Суддя ВАКС надавав дружині доступ до антикорупційних справ, вона допомагала писати рішення — «Слідство.Інфо»

Журналісти проєкту «Слідство.Інфо» з'ясували, що слідчий суддя Вищого антикорупційного суду України Андрій Біцюк надавав своїй дружині доступ до матеріалів антикорупційних справ. Вона допомагала йому писати судові рішення щодо високопосадовців, підозрюваних у корупції.
Про це йдеться в розслідуванні «Слідство.Інфо».
Від джерел під гарантією анонімности журналісти отримали чернетку Андрія Біцюка та документи у справі експрокурора Одеської области Олега Жученка. Його підозрюють у змові з бізнесменом Володимиром Галантерником та посадовими особами Одеської міськради.
За даними слідства, Жученко передав під забудову земельні ділянки в Одесі фірмі «ФПГ “Будова”» на вигідних їй умовах. За це він отримав квартиру вартістю 3,5 мільйони гривень. Розслідування триває вже шість років. Якщо вину Жученка доведуть, він може отримати до 12 років вʼязниці.
У перші дні повномасштабного вторгнення Жученко звернувся до Вищого антикорупційного суду з проханням перерахувати заставні кошти на потреби Збройних сил України. Під час засідання, яке проводив слідчий суддя Андрій Біцюк, клопотання Жученка задовольнили, послабивши запобіжний захід експрокурора.
За даними журналістів, суддя Біцюк, ймовірно, був не до кінця впевнений у своєму рішенні, через що він надіслав документи у справі Жученка своїй дружині.
У чернетці повної версії ухвали, створеної з облікового запису Андрія Біцюка 2 березня 2022-го, наводиться «туманне» пояснення причин дозволу перерахувати заставу на потреби армії та натомість дати експрокурору більше свободи, поки він перебуває під слідством.
Водночас в отриманому журналістами документі з назвою «СправаЖуч», попри авторство Біцюка в метаданих файлу, правки вносила його дружина Анна Надточиєва.
В остаточному рішенні суду після правок Надточиєвої з’явилось формулювання: «Сторона захисту обґрунтовує клопотання про зміну запобіжного заходу введенням воєнного стану та наданням можливості підозрюваному Жученку О. Д. взяти участь у захисті територіальної цілісності та незалежності України».
У «Слідство.Інфо» зауважують, що під час кількахвилинного засідання ВАКС на початку повномасштабної війни про таку можливість не йшлося.
У розмові з журналістами Жученко розповів, що після початку повномасштабного вторгнення він звернувся до Спеціалізованої антикорупційної прокуратури з питанням про можливість передачі 2,6 млн гривень застави на потреби ЗСУ, однак про службу в армії не йшлося.
«Але на той час, коли я звертався, мені відповіли, що такої можливости, згідно з законом, немає. Я впевнений, що для гарних справ завжди знайдеться законне рішення. А якщо ви говорите саме про клопотання, то воно подавалося з єдиною метою — допомогти нашій державі», — каже експрокурор.
Водночас в офіційному рішенні, яке є публічним, саме цей намір вказаний як такий, що переконав суддю послабити запобіжний захід підозрюваному в корупції.
«Виходить, що дружина судді просто вигадала це, коли редагувала документ, бувши абсолютно сторонньою людиною в цій справі», — кажуть журналісти.
В іншому документі авторкою правок є Наталія Мовчан. Журналісти виявили, що жінка з таким іменем працює слідчим суддею у ВАКС. Саме цю версію судового рішення опублікували в судовому реєстрі.
Проте суддя Мовчан відмовилася спілкуватися з журналістами.
«Слідство.Інфо» також має дані, які вказують на те, що суддя Біцюк міг поділитися додатковою конфіденційною інформацією, зокрема копіями паспортів та банківськими даними, щодо підозрюваних Андрія Гавриленка та Бориса Родіна.
Поміж іншим, суддя Біцюк також надіслав дружині низку документів у справі заступника міського голови Одеси Олега Бриндака, якого підозрюють у корупційних діях.
Зокрема, йдеться про передачу копій платіжних доручень, заяв людей, які внесли заставу за Бриндака, та клопотання про зміну запобіжного заходу.
Юрист Центру протидії корупції Вадим Валько каже, що у випадку доведення причетности Біцюка до цих дій — використання чужих думок в судовому рішенні та видавання їх за свої — має збиратися Вища рада правосуддя.
«Тут можуть бути ознаки істотного дисциплінарного проступку — це підстава для звільнення з посади. Я допускаю, що йому можуть дати догану і відправити повчитися в Національну школу суддів», — додає він.
Доповнено о 19:39. ВАКС прокоментував розслідування журналістів «Слідство.Інфо». Там зазначили, що «винятково компетентні органи в передбачений законом спосіб» можуть перевірити викладену журналістами інформацію.
Зі свого боку ВАКС пообіцяв «всіляко» сприяти перевірці у випадку її проведення.
«Основою діяльности ВАКС є доброчесність кожного судді та інституції в цілому», — додали там.
Автор: Олександр Донець
- Поділитися: