США передають Україні датчики для виявлення ядерних вибухів — NYT

Сполучені Штати встановлюють в Україні датчики, які можуть виявляти спалахи радіації від ядерної зброї чи «брудної бомби» та ідентифікувати, хто здійснив атаку.

Про це повідомляє The New York Times.

Мета полягає в тому, щоб переконатися: якщо росія підірве радіоактивну зброю на українській землі, можна буде визначити її атомний слід і довести провину москви.

За даними видання, Команда підтримки в ядерних надзвичайних ситуаціях (NEST) — тіньовий підрозділ атомних експертів — співпрацює з Україною, щоб розгорнути радіаційні датчики, навчити персонал, контролювати дані та попереджати про смертоносну радіацію.

Як вказує NYT, Вашингтон міг би використати зібрану датчиками інформацію, щоб виключити можливість неправильної ідентифікації винуватця ядерного вибуху.

«Це може здатися непотрібним кроком, враховуючи особливість грибоподібної хмари. Але якщо зброя була доставлена ​​вантажівкою, танком або човном, а не помітною ракетою з відстежуваною траєкторією польоту, з’ясувати її походження може виявитися майже неможливим», — зазначає видання.

На думку експертів із ядерної зброї, обізнаність громадськості про таке оборонне планування може стримати росію, переконавши її в тому, що США здатні викрити «операцію під фальшивим прапором». Наприклад, якщо москва спробує неправдиво звинуватити Київ у здійсненні ядерного вибуху на полі бою, Вашингтон за допомогою датчиків встановить справжнього винуватця.

У NEST сказали виданню, що мережа атомних датчиків розгортається «в усьому регіоні» і матиме можливість «схарактеризувати розмір, місце розташування та наслідки будь-якого ядерного вибуху». Крім того, розміщені датчики позбавлять росії «будь-якої можливості використовувати ядерну зброю в Україні без визначення її походження».

«Якщо в Україні трапиться ядерна надзвичайна ситуація, будь то викид радіації з ядерного реактора чи вибух ядерної зброї, — наукові аналізи будуть швидко надані урядовим органам США та центрам прийняття рішень в Україні та регіоні для прийняття дієвих, технічно обґрунтованих рішень для захисту громадського здоров’я та безпеки», — кажуть у NEST.