ENRU

«Стіна»: що відомо про затримання прикордонників

Eaf2b4655e3ab9a66
Облаштування українсько-російського кордону в Харківській області Фото: Андрій Кравченко/POOL/УНІАН

8 серпня детективи Національного антикорупційного бюро затримали сімох осіб. Їх підозрюють у розкраданні та нецільовому використанні коштів, які виділялися з держбюджету на будівництво та облаштування проекту «Стіна» на українсько-російському кордоні.

У Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі стверджують, що в слідства є висновки проектно-будівної експертизи, які підтверджують збитки державі на 16,7 мільйонів гривень.

«Роботи були виконані неякісно і не за тими умовами, які були виставлені, і не в тих обсягах, які були задекларовані в актах виконаних робіт. Замість дороги в три метри місцями дорога була побудована шириною два метри двадцять сантиметрів. Тобто в разі надзвичайної ситуації техніка на такій дорозі не могла б роз'їхатися», — заявив керівник САП Назар Холодницький.

За словами прокурора, підозрювані витрачали кошти з проекту «Стіна» також на реконструкцію гуртожитку для офіцерів у Харкові.

Облаштування українсько-російського кордону в Харківській області Фото: Андрій Кравченко/POOL/УНІАН

Кого затримали

Серед затриманих – офіцери Державної прикордонної служби та представники будівельних компаній.

«Затриманий Олександр Атаманюк — начальник управління будівництва департаменту туристичного забезпечення адміністрації ДПСУ. Також затримали Цалко Володимира — це колишній начальник першого окремого відділу будівництва ДПСУ. Це той офіцер, що здійснював нагляд за виконанням проекту. Також затримали кількох директорів приватних фірм і посередників», — додав Холодницький.

Серед затриманих — В’ячеслав Майданович, старший офіцер виробничо-технічного відділення 1 окремого відділу капітального будівництва Державної прикордонної служби; Агаверді Аділов, директор ТОВ «Агентство захисту інформації», Сергій Значко, колишній заступник ДП «Чернігівський облавтодор»; Олександр Хвіщук, посередник у передачі коштів службовим особам ДПС України.

Тепер прокурори будуть клопотати в суді про обрання затриманим запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. Розмір застави проситимуть у 16 мільйонів гривень «на всіх».

Слід зазначити, що голова САП припустив можливість нових затримань у цій справі. «Це лише перший епізод із цієї загальної справи. Провадження триває, не виключаю, що у випадку збору доказів по інших суб'єктах далі буде. Ми розслідуємо і доводимо вину конкретних осіб».

Екс-голова прикордонної служби Віктор Назаренко наразі у справі не фігурує.

Хто розслідує корупцію на «Стіні»

Паралельно зі Спеціальною антикорупційною прокуратурою подібну справу ведуть Генеральна прокуратура і Служба безпеки України. 13 липня у ГПУ повідомили, що розслідують факт розтрати та привласнення бюджетних коштів у понад 100 мільйонів гривень по проекту «Стіна».

«Виявлено злочинну схему розтрати, з подальшим привласненням бюджетних коштів в особливо великих розмірах під час проведення закупівель товарів, робіт та послуг в інтересах Державної прикордонної служби України», – йшлося в повідомленні прес-служби відомства.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Авто на бабусю та конфлікт із НАБУ: що відомо про затриманого екс-слідчого ГПУ Дмитра Суса

Тоді прокуратура заявила, що проводить «комплекс невідкладних слідчих дій і вилучає речові докази». Однак, про затриманих у цій справі не повідомлялося.

Облаштування українсько-російського державного кордону на пункті пропуску «Сеньківка» у Чернігівській області Фото: Владислав Мусієнко/УНІАН; Андрій Кравченко/POOL/УНІАН

Реакція прикордонників

У Державній прикордонній службі заявляють про готовність співпрацювати зі слідством щодо цієї справи. Але наголошують, що відмовлятися від проекту «Стіна» через це розслідування не варто.

«На даний момент затримано трьох прикордонників. Якщо їх вина буде доведена – то це індивідуальна вина тих людей. Тобто, це не проблема проекту в цілому, тому що проект цей потрібен Україні», — сказав у коментарі Громадському помічник голови ДПСУ Олег Слободян.

На питання, хто зараз відповідальний в Держприкордонслужбі за реалізацію проекту, Слободян відповів:

«Немає конкретно особи, яка була б відповідальною. Тому що план, який був затверджений, передбачає саме Державну прикордонну службу. Ми самостійно не будуємо, ми організовуємо процес. А будують підрядники та, наскільки мені відомо, підозри по використанню і по обміну коштами є саме в цій ланці. Тому що в ДПСУ немає особистих сил для того, щоб будувати такий масштабний інженерний проект».

Що таке проект «Стіна»

Проект «Стіна, або ж «Європейський вал» — це комплекс інженерних та фортифікаційних укріплень. Він має підвищити рівень безпеки на суходільному та морському кордоні між Україною та Російською Федерацією. Цей проект запропонував у вересні 2014-го на той момент прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк, а реалізовувати його почали з жовтня того ж року. За планом, проект мав бути реалізований до 2018 року.

Однак, станом на серпень 2017 року виконано лише 15% від запланованих робіт. Ідеться про облаштування близько 100 кілометрів спеціального паркану та понад 300 протитанкових ровів. У прикордонній службі це пояснюють недостатнім фінансуванням.

«На даний момент проект реалізовується на північній частині україно-російського кордону. Це сухопутна ділянка Чернігівської, Сумської, Харківської і частково Луганської областей. Якби фінансування виділялося в повній мірі, то на даний момент ми могли б говорити про 70%-80% облаштування цих територій. Однак, на даний момент виділено близько 15% від тих коштів, які були необхідні. Зараз ми можемо говорити лише про 669 млн гривень, які виділили на реалізацію проекту», — сказав у коментарі Громадському помічник голови ДПСУ Олег Слободян.

За його словами, спершу проект планували завершити у 2018 році, але тепер строки перенесли на 2020 рік.

«Якщо будуть належним чином виділятися кошти, якщо політична складова не буде заважати реалізації проекту, бо вона зараз заважає, то, можливо, до 2020 року ми встигнемо його реалізувати. Але це без урахування тимчасово окупованих територій», — зазначив помічник голови ДПСУ.

Проект «Стіна» запропонував у вересні 2014-го на той момент прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк, а реалізовувати його почали з жовтня того ж року (на архівному фото - Яценюк у Харківській області оглядає як проходить реалізація проекту облаштування українсько-російського державного кордону 15 жовтня 2014 року) Фото: Андрій Кравченко/POOL/УНІАН