У статевих клітинах імовірно всіх видів співочих птахів присутня додаткова 41-ша хромосома, якої немає в інших клітинах організму. До такого висновку прийшли російські вчені-біологи, дослідивши генетичні особливості 14 видів співочих птахів.

Додаткова хромосома, яка передається нащадкам від матерів і «викидається» з усіх соматичних клітин. Дослідження опубліковане в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences, повідомляє видання N+1.

Як ідеться у статті, раніше вважалось, що у співочих птахів (підряд Passeri) в більшості клітин організму міститься 40 пар хромосом. Але у 1998 році додаткова хромосома в статевих клітинах була виявлена ​​у зебрових амадин, а у 2014 році у їх родичів, японських амадин. Тоді вчені вирішили, що це генетичний курйоз.

Тепер група науковців під керівництвом Павла Бородіна з новосибірського Інституту цитології і генетики дослідила 14 видів співочих птахів з 9 різних сімейств, а також 8 видів птахів, що не відносяться до співочих — гусей, качок, курей, голубів, чайок, стрижів, соколів, папуг.

У всіх співочих видів була виявлена ​​додаткова хромосома в статевих клітинах, а у інших видів її не виявилося.

«Ми виявили, що, на відміну від інших птахів і більшості інших тварин, всі досліджені види співочих птахів містять різну кількість хромосом в соматичних і статевих клітинах. У всіх у них, буквально у кожної дослідженої птиці, є зайва хромосома в статевих клітинах», — сказав Бородін.

Зокрема, вчені виявили присутність додаткової хромосоми у чижів, ластівок, синиць, мухоловок, жайворонків і граків.

Вчені вважають, що статеві клітини співочих птахів можна розглядати як еволюційну спробу локального і тимчасового збільшення числа копій потрібних генів без збільшення загального розміру генома і ваги тіла.

Раніше у Бразилії вчені виявили одного з найрідкісніших птахів на планеті, якого востаннє його бачили 23 роки тому.

Поділитись: