Повернення турбіни для «Північного потоку»: США підтримали рішення Канади, Україна висловила розчарування
США підтримали рішення канадського уряду повернути відремонтовану газову турбіну для «Північного потоку—1» до Німеччини. Натомість Міністерство закордонних справ України висловило розчарування.
Про це заявив речник Держдепартаменту США Нед Прайс.
За його словами, у короткостроковій перспективі турбіна дозволить Німеччині та іншим європейським країнам поповнити свої запаси газу, а також протистояти зусиллям росії використовувати енергетику як зброю.
Прайс запевнив, що США працюють із союзниками та партнерами, щоб зменшити колективну залежність від російських енергоресурсів і підтримувати тиск на президента рф володимира путіна, паралельно шукаючи шляхи подальшого скорочення доходів рф від енергоносіїв.
«Водночас ми вживаємо активних заходів для обмеження впливу війни президента путіна на глобальні енергетичні ринки та захисту наших економік», — сказав Прайс.
Речник Єврокомісії з питань енергетики Тім Макфі на брифінгу 11 липня також заявив, що з поверненням турбіни була усунута одна з причин для росії зменшити потік газу через «Північний потік-1».
Він додав, що ЄК перебуває у контакті з усіма сторонами, і наголосив, що на цьому етапі санкції ЄС не поширюються на технології транспортування природного газу.
Доповнено. МЗС України запросило тимчасового повіреного у справах Канади в Україні, якому висловили розчарування через рішення уряду Канади. Україна наголосила, що воно «підриває євроатлантичну єдність у застосуванні міжнародного санкційного режиму щодо рф». МЗС закликало канадську сторону переглянути рішення.
Що передувало?
14 червня «Газпром» заявив, що скоротить постачання газу до Німеччини трубопроводом «Північний потік-1» через нібито несвоєчасне проведення ремонтних робіт компанією Siemens. Та нібито не поставила необхідне для ремонту обладнання, яке обслуговується в Канаді.
Річ у тім, що до Монреаля на ремонт відправили турбіну для «Північного потоку», але вона застрягла там через санкції проти російської нафтової та газової промисловості, які уряд Канади запровадив раніше. Німеччина, яка вже зіткнулася з енергетичною кризою, запропонувала обхідний шлях для турбіни через ФРН.
Міністр економіки Німеччини Роберт Хабек запевняв, що першим виступатиме за посилення санкцій проти рф, але вони не мають шкодити Німеччині більше, ніж росії та путіну. За його словами, передання турбіни позбавило би кремль приводу тримати трубопровід закритим.
Україна виступала проти передавання турбіни. Але 10 липня міністр природних ресурсів Канади Джонатан Вілкінсон оголосив, що країна все-таки передасть її. МЗС та Міненергетики України закликали Канаду скасувати це рішення: мовляв, росія може продовжувати постачання газу до Німеччини в повному обсязі й без цієї турбіни, а її передання дозволить кремлю й надалі використовувати енергетику як інструмент гібридної війни проти Європи.
- Поділитися: