УКРАЇНА

Студент і море: три доби на батуті мимоволі

17 серпня, 2017 18:17
УКРАЇНА/Студент і море: три доби на батуті мимоволі
Зберегти
Вигляд
lead
Три доби Михайла Дорошенка носило по Каркінітській затоці Чорного моря. За цей час він кілька разів бачив судна, але вони його не помічали.

На початку серпня кримські ЗМІ повідомили про те, що російські прикордонники «врятували молодого українця, який три дні плив до Криму на надувному батуті».

Насправді ж з’ясувалось, що студент Михайло Дорошенко не сам плив до кримського узбережжя, а заснув ввечері на надувному атракціоні, який вночі віднесло вітром у відкрите море. Після надання хлопцю медичної допомоги, йому дали зв’язатись із мамою. Разом із нею Михайло повернувся на батьківщину – до рідного Херсону.

Але одразу після виїзду став погіршуватись стан його здоров’я. Насамперед – психічного. Що може бути причиною – з’ясовувало Громадське.

Мандрівник мимоволі

Рано вранці 5 серпня один із кораблів, що проходив у Чорному морі поблизу кримського узбережжя, повідомив російським прикордонникам на окупованому півострові про те, що в морі на надувному батуті пливе людина. Катер берегової охорони вийшов у зазначений квадрат та підняв хлопця на борт.

Ним виявився студент із Херсону Михайло Дорошенко. Його доправили до лікарні у райцентрі Чорноморське. Медики діагностували у нього тепловий удар, крайнє виснаження та загальний стан здоров’я охарактеризували як середньої тяжкості.

Після цього студент розповів, як же він опинився в анексованому Криму. На початку серпня він взявся охороняти вночі морські атракціони на пляжі в селі Лазурному у Херсонській області. У першу ж ніч вирішив, що ночувати просто неба на величезному надувному батуті – гарна ідея.

Коли серед ночі розплющив очі – зрозумів, що находиться у відкритому морі. Далі доля студента залежала лише від вітру та хвиль. Його три доби носило по Каркінітській затоці Чорного моря. За словами Михайла, за цей час він кілька разів бачив судна, але вони його не помічали. А щоб зовсім не згоріти на сонці – Михайло накривався якимось шматтям.

«Укрився ганчіркою, щоб не обгоріти. Пропливав корабель, я кликав по допомогу – мене ніхто не почув. Потім другий корабель пропливав, я знову кликав по допомогу, кликав – але знову ніхто не почув», – пригадує Михайло.

Загальна відстань, пройдена Михайлом на його плоту, навіть по прямій перевищує 40 морських миль (близько 74 км – ред.).

Дорога додому

Уже в анексованому Криму студент зв’язався із рідними, за кілька днів до нього приїхала мати. Дорога додому теж вийшла довгою.

Фактично хлопець порушив адмінкордон з анексованим півостровом. Тож просто повертатись коротким шляхом, через Перекопський перешийок, було неможна. Мандрівнику мимоволі та його матері довелось із Криму їхати до Ростову-на-Дону, де знаходиться найближче українське консульство. І тільки після цього повертатись в Україну через сухопутній кордон із Росією.

Перші проблеми почалися вже під час дороги додому, розповідає Оксана Кустова, мати Михайла: «Дитина в мене ніби збожеволіла, мені треба було його довезти. Він і до водіїв чіплявся, і маршрутки зупиняв. Родичів не пізнає, мене не пізнає. Не може навіть спати. Погодуємо його, а він починає збиратись – мовляв, мені треба йти, ключі бере, щоб їхати кудись».

У Херсоні хлопця одразу відвезли до лікарні. Медики сказали рідним, що фізично Михайло у нормальному стані, але має психічні проблеми.

Михайло Дорошенко (архівне фото із сторінки у соціальній мережі) 

Що могло спровокувати психоз

Звісно, для молодого хлопця така «пригода» не могла минути без наслідків. Адже важко уявити, що Михайло пережив, коли усі судна проходили повз нього, і він розумів, що у морі сам-один, без зв’язку, без їжі, питної води та майже без сподівань на порятунок.

Але якщо заглянути до медичних енциклопедій та численних порад із виживання у відкритому морі, то цілком можливо, що причина психічних страждань мандрівника – все ж таки фізіологічна. Без питної води, та ще і в серпні, під пекучим сонцем, людина навряд чи здатна пережити три доби. Це фізіологічний ліміт. За певних обставин можна прожити «насухо» і довше, але організм зазнає незворотніх ушкоджень.

Перебуваючи у відкритому морі, Михайло, ймовірніше за все, спробував пити морську воду. Це оманливий спосіб втамувати спрагу. Літр солоної води містить 35 грамів солі. Це більше звичайної добової дози. Це одразу б’є по нирках: аби вивести підвищену кількість солі, їм потрібно більше прісної води, якої, знову ж таки, немає. Крім того, солі магнію у морській воді швидко спричиняють діарею і, як результат, ще більше зневоднення організму.

Виникає «сольове отруєння», одними із головних симптомів якого і є нервові розлади, психози і навіть галюцинації. Тож тепер одужання Михайла Дорошенка залежить від херсонських медиків та міцності його молодого організму.

Підписуйтесь на наш канал у Telegram

Пов`язані новини