Ольга Балкова займається альпінізмом уже понад рік, за її плечима — три сходження. Поліс страхування для тих, хто подорожує за кордон, мала завжди, але спроба підйому до базового табору Евересту в березні цього року змінила її ставлення до вибору страхувальника.

В Ольги почалася гірська хвороба — потрібна була екстрена допомога та евакуація на вертольоті.

Транспорт і лікування в місцевій лікарні обійшлися в 7 тисяч доларів: страхова компанія повністю оплатила витрати альпіністки й сама спілкувалася з медзакладом, до якого її евакуювали з гори. Хоча така практика не є розповсюдженою.

«Дуже часто всі витрати спортсмени оплачують самостійно на місці в клініці, а вже потім, коли повертаються в Україну, розбираються зі страховою компанією. У мене такого не було — страхова вирішила всі питання з клінікою», — каже Ольга.

Альпіністка Ольга Балкова Фото: Артем Ващенко/Громадське

Але страховий поліс потрібен не лише для активного відпочинку. У страхових компаніях стверджують: після введення безвізового режиму з ЄС кількість охочих застрахуватися зросла в середньому на 20%.

«У другому півріччі 2017-го продали на 20% полісів більше, ніж у першому. Причому найбільший сплеск — продаж близько 11 тисяч полісів — був торік у липні», — розповідає директор департаменту особистого страхування «АХА Страхування» Сергій Срібний.

Здебільшого українці купують страховки для подорожей у Польщу, Угорщину та Словаччину. Ці країни популярні для мандрівок вихідного дня. І оскільки страховий договір уже не є обов'язковим для виїзду в країни ЄС, дедалі частіше українці купують страховки онлайн. Оформити договір можна безпосередньо на сайті обраної страхової компанії (якщо в неї є така опція) або через спеціалізовані онлайн-майданчики. На них можна порівняти умови і ціни різних страховиків та обрати найоптимальніший для себе варіант. Проте навіть для короткострокових подорожей обирати страхового партнера і страховий договір треба вкрай уважно.

Страховики поділилися з Громадським головними правилами безпечної мандрівки.

ПРАВИЛО №1: обрати правильну страхову компанію

«Я віддав би перевагу крупній системній компанії, в якої продукт для тих, хто виїжджає за кордон, представлений досить великим портфелем», — каже генеральний директор компанії «Коріс Україна» Костянтин Шусторович.

Сергій Срібний пропонує звернути увагу на рівень виплат: це співвідношення страхових виплат, які компанія відшкодувала потерпілим, до страхових премій, які вона отримала від продажу страховок.

Альпіністи на висоті 4950 метрів на шляху до вершини гори Казбек. Підйом починається від підніжжя біля грузинського селища Степанцмінда, 15 вересня 2017 року Фото: EPA-EFE/BALAZS MOHAI

«Якщо рівень виплат вище 25%, це свідчить, що страхова компанія активно платить потерпілим. Якщо рівень виплат менший, тоді варто замислитися, чи покриває страховка всі необхідні клієнтам потреби? Або ж у договорах прописані такі умови, за якими потерпілий не отримає відшкодування, коли звернеться за медичною допомогою», — попереджає Сергій Срібний.

ПРАВИЛО №2: перевірити партнерів страхової компанії

Передусім це стосується компаній-посередників між страховою та її партнерами за кордоном (медичними центрами, транспортними організаціям тощо). Саме від них залежить, наскільки оперативно організують допомогу при настанні страхового випадку.

«Необхідно зважати, яка в страхової компанія-асистент, зайти на її сайт та подивитися контактні телефони, — пояснює Сергій
Срібний. — Перевірити, чи можна зв'язатися вайбером або скайпом, чи є мобільний додаток або смс-підтримка. Все це — зручність для клієнта».

Учасники сафарі відпочивають у горах Маграфа біля містечка Бавіті в оазі Бахарія, 360 км на південний захід від Каїра, Єгипет, 19 лютого 2010 року Фото: EPA/KHALED EL-FIQI

Якщо турист запланував подорож в якусь екзотичну країну, не зайвим буде зателефонувати компанії-асистенту й поцікавитися, чи надають вони допомогу саме в цій країні, чи є в них такі партнери.

ПРАВИЛО №3: проаналізувати страховий договір

До підписання договору слід розібратися, в яких випадках страхова компанія забезпечить допомогу і що потрібно буде зробити для її отримання.

Ще один важливий фактор — наявність франшизи. Це сума, яку турист у страховому випадку повинен буде заплатити самостійно. Дедалі частіше страховики встановлюють нульову франшизу. Але нерідко туристу доводиться самостійно платити 50 — 100 євро.

ПРАВИЛО №4: визначити мету поїздки

«Чи це просто тур вихідного дня, чи це активний відпочинок: узимку — лижі, влітку — катання на квадроциклах. Усе це може потребувати додаткової плати за додатковий ризик», — пояснює Костянтин Шусторович.

Якщо турист планує активний відпочинок, про це варто попередити страхову компанію.

Наприклад, базовий страховий поліс з покриттям у 30 тисяч євро в країни Шенгенської зони на 5 днів обійдеться в 100-150 гривень.

За бажання займатися дайвінгом потрібно заплатити 300 — 400 гривень. Любителям гірськолижного відпочинку доведеться сплатити 350 — 450 гривень. Професійних спортсменів страхові компанії оцінюють індивідуально.

Проте фахівці попереджають: наявність навіть найдорожчого полісу страхування не завжди гарантує ВІП-обслуговування.

«Організація медичної допомоги спирається на медичну інфраструктуру країни. І якщо в певних країнах вона не розвинена для надання допомоги іноземцям, там можуть виникнути складнощі при настанні страхового випадку. Наприклад, так відбувається в країнах Скандинавії», — пояснює Костянтин Шусторович.

Дайвери біля уламків старого судна в Червоному морі на півночі півострова Рас Банас в Єгипті, 1 грудня 2015 року Фото: EPA/SERGEY DOLZHENKO

Пильнувати треба й туристам, які подорожують у Словаччину. «Амбулаторії в Словаччині не працюють з компаніями-асистентами: допомога надається виключно за готівковий рахунок, а потім застрахована особа звертається за відшкодуванням у страхову компанію», — розповідає Костянтин Шусторович.

Для отримання коштів турист має надати страховій компанії довідку від лікаря про факт звернення до медичного закладу, а також фінансовий документ, де зазначено, скільки коштів витратили і на що саме.

«Для мене найважливіше, щоб у полісі зазначалося, що за необхідності евакуація здійснюється вертольотом. Альпінізм — досить небезпечний вид спорту, тому це обов'язкова умова. У принципі я раніше ставилася до страхування досить легковажно: вибирала серед найпопулярніших страхових компаній. Але після страхового випадку змінила свою думку. Потрібно ставитися до вибору компанії прискіпливіше», — резюмує Ольга Балкова.

Поділитись: