Верховний суд РФ сьогодні, 26 жовтня, розглядає під апеляцію у справі українців Станіслава Клиха і Миколи Карпюка. В Росії їх засудили до 22,5 і 20 років позбавлення волі, звинувативши у вбивствах російських солдатів під час війни у Чечні.

Верховний суд РФ долучив до справи документи, які підтверджують, що обвинувачені не могли знаходитись у Чечні у грудні 1994 – січні 1995 року.

Таким чином було задовільнено клопотання адвокатів Марини Дубровіної та Докки Іцлаєва, передає кореспондентка Громадського.

Зокрема йдеться про покази свідків з України щодо місця перебування Карпюка та про документи, отримані в Національному університеті імені Шевченка, про те, що в цей період Клих був студентом та складав іспитову сесію.

Зауважимо, що суд першої інстанції у Чечні з порушенням права на рівноправ’я сторін, відмовився долучити ці докази, і вони не розглядались присяжними при винесенні вердикту. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Кавказькі полонені: два роки до вироку Карпюку і Клиху.

Як повідомляє кореспондентка Громадського, у процесі судового засідання, адвокати Дубровіна, Іцлаєв та Новіков навели докази про вагомі процесуальні порушення, які вчинив Верховний суд Чеченської Республіки під час процесу над Капюком та Клихом.

Зокрема, суд відмовлявся долучити докази захисту, допитати свідків захисту, чинив тиск на присяжних, повідомили вони.

Також, Ілля Новіков вказав на особисту зацікавленість державного обвинувача Юнусова, який приховав від суду той факт, що був потерпілим в іншій справі проти Станіслава Клиха, але продовжував представляти у суді державу, а отже мав конфлікт інтересів.

Водночас, Новіков підкреслив, що суд у справі Карпюка і Клиха в будь-якому разі мав застосовувати норму про термін давності, оскільки дані обвинувачення не передбачують ні пожиттєвого ув’язнення, ні смертної кари, яка діяла при Карному кодексі РСФСР. За новим Карним кодексом, термін давності становить 15 років і він вже сплив.

За словами Новікова, зважаючи на розвиток справи про участь українців з УНА-УНСО у російсько-чеченській війні 1994-1996 року, Карпюк і Клих потрапили до неї випадково, оскільки основний свідок Малофєєв змінив свої покази і вказав на них вже після їхнього затримання.

«Якщо цей вирок Карпюку і Клиху залишиться чинним, це буде ганьба для російської судової системи та мене особисто, як адвоката», — заявив Новіков, нагадавши суду, що в залі наразі присутні до 10 представників іноземних посольств і консульств, які пильно слідкують за процесом.

Фото: Станіслав Клип на Скайп-влюченні під час засідання суду. 

Нагадаємо, суд Чечні 26 травня засудив українця Станіслава Клиха до 20 років ув'язнення. Разом з ним засудили до 22 років і 6 місяців Миколу Карпюка.

Їх звинувачують у вбивстві російських військових під час першої чеченської війни у 94-95 роках. Водночас, стороною обвинувачення не було надано жодних доказів того, що Клих і Карпюк перебували у Чечні у цей період.

Раніше повідомлялося, що перемовини щодо звільнення утримуваних в РФ українських політичних в'язнів Станіслава Клиха та Миколи Карпюка можуть поновитись восени.

У жовтні політв'язень Клих відмовився від адвокатки через провокацію прокурора. 

Поділитись: