Світ / США

США планують вийти з Договору про ліквідацію ракет середньої та малої дальності — NYT

The New York Times
Світ/США/США планують вийти з Договору про ліквідацію ракет середньої та малої дальності — NYT
Зберегти
Вигляд
Адміністрація президента США Дональда Трампа готується сповістити Росію про те, що Штати планують вийти з Договору про ліквідацію ракет середньої та малої дальності (відомого, як INF, ред.). Про це повідомляє газета The New York Times з посиланням на американських посадовців та іноземних дипломатів.

Однією з причин такого рішення адміністрації Трампа є те, що США прагнуть «протистояти нарощуванню озброєнь Китаю» у Тихому океані.

Відтак, США можуть за кілька тижнів вийти з договору, який офіційно діяв між США та РФ понад 3 десятиліття — угода була підписана у 1987 році тодішніми лідерами США та Радянського союзу Рональдом Рейганом з Михайлом Горбачовим.

«Хоча договір вважався ефективним протягом багатьох років, Росія порушувала його, принаймні, у 2014 року у своїх спробах загрожувати іншим державам», — пише The New York Times.

Водночас крім Росії, угода стримувала США від розгортання нової зброї, аби «реагувати на спроби Китаю закріпити домінантне становище у західній частині Тихого океану».

У 1987 році Китай не приєднався до підписання договору, тому країна не мала і не має ніяких обмежень щодо розробки ракет середньої дальності.

У Білому домі стверджують, що наразі не було ухвалено офіційного рішення про вихід з договору. Водночас, у «найближчі тижні» Трамп підпише це рішення, повідомляє The New York Times.

Протягом останніх 4 років США неодноразово стверджували, що Росія порушує договір через розгортання забороненої тактичної ядерної зброї «для залякування європейських країн і колишніх радянських держав, підтримуваних Заходом».

Водночас, як пише газета, попередник Трампа, 44-й президент Барак Обама не наважився вийти з Договору через побоювання Німеччини щодо того, що таке рішення може призвести до «розпалювання гонки озброєнь».

«Трамп, схоже, не поділяє таких коливань. Його радник з національної безпеки Джон Болтон попередить президента Росії Володимира Путіна під час поїздку в Москву на початку наступного тижня, що США планують покинути цей договір», — йдеться у публікації.

У лютому 2017 року газета The New York Times повідомила з посиланням на джерела в адміністрації США, що Росія розмістила крилаті ракети, порушуючи угоду про ракети середньої і малої дальності. Восени того ж року міністр оборони США Джеймс Меттіс офіційно звинуватив Росію в порушенні договору, укладеного між Вашингтоном і Москвою в 1987 році.

Договір про ліквідацію ракет середньої і малої дальності — це договір між Радянським союзом і США, підписаний Михайлом Горбачовим і Рональдом Рейганом 8 грудня 1987 року в ході радянсько-американської зустрічі на вищому рівні у Вашингтоні. Договір набув чинності 1 червня 1988 року. Договір вперше в історії дозволив ліквідувати цілий клас озброєнь: сторони зобов'язалися знищити всі комплекси балістичних і крилатих ракет наземного базування середньої і малої дальності, а також не виробляти, не випробовувати і розгортати такі ракети в майбутньому.

Пов`язані новини