія Вербицького (а також убивства останнього) до відповідальності притягнули 19 людей: низку цивільних, зокрема організаторів «тітушок», які співпрацювали з МВС, а також двох працівників міліції — слідчого та оперуповноваженого.

У цьому провадженні ще 8 людей перебувають у розшуку в Росії та на окупованих територіях. Правоохоронці наголосили, що клопотання про надання міжнародної правової допомоги щодо них результатів не дали, тому ініціюється питання про спеціальне досудове розслідування та подальший заочний судовий розгляд справи.

Що з розслідуваннями?

Слідчий ДБР Денис Керман розповів, що в управлінні з розслідувань злочинів Майдану перебувають 84 кримінальні провадження, які нараховують понад 12 тисяч томів. Наразі 32 з цих проваджень зупинені, здебільшого через розшук підозрюваних.

За два роки існування управління 97 людей отримали підозри, 5 людей затримали. Також ДБР отримало 42 дозволи на проведення спеціального досудового розслідування.

Прокурор ОГП у справах Майдану Іван Бабенко розповів, що наразі в судах перебуває 120 кримінальних проваджень стосовно 243 людей щодо подій на Майдані. Лише минулого року завершили й надіслали до суду 29 актів щодо 44 людей.

Окрім того, у 2021 році оголосили 7 обвинувальних вироків проти 8 людей. З цих вироків чотири — з реальними мірами покарання, наголосив Бабенко.

Він додав, що є певні проблеми з термінами розгляду проваджень. Це, зокрема, пов'язано з багатоепізодністю та складністю кримінальних справ, зловживаннями сторони захисту та відвертим небажанням суддів розглядати ці справи, заявив Бабенко.

Він додав, що до ВРП подають відповідні скарги.