Сполучені Штати Америки, Мексики та Канади підписали оновлену торговельну угоду USMCA, яка має замінити Північноамериканську зону вільної торгівлі (НАФТА).

Нова торговельна угода покликана покращити умови праці в країнах-підписантах, посилити контроль за дотриманням екологічно безпечного виробництва, а також встановити нові умови для безмитної торгівлі окремими видами товарів — зокрема, транспортними засобами й молочною продукцією.

Президент США Дональд Трамп — який ще до обрання президентом критикував Північноамериканську зону вільної торгівлі — назвав підписану в Мехіко USMCA «чудовою»:

Глава Комітету з бюджетних питань Палати представників США Річард Ніл заявив, що нині немає підстав затягувати з ратифікацією угоди в нижній палаті парламенту. Голосування за USMCA може відбутися на початку 2020 року.

Підписали угоду президент Мексики Андрес Мануель Лопес Обрадор, заступниця прем’єр-міністра Канади Христя Фріланд і торговельний представник США Роберт Лайтхайзер, а також старший радник і водночас зять Дональда Трампа Джаред Кушнер, повідомляє The Guardian.

Попередній варіант USMCA США, Мексика і Канада підписали ще в листопаді 2018 року на саміті «Великої двадцятки» в Буенос-Айресі (Аргентина). Утім демократи, які складають нині більшість у Палаті представників, відмовилися підтримати торговельну угоду — для набуття чинності її повинні схвалити законодавчі органи всіх трьох країн. За наполяганням Демократичної партії в американсько-мексикансько-канадську торговельну угоду внесли зміни. Зокрема, додали положення, які посилюють контроль за дотриманням екологічних стандартів, а також прибрали пункт про ексклюзивність прав на виробництво біологічних препаратів.

У старому варіанті компанії зобов’язані були відмовитися від виключних прав на таку продукцію через 10 років. Цей крок підтримував фармакологічний бізнес і Республіканська партія Трампа.

Президент США критично висловлювався щодо Північноамериканської зони вільної торгівлі ще під час передвиборчої кампанії 2016 року. За словами Трампа, мета нової угоди — забезпечити кращі умови для торгівлі США з іншими країнами Північної Америки.

До ратифікації USMCA парламентами трьох країн продовжують діяти чинні умови зони вільної торгівлі в Північній Америці. Вона охоплює 1,2 трлн доларів щорічної торгівлі на північноамериканському континенті, підтримує 12 млн робочих місць у США і обумовлює третину експортного потенціалу сільськогосподарського сектора США.

Що таке НАФТА?

Угоду про Північноамериканську зону вільної торгівлі (НАФТА) було підписано в 1993 році за президентства республіканця Джорджа Буша-старшого, а ідею про вільну торгівлю в Північній Америці приписують його попереднику — Рональду Рейгану, теж із Республіканської партії. Так було утворено найбільшу у світі зону вільної торгівлі.

Створення НАФТА переслідувало такі цілі, як:

  • усунення бар’єрів у торгівлі та сприяння транскордонному руху товарів та послуг; сприяння чесній економічній конкуренції; покращення інвестиційного клімату; захист і забезпечення прав інтелектуальної власності;
  • створення процедури для врегулювання торговельних спорів;
  • створення рамок для подальшої тристоронньої, регіональної й багатосторонньої співпраці в економічній сфері.
Поділитись: