США хочуть перемістити NASAMS із Близького Сходу до України протягом 3-6 місяців — Politico

Пускова установка NASAMS. Ілюстративне фото
Пускова установка NASAMS. Ілюстративне фотоWikimedia Commons

Сполучені Штати співпрацюють із країнами Близького Сходу, щоби перемістити звідти до України декілька передових систем протиповітряної оборони NASAMS.

Про це пише Politico з посиланням на гендиректора Raytheon Technologies (компанії-виробника NASAMS) Грега Хейса.

«На Близькому Сході розгорнуто NASAMS, і деякі наші союзники в НАТО і ми [США] фактично працюємо з кількома близькосхідними країнами, які зараз використовують NASAMS, і намагаємося спрямувати їх до України», — сказав Хейс.

За його словами, США прагнуть відправити NASAMS в Україну протягом наступних трьох-шести місяців. А потім замінити ці системи на Близькому Сході новими NASAMS протягом наступних 24 місяців.

Гендиректор Raytheon відмовився уточнити, з якими конкретно країнами США та союзники обговорюють передавання NASAMS. Проте, як зазначає Politico, покупцями в цьому регіоні є Оман і Катар.

Нагадаємо, Пентагон 30 листопада уклав контракт на понад 1,2 мільярда доларів із компанією Raytheon, яка має виготовити шість зенітних ракетних комплексів NASAMS для України. Орієнтовна дата завершення робіт — 28 листопада 2025 року.

Що відомо про це озброєння?

NASAMS — норвезький зенітний ракетний комплекс середньої дальності. Версія NASAMS II з використанням ракет AIM-120С AMRAAM може стріляти на відстань до 25 кілометрів, а її досяжність за висотою — до 14-15 кілометрів.

Система NASAMS є на озброєнні або доставляється у 12 країн. Уперше США оголосили про наміри передати Україні ППО NASAMS у серпні в межах міжнародної допомоги.

Перші дві NASAMS прибули в Україну на початку листопада. У Пентагоні уточнили, що Україна отримала дві батареї цієї системи. Згодом США оголосили про наміри передати ще 6 одиниць у межах Ініціативи сприяння безпеці в Україні.

Окрім того, Україна отримала Aspide — наземний зенітно-ракетний комплекс італійсько-швейцарської розробки. Такий комплекс може працювати у складі ешелонованої системи ППО й обмінюватися даними із ЗРК інших типів.