США змінили маршрути своїх дронів після інциденту в Чорному морі. Тепер збір інформації обмежений — CNN

Сполучені Штати вирішили спрямовувати свої розвідувальні безпілотники над Чорним морем далі від Криму після зіткнення російського винищувача з американським дроном. Це обмежує здатність США збирати розвіддані.

Про це пише CNN із посиланням на високопоставленого американського військового чиновника.

Після інциденту, який стався на початку цього місяця, США почали запускати дрони далі на південь і на більшій висоті над Чорним морем, ніж раніше. Тобто тепер вони літають далі від повітряного простору навколо тимчасово окупованого Криму.

Американський посадовець зазначив, що такі зміни у маршрутах знижують якість розвідувальних даних, які дрони можуть зібрати. Він також додав, що супутники-шпигуни можуть певною мірою компенсувати це, але вони перебувають над цілями менше, що дає нижчу ефективність порівняно з безпілотниками.

Нові маршрути, за словами джерел CNN, є частиною зусиль, «щоб не бути надто провокаційними» й уникнути будь-яких інцидентів, які можуть перерости у прямий конфлікт із російськими військами.

Посадовець сказав, що польоти безпілотників «поки що» продовжуватимуться у такий спосіб, але додав, що вже є «апетит» повернутися до маршрутів ближче до окупованої росією території України.

Після зіткнення винищувача рф з американським безпілотником у США запевняли, що продовжать літати в міжнародному повітряному просторі. Однак за новими маршрутами ці польоти розташовані на відстані понад 40 морських миль (74 км) від українського узбережжя, а не 12 морських миль (22 км), які є межею повітряного простору країни.

Більше про інцидент

У Сполучених Штатах заявили, що 14 березня російський винищувач Су-27 зачепив гвинт американського безпілотника MQ-9 Reaper, який діяв у міжнародному повітряному просторі над Чорним морем. Зрештою дрон упав у міжнародні води.

Американське командування стверджує, що цей інцидент «не лише є небезпечним і непрофесійним, а й свідчить про відсутність компетентності».

У США пояснили, що їхні повітряні сили здійснюють польоти по всій Європі відповідно до чинного законодавства країни, яка приймає, та міжнародного права. Агресивні дії російського авіаційного екіпажу «небезпечні та можуть призвести до похибок і ненавмисної ескалації», каже командування.

Через інцидент Держдепартамент викликав посла росії. Водночас у російському міноборони заперечують причетність до інциденту. Мовляв, апарат сам утратив керування та впав у воду.

Згодом Європейське командування США оприлюднило відео з безпілотника. На ньому зафіксовано, як російські Су-27 скинули паливо на дрон, після чого вдарили в його гвинт. Через це американським силам довелося скинути MQ-9 у міжнародних водах.

США стверджують, що дистанційно стерли з MQ-9 Reaper секретне програмне забезпечення, перш ніж він упав у Чорне море. Так зробили, щоб таємну інформацію не могла отримати росія.

Секретар Ради безпеки рф Микола Патрушев заявив, що росія спробує відшукати та дістати з дна Чорного моря залишки американського безпілотника. Американський генерал-лейтенант авіації у відставці Девід Дептула розповів The New York Times, що потрапляння MQ-9 у чужі руки не матиме наслідків, якщо тільки на конкретному безпілотнику не було жодного унікального датчика. Він зазначив, що такі БПЛА уже втрачали над Єменом, Лівією, Афганістаном та Сирією.