Ставлення українців до Росії за рік істотно покращилося — з 48% до 54%. У вересні 2019 року добре та дуже добре ставилося до Росії 54% українців, погано або дуже погано — 35%, 12% не визначилися. Також уперше з 2008 року, коли почали моніторинг, кількість тих, хто добре ставиться в Росії до України більша, ніж в Україні до Росії – 56%.

Про це свідчить спільне опитування Київського міжнародного інституту соціології і російської недержавної дослідницької організації «Левада-Центр», що здійснюється з 2008 року.

Динаміка позитивного ставлення населення України до РФ і населення Росії до України (% тих, хто ставиться до іншої країни «добре» і «дуже добре»)
Фото:

КМІС

Позитивне ставлення росіян до України коливалося в межах похибки вибірки і складало приблизно третину населення (32-34%), але за останні місяці ставлення росіян до України різко покращилося (на 20 процентних пунктів). 

«І в Україні і в Росії позитивне ставлення до держави зумовлене, перш за все, позитивним ставленням до населення. Так, у лютому 2019 до росіян позитивно ставилося 77% українців, в той час як до керівництва Росії ставлення було різко негативне і лише 13% українців ставилося позитивно. Така сама ситуація зі ставленням росіян до України: 82% росіян (громадян Росії) позитивно ставилося до українців, і тільки 7% росіян – позитивно до керівництва України», — зазначив гендиректор КМІС Володимир Паніотто.

Зазначається, що одна з можливих гіпотез покращення ставлення українців до росіян — передвиборча кампанія і активізація роботи проросійських політичних сил і телевізійних каналів. Інша можлива причина — надія на покращення стосунків і встановлення миру. 

Щодо покращення ставлення росіян до України, за думкою експертки Левада-Центру Карини Піпії, суттєву роль тут зіграв фактор перемоги Зеленського і надії росіян на те, що це приведе до покращення стосунків.

«Мені здається, що тут також можливі прямі вказівки керівництва Росії щодо інформаційної політики ЗМІ. Наприклад, Путін заявляв, що ЗМІ не повинні давати негативну інформацію щодо України», — зазначила вона.

Опитування КМІС проводилося з 6 по 16 вересня 2019 року методом особистого інтерв'ю 2035 респондентів, що мешкають у 110 населених пунктах усіх регіонів України (крім АР Крим) за вибіркою, що репрезентативна для населення України віком від 18 років.

У Луганській і Донецькій областях опитування проводилося тільки на території, що контролюється українською владою.

Статистична похибка вибірки не перевищує: 3,3% для показників близьких до 50%, 2,8% — для показників близьких до 25%, 2,0% — для показників близьких до 10%, 1,4% — для показників близьких до 5%.

«Левада-центр»  проводив опитування за репрезентативною вибіркою населення Росії, опитано 1601 особу віком 18 років і старше, в період 26 вересня -2 жовтня 2019 року. Опитування проведене у 137 населених пунктах, 50 суб'єктах РФ. Дослідження проводилося вдома у респондентів методом особистого інтерв'ю.

Статистична похибка при вибірці не перевищує: 3,4% для показників, близьких до 50%, 2,9% — для показників, близьких до 25% / 75%,  2,0% — для показників, близьких до 10% / 90%, і 1,5% — для показників, близьких до 5% / 95%

Раніше повідомлялося, що майже 70% українців готові піти на компроміс з Росією заради миру на Донбасі.

Поділитись: