Сполучені Штати та афганське ісламістське угруповання «Талібан» підписали мирну угоду, яка має покласти край 18-річній війні в Афганістані.

Підписання угоди відбулося в столиці Катару Досі, де представники США й «Талібану» зустрічалися для попередніх перемовин.

На церемонії підписання був присутній державний секретар США Майк Помпео і представник руху «Талібан» у Катарі Сухалі Шахін.

Також, як передає The Independent, у Кабулі, столиці Афганістану, представники афганського й американського урядів заявили, що США протягом 135 днів після підписання мирної угоди зменшить свою військову присутність у країні з 14 тисяч до 8,6 тисячі. А протягом 14 місяців із моменту підписання угоди США разом із союзниками по НАТО повністю вийдуть з Афганістану.

При цьому генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг додав, що в разі погіршення безпекової ситуації Альянс відновить свою присутність в Афганістані.

Документ, підписаний в Досі 29 лютого між США й «Талібаном», має назву «Спільна декларація для створення миру в Афганістані». Окрім зменшення військової присутності НАТО й США в країні, вона передбачає зняття санкцій із членів «Талібану» до 29 травня 2020 року з боку членів Ради Безпеки ООН і до 27 серпня 2020 року — з боку США, а також участь США в налагодженні діалогу між Пакистаном та Афганістаном із цього питання.

Сторони також підтверджують прагнення боротьби з тероризмом в Афганістані, зокрема проти таких угруповань, як «Аль-Каїда» й «Ісламська держава». А США й надалі будуть допомагати військам уряду Афганістану в боротьбі з тероризмом.

Утім чи не найважливіша частина угоди — це початок внутрішньоафганського діалогу за участі офіційно визнаного уряду в Кабулі й «Талібану». Ці перемовини відбуватимуться за посередництва США й мають на меті, серед іншого, звільнення значної кількості полонених з обох сторін (зокрема й за участі Міжнародного комітету Червоного Хреста), а також створення умов для «досягнення політичного врегулювання та постійного і тривалого припинення вогню».

Підписання угоди стало можливим після укладання 21 лютого семиденного перемир’я між США й «Талібаном», унаслідок якого, за словами американської сторони, насилля в Афганістані зменшилося на 90%.

США почали вторгнення в Афганістан для боротьби з «Талібаном» після терористичних нападів 11 вересня 2001 року. «Талібан» підозрювали в приховуванні бійців терористичного угруповання «Аль-Каїда» на території Афганістану.

Для фінансування військових операцій та підтримки афганського уряду США витратили загалом понад 1 трильйон доларів, нагадує AFP. У бойових діях загинули 2400 американських військових і десятки тисяч афганських солдат, бійців «Талібану» та цивільних.

Нагадаємо:

  • У вересні 2019 року Трамп заявляв про те, що хоче зустрітися з лідерами «Талібану». Зустріч мала відбутися 8 вересня в Кемп-Девіді, заміській резиденції президента, утім Трампу довелося її скасувати та припинити мирні перемовини через начебто напад талібів у столиці Афганістану Кабулі, внаслідок якого загинуло 12 людей, у тому числі американський військовий.
  • Про поновлення переговорів із «Талібаном» президент США Дональд Трамп заявив під час незапланованого візиту до американської військової бази в Афганістані 28 листопада. Тоді він сказав, що таліби готові укласти угоду і припинити вогонь на території країни.
  • 7-8 грудня 2019 року представники Вашингтону і «Талібану» провели перемовини в столиці Катару Досі, які стосувалися майбутньої мирної угоди між сторонами.
  • Наприкінці 2019 року екстремістське угруповання «Талібан» погодилося на тимчасове припинення вогню на 10 днів на території Афганістану. Утім до деескалації напруження ці кроки не призвели — США, Талібан та уряд Афганістану так і не домовились про мир.
  • Із 21 лютого між США й «Талібаном» почало діяти семиденне перемир’я по всій території Афганістану, дотримання якого стало умовою для підписання мирної угоди 29 лютого.
Поділитись: