США звернулися до Китаю та Індії з проханням переконати росію не розміщувати в космосі ядерну зброю — NYT

Держсекретар США Ентоні Блінкен звернувся до міністрів закордонних справ Китаю та Індії щодо можливих намірів росії розмістити в космосі ядерну зброю.

Про це пише New York Times.

За інформацією американської розвідки, на початку 2022 року росія здійснила кілька секретних запусків військових супутників. Згодом американські розвідники дійшли висновку, що москва працює над новим видом ядерної космічної зброї, яка може загрожувати тисячам супутників, що підтримують зв’язок по всьому світу.

У лютому цього року розвідувальні агентства США припустили, що росія може готуватися до нового запуску. Проте серед американської розвідувальної спільноти поки немає одностайної думки, чи готові росіяни вже зараз відправити у космос справжню ядерну зброю.

А втім, розвідники погоджуються, що навіть якщо росія розмістить ядерну зброю на орбіті, вона не буде підривати її одразу. Натомість зброю будуть використовувати як шантаж на випадок, якщо Захід посилить санкції або якщо росія зазнаватиме провалу в Україну.

На полях Мюнхенської безпекової конференції держсекретар США Ентоні Блінкен порушив питання в розмові зі своїми китайськими та індійськими колегами.

NYT зазначає, що Блінкен відверто заявив, що будь-який ядерний вибух у космосі призведе до знищення не лише американських супутників.

Крім того, як кажуть посадовці США та аналітики, внаслідок вибуху дадуть збій глобальні системи зв’язку, а уламки розлетяться по всій низькій навколоземній орбіті та ускладнять, а то й унеможливлять навігацію інших супутників.

Оскільки путін нехтує закликами США, Блінкен звернувся до Китаю та Індії з проханням переконати росію не запускати в космос ядерну зброю.

Ядерна зброя в космосі

І Сполучені Штати, і Радянський Союз недовго випробовували ядерну зброю в космосі.

Так, у липні 1962 року США провели випробування Starfish Prime, підірвавши 1,44-мегатонну бомбу на висоті 400 км над серединою Тихого океану. Це спричинило пошкодження електрики на Гаваях, на відстані приблизно 1445 км від місця вибуху, вимкнувши приблизно 300 вуличних ліхтарів, увімкнувши численні охоронні сигналізації та пошкодивши мікрохвильову лінію.

У тому ж році СРСР провів три ядерні випробування у космосі над Казахстаном. Зброя була меншою за американську — 300 кілотонн, але її випробовували над населеною великою сушею та в місці, де магнітне поле Землі було сильнішим. Імпульс, схожий на геомагнітну бурю, викликав стрибок струму в довгій підземній лінії електропередач, спричинивши пожежу на електростанції в місті Караганда.

Усвідомивши, наскільки згубними були ці випробування, через рік США та СРСР підписали договір, який забороняв ядерні випробування в атмосфері та космічному просторі.

Що передувало?

Днями очільник постійного комітету з розвідки Палати представників Конгресу США, республіканець Майк Тернер заявив, що комітет надав усім членам Конгресу інформацію про «серйозну загрозу національній безпеці». Він закликав президента Джо Байдена розсекретити інформацію щодо загрози.

ЗМІ одразу дізналися, що загроза пов'язана з росією. Президент США Джо Байден дав завдання своїй адміністрації провести перемовини з росією та союзниками.

У росії ж ці повідомлення спростовують.

Американські супутники щогодини передають мільярди байтів даних і служать важливою опорою для цивільного зв’язку, навігації, військових операцій і збору розвідувальної інформації США.