Суди в Іспанії враховуватимуть добробут домашніх тварин під час розлучень

В Іспанії внесли зміни до законодавства, за якими домашніх улюбленців визнали розумними істотами, яких не можна просто відібрати у власника в разі розлучення: тепер суди враховуватимуть їхній добробут. А якщо виявиться, що з тварин знущалися, кривдникам можуть заборонити бачитися з власними дітьми.

Про це пише El Pais.

Тварини в Іспанії більше не матимуть статус об'єкта, тож їх не можна буде вилучити, покинути, погано з ними поводитися або розлучити їх з одним із власників у разі розлучення подружжя. При цьому зміни законодавства стосуються всіх тварин, незалежно від того, домашні вони чи дикі.

Так, оновлене законодавство передбачає спільну опіку над тваринами, навіть якщо пара розлучиться. До речі, у жовтні 2021 року Мадридський суд уже надав розлученій парі спільну опіку над їхнім собакою. Суддя вирішив не розглядати тварину як власність і постановив, що чоловік та жінка доглядатимуть за домашнім улюбленцем, міняючись щомісяця.

Серед інших нововведень: суддя зможе змінити умови догляду за твариною, коли це необхідно, а також встановити, як витрати на домашню тварину мають покриватися між двома сторонами тощо.

Також суди під час розлучення можуть обмежити батькам можливість бачити своїх дітей, якщо виявиться, що вони жорстоко поводилися зі своїми домашніми тваринами.

Домашніх улюбленців також можна буде вносити до заповітів. В іншому разі їх передадуть спадкоємцям опікуна тварини, адміністративному органу або центру, що опікується покинутими тваринами. Якщо жоден зі спадкоємців не схоче стати опікуном тварини, її можуть передати третій особі для догляду та захисту.

Окрім того, оновлене законодавство зазначає, що якщо хтось знайшов загублену тварину, її слід передати власнику або людині, яка за нею доглядає, якщо немає ознак, що тварину покинули спеціально або що з неї знущалися. У такому разі треба буде повідомити про це у відповідні органи.

А як чинять в інших країнах?

Франція також змінила своє законодавство у 2014 році, щоб домашні тварини вважалися «живими істотами, які відчувають», а не «рухомим майном». Новий статус означає, що пари можуть боротися за спільну опіку після розлучення. Схожі закони діють у Португалії.

Цивільний кодекс України (ст. 180) визначає тварин як особливий об'єкт цивільних прав, на який поширюється правовий режим речі.

Тварин в Україні можна продавати, купувати, дарувати, але водночас українське законодавство передбачає відповідальність за жорстоке поводження з тваринами та в деяких випадках може обмежувати цивільний обіг тварин і права їхніх власників.