США готові укласти нову ядерну угоду з Росією без Китаю. Але КНР вважають загрозою, яку треба усунути «терміново»

США можуть погодитися на те, щоб спочатку укласти нову угоду з питань ядерних стратегічних озброєнь з Росією без Китаю. Водночас КНР вважають загрозою, яку треба усунути «терміново».

Про це заявив спецпредставник США з контролю над озброєннями Маршалл Біллінгслі в телефонному інтерв'ю японському виданню «Ніккей», передає «Інтерфакс-Україна».

Трохи контексту: у червні 2020 року почався перший раунд переговорів між Росією і США. Вони стосуються договорів про спільне роззброєння, зокрема і ядерного арсеналу. Йдеться, серед іншого, про договір про скорочення стратегічних наступальних озброєнь СНО-3, укладеного у 2010 році. Його дія спливає в лютому 2021 року. Тоді ні про що конкретно не домовилися, але погодились продовжувати перемовини протягом літа. Новий раунд перемовин запланований на 17-18 серпня у Відні.

Перед його початком Маршалл Біллінгслі заявив, що угоду можуть укласти спочатку з Росією, а вже потім з Китаєм. Раніше у США казали, що угоди хочуть підписати одночасно між трьома країнами.

«Це, я думаю, дуже розумний підхід, особливо тому, що ми, можливо, зможемо домовитися з Росією про щось таке, що було б рамками, в які ми хотіли б, щоб увійшов і Китай», — сказав Біллінгслі

Він вважає, що підписання нового договору про стратегічні наступальні озброєння з Росією стане методом тиску на Китай, що «є терміновою загрозою».

«Наша концепція полягає в тому, що можна вести двосторонні переговори, як між США і Росією, так і між Сполученими Штатами і Китаєм, доти, поки ці переговори в кінцевому підсумку увійдуть в тристоронні рамки», — сказав дипломат.

Він зазначив, що Вашингтон має намір продовжити тиск на Пекін з метою залучення Китаю до переговорів. Водночас, керівник департаменту з контролю над озброєннями МЗС Китаю Фу Цун, заявив раніше, що «якщо США скажуть, що вони готові спуститися на китайський ядерний рівень, Китай буде радий взяти участь у переговорах вже наступного дня», додавши, що «насправді ми знаємо, що цього не станеться».

Що за ядерна угода

Дія попереднього Договору між РФ і США про заходи із подальшого скорочення й обмеження стратегічних наступальних озброєнь спливає у 2021 році, але має можливість продовження на іще 5 років. СНО-3, або New START підписали у 2010 році тодішні президенти Барак Обама і Дмитро Медведєв.

Угода передбачає скорочення ядерних боєзарядів до 1550 одиниць, міжконтинентальних балістичних ракет, балістичних ракет підводних човнів і бомбардувальників — до 700 одиниць.

Нова угода має охоплювати і російські системи, які ще перебувають у стадії розробки. Серед них, такі системи, як «Посейдон» (підводний дрон на ядерному паливі та з ядерним зарядом), балістичні ракети, що запускаються з повітря та інші.

Що з ядерним озброєнням у світі

Станом на початок 2019 року дев'ять країн: США, Росія, Великобританія, Франція, Китай, Індія, Пакистан, Ізраїль та Північна Корея мали 13 865 ядерних боєголовок, за даними Стокгольмського міжнародного інституту досліджень миру (SIPRI).