Печерський райсуд Києва 27 лютого закрив провадження щодо визнання цензурування Мистецьким Арсеналом картини художника Володимира Кузнецова «Коліївщина: Страшний Суд». Художник збирається подати апеляцію на це рішення суду.

Печерський райсуд Києва 27 лютого закрив провадження щодо визнання цензурування Мистецьким Арсеналом картини художника Володимира Кузнецова «Коліївщина: Страшний Суд». Художник збирається подати апеляцію на це рішення суду. 

Про це Кузнецов розповів у коментарі кореспондентці Громадського.

Художник судиться з Арсеналом та його колишньою гендиректоркою Наталією Заболотною з 2013 року. Тоді Мистецький Арсенал запросив Кузнецова долучитися до роботи над виставкою «Велике і Величне» напередодні 1025-річчя Хрещення Русі, яку тоді мав відвідати екс-президент Віктор Янукович, духовенство та вище керівництво  України та Росії.

Картина «Коліївщина. Страшний суд» Володимира Кузнецова перед тим, як її зафарбували Фото надане Громадському художником

Художник кілька днів працював над створенням роботи «Коліївщина. Страшний суд». Проте закінчити картину йому не вдалося — тодішня директорка Арсеналу Наталія Заболотна розпорядилася замалювати картину чорною фарбою. Вона пояснила свій вчинок: робота нібито не відповідала задуму куратора, ображала релігійні почуття, до того ж художник не встигав її завершити.

Картина Кузнецова після того, як її зафарбували Фото надане Громадському художником

У 2015 відбувся судовий процес, в якому Кузнецов вимагав визнати дії Заболотної порушенням авторських прав. Тоді суд задовольнив позов частково.  

Рік тому Кузнецов подав позов до суду з вимогою визнати зафарбування картини актом цензури, виплатити моральну компенсацію у розмірі 10 тисяч гривень та спростувати недостовірну інформацію Заболотної, яку вона поширювала у своїх публікаціях — щодо провокативності роботи Кузнецова та її невідповідності домовленностям.

Кузнецов готує апеляцію на рішення суду про закриття справи стосовно визнання цензури та скасування моральної компенсації.

«Нині я готуюся до подачі апеляції, шукаю собі нового юриста. За 2 тижні до останнього засідання по цензурі я пропонував Арсеналу варіант вирішення проблеми — я скасовую позов у тому випадку, якщо вони визнають факт цензури. Проте вони сказали, що можуть визнати симптоми цензури, але не сам факт цензури», — розповів художник.

28 березня у справі чергове засідання — щодо спростування недостовірної інформації, яку поширювала Заболотна.

Арсенал, коментуючи цю справу, раніше заявив що «висловлює жаль з приводу цього інциденту». Також у заяві зазначено, що «акти цензури і вандалізму є неприпустимими».

«Коліївщина. Страшний суд» була третьою роботою на тему повстання. На одній частині картини були зображені чиновники та священнослужителі, які падають до котла у пеклі. На іншій мав бути зображений рай. Першу «Коліївщину» експозиціонували в PinchukArtCentre в 2011 році, друга «Коліївщина: Remanufacture» була представлена у Варшаві у Замку Уяздовському.

Поділитись: