Держдеп: Хусити мають відповісти за свої дії, але мирне населення Ємену не повинно страждати
У Державному департаменті Сполучених Штатів заявили, що прагнуть пом’якшити негативні наслідки для мирного населення Ємену після оголошення угруповання «Ансар Аллах», більш відомого як хусити, глобальною терористичною організацією.
Про це йдеться в заяві Держдепу.
Зазначається, що оголошення єменських хуситів глобальною терористичною організацією повинно посприяти притягненню їх до відповідальності, пояснили в Держдепі. Якщо хусити припинять свою атаки, то США переглянуть своє рішення.
«Хусити повинні відповідати за свої дії, але це не повинно відбуватися за рахунок мирного населення Ємену. [...] Ми вживаємо значних заходів для пом’якшення будь-яких негативних наслідків [...] для народу Ємену», — розповіли у Вашингтоні.
Визначення хуситів глобальними терористами набере чинності 16 лютого. До цього уряд США планує проводити роз’яснювальну роботу серед сторін та партнерів, які «мають вирішальне значення» в наданні гуманітарної допомоги та комерційному імпорті «найважливіших товарів» у Ємені.
Також речник Держдепу Метью Міллер підкреслив, що Сполучені Штати досі є провідним донором гуманітарної допомоги Ємену.
Міністерство фінансів США не заборонятиме операції, пов’язані з постачанням продовольства, ліків і палива до Ємену, а також особисті грошові перекази, послуги телекомунікації та пошти, портові та аеропортові операції.
Нагадаємо, 17 січня Сполучені Штати знову внесли угруповання єменських хуситів до переліку міжнародних терористичних організацій після їхніх нападів у Червоному морі та Аденській затоці на військові сили країни й міжнародні судна протягом останніх місяців.
«Ці атаки на міжнародне судноплавство поставили під загрозу моряків, порушили вільний потік торгівлі та порушили навігаційні права та свободи», — наголосили в Міністерстві закордонних справ США.
Що передувало?
У листопаді 2023 року єменські хусити захопили у Червоному морі біля Ємену транспортне судно, пов’язане з Ізраїлем. Далі вони атакували американський військовий корабель та ще кілька комерційних суден і відтоді продовжили напади, заявивши, що усі «ізраїльські судна або судна, пов’язані з ізраїльтянами», вважають законною мішенню.
Рада Безпеки ООН 10 січня схвалила резолюцію, яка вимагає від хуситів негайно припинити напади на судна, та прямо засудила їхнього постачальника зброї — Іран. Військово-морські сили Великої Британії та США того дня відбили найбільшу атаку єменських хуситів на судна в Червоному морі. Зокрема, збили понад 20 безпілотників.
У ніч проти 12 січня Збройні сили США та Великої Британії завдали ударів по об’єктах хуситів у Ємені. Обстріли здійснювали із винищувачів та ракетами Tomahawk. Згодом президент США Джо Байден підтвердив «оборонні удари» по об’єктах у Ємені.
За словами лідера США, удари були відповіддю на «безпрецедентні атаки хуситів на міжнародні морські судна в Червоному морі». Понад 50 країн постраждали від 27 атак на міжнародне комерційне судноплавство. Екіпажі з понад 20 країн зазнавали погроз або були взяті в заручники.
У ніч проти 13 січня Сполучені Штати завдали нового удару по позиціях хуситів у Ємені — ракетами Tomahawk вони уразили радіолокаційну станцію. Після цього хусити вдарили по суховантажному судну, яке належить та експлуатується США.
- Поділитися: