США оголосили про вихід із Угоди про відкрите небо, бо її порушує Росія

Адміністрація президента США повідомила своїх міжнародних партнерів про те, що виходить із Угоди про відкрите небо. Вона передбачає для її учасників можливість здійснювати мирні обльоти територій один одного для взаємного контролю над озброєннями.

Таке рішення Штати пояснили тим, що Росія неодноразово порушувала Угоду, а ще тим, що супутникові знімки обходяться країні дешевше й швидше, ніж польоти авіації, передає Associated Press. Офіційно рішення набуде чинності через шість місяців, тобто в листопаді 2020 року.

Джерела в адміністрації США повідомили AP, що там вісім місяців аналізувати переваги й недоліки участі США в Угоді про відкрите небо — і зрештою ухвалили рішення вийти з неї. Водночас там закликали європейських союзників підтримати її.

Угоду про відкрите небо було укладено в межах Організації з безпеки й співробітництва в Європі в 1992 році. Окрім США, її учасниками є 34 країни, зокрема й Україна. Мета Угоди полягає у зміцненні довіри між державами через удосконалення механізмів контролю за військовою діяльністю та за дотриманням чинних договорів у галузі контролю над озброєннями.

Кожна держава-учасниця Угоди про відкрите небо зобов’язувалася надавати іншій можливість за допомогою цивільної авіації оглядати її територію. Так учасники могли взаємно контролювати, чи не розробляються десь таємні озброєння. Так, за весь час було здійснено понад 1500 польотів.

Росія, втім, в останні роки заборонила доступ авіації до окремих районів у межах Угоди. Йдеться, зокрема, про Абхазію та Південну Осетію (які РФ окупувала внаслідок війни з Грузією в 2008 році), Москву, Чечню і частково Калінінградську область.

Це не вперше США звинувачують Росію в порушенні Угоди. Так, ще в 2017 році видання The Wall Street Journal повідомляло про наміри Штатів обмежити польоти для російської авіації через те, що РФ не дозволяла здійснювати спостережні польоти над Калінінградом.