Світові лідери обговорюють війну в Україні, ЗСУ відкидають сили окупантів: головне за день 24 березня

24 березня відтинає календарний місяць з початку повномасштабного вторгнення росії в Україну. Президент Володимир Зеленський закликає міжнародних партнерів до дій, поки світові лідери зібралися у Брюсселі, щоб обговорити наступні кроки.

Протягом 24 березня у столиці Бельгії проводилися зустрічі представників НАТО, ЄС та «Великої сімки». Президент Володимир Зеленський наголошував, що з їхніх результатів стане ясно: «хто друг, хто партнер, а хто продався і зрадив».

Підтримка НАТО

Генсек НАТО Єнс Столтенберг за результатами засідання країн-членів Альянсу оголосив, що НАТО надасть Україні військову допомогу у вигляді протитанкового і протиракетного озброєння, дронів, а також обладнання для захисту від біологічних, хімічних, радіологічних та ядерних загроз. Також він переконує, що допомога буде і у галузі кібербезпеки.

На запитання, як НАТО відреагувало на пропозицію Польщі відправити миротворчу місію в Україну, генсек прямо не відповів. Лише сказав, що НАТО відповідальне за те, що війна між рф та Україною не стала повномасштабною війною між Альянсом та росією.

Також усі 30 країн-членів НАТО ухвалили спільну резолюцію, у якій вимагають від росії негайно припинити війну в Україні, Білорусь ㅡ припинити співучасть, а всі держави, включно з Китаєм, ㅡ підтримувати міжнародний порядок.

Оборона Альянсу

Окрім того, НАТО розгорнули елементи Сил реагування Альянсу: розмістили 40 тисяч військовослужбовців на східному фланзі разом зі «значними повітряними та військово-морськими засобами під прямим командуванням НАТО». У Болгарії, Угорщині, Румунії та Словаччині створюються додаткові багатонаціональні бойові групи. При цьому НАТО наголошує, що всі ухвалені заходи є «превентивними, пропорційними та не ескалаційними».

Відповідь «Великої сімки»

Країни «Великої сімки» після зустрічі в штаб-квартирі НАТО в Брюсселі оголосили, що «докладуть всіх зусиль», щоб притягнути до відповідальності путіна та інших відповідальних за війну в Україні. Попри це там заявили, що до росіян «претензій не мають».

«Народ Росії повинен знати, що ми не маємо до них претензій. Президент путін, його уряд і соратники, включно з режимом Лукашенка, нав’язують росіянам цю війну та її наслідки, і це їхнє рішення ганьбить історію російського народу», ㅡ йдеться у заяві.

«Велика сімка» також заявила, що працює над тим, щоб зменшити залежність від російської енергії, пообіцяла «тісно координуватись» у разі можливих перебоїв у постачанні та активно підтримувати країни, які хочуть поступово відмовитися від залежності від російського імпорту газу, нафти та вугілля.

Віцепрезидент Єврокомісії Валдіс Домбровскіс оголосив, що ЄС вдарив по Росії 4 хвилями санкцій проти фінансової системи, високотехнологічних галузей, корумпованих еліт, але зробить «ще більше, аби зупинити агресію проти України». «рф стає країною-вигнанцем, вилученою з міжнародних спільнот. Всі варіанти розглядаються, доки триває ця війна», ㅡ сказав він.

Допомога США

Президент США Джо Байден заявив, що Вашингтон відповість, якщо росія застосує в Україні хімічну зброю. Також президент США заявив, що росію потрібно виключити з «Великої двадцятки», втім, зазначив, що це рішення мають ухвалити власне члени G20. «Якщо цього не вдасться зробити, тоді нам слід запросити Україну на зустріч», — сказав він.

Яка ситуація в Україні?

За даними Генштабу ЗСУ, з 24 лютого російські окупанти вже втратили на війні проти України 15 800 солдатів, сотні танків, 108 літаків, 124 гелікоптери, більше тисячі машин та іншу техніку.

Штаб повідомляє, що попри значні втрати та деморалізований особовий склад, військово-політичне керівництво росії досі не відмовляється від продовження війни проти України. Мало того, серед особового складу збройних сил рф постійно проводиться пропагандистська робота, яка стверджує, що війну необхідно завершити до 9 травня 2022 року.

На тлі безуспішних спроб наступу, російські окупанти пробують «осісти» на захоплених територіях: активно поширюють пропаганду, на Херсонщині окупанти намагаються ввести в обіг рублі, продовжують насильно вивозити тисячі українців до росії. За даними українською розвідки людей, яких рф незаконно депортує з окупованих територій, відправляють до економічно депресивних районів.

Попри це, українські військові дають відсіч окупантам та на деяких напрямках відкидають російські сили. Так, наразі відомо, що 80% міста Ірпінь у Київській області звільнили від російських окупантів. Там почалося патрулювання поліції. А бої з російськими окупантами на Миколаївщині тривають на кордоні Миколаївської та Херсонської областей, хоча у перший тиждень активної війни російські війська максимально заходили до Вознесенська.