Місяць з початку повномасштабного вторгнення рф в Україну. Триває 29-й день війни (текстовий онлайн)

Вночі 24 лютого росія відкрито розпочала повномасштабну війну проти України, атакувавши ракетами Київ та ще низку міст. Біля низки обласних центрів тривають бої. Українські захисники зупинили просування окупантів і на деяких напрямках перейшли у контрнаступ. Ми збираємо усі найактуальніші новини в онлайні.
Спочатку новіші
У порядку додавання
Через масову атаку на провайдерів зв'язку, онлайн-сервіси з продажу квитків та телефонія «Укрзалізниці» наразі тимчасово недоступні. Перевізник запевняє, що пасажирські дані у безпеці, на рух поїздів ситуація не вплине.
Зв'язок із нами можливий через соцмережі, а контактний центр Укрзалізниці тимчасово працюватиме за номерами:
- Лінія «Якість та сервіс»: 044 465 33 44
- Лінія «Залізна допомога»: 044 465 03 87
Президент Володимир Зеленський звернувся до українців та народів світу: «Ми всі повинні зупинити Росію. Світ повинен зупинити війну. Я вдячний кожному, хто діє на підтримку України. На підтримку свободи. Але війна триває. Терор проти мирних людей триває. Вже місяць! Так довго! Це розбиває серце мені, всім українцям і кожній вільній людині на землі. Тому я прошу вас виступити проти війни!»
Полковник ЗСУ Анатолій Штефан повідомив у Facebook, що тестя колишнього ватажка бойовиків «ДНР» Ігоря Гіркіна вбив український снайпер: «Ситоленко Сергій позивний "Ситий", який з 2014-го року проходив службу в 3 омсбр РОА та 8 років не давав спокою воїнам ЗС України».
ЄС виділить додаткові 500 мільйонів євро на підтримку України, таким чином подвоївши початкову суму до мільярда євро.
Генштаб ЗСУ прозвітував про ситуацію в Україні:
- Окупанти не полишають спроб відновити наступ, щоб захопити Київ, Чернігів, Суми, Харків та Маріуполь.
- Через численні втрати командування окупаційних військ продовжує формувати та переміщувати додаткові підрозділи до кордонів України. За наявною інформацією, для відновлення втрат 144-ї мотострілецької дивізії 20-ї загальновійськової армії Західного воєнного округу у військових комісаріатах Смоленської області активізували укладання контрактів. Для доукомплектування підрозділів також залучають військових, які повертаються після відрядження з Сирії.
- У прикордонні з Україною райони Гомельської області Білорусі з території рф прибувають залишки підрозділів Східного воєнного округу та повітряно-десантних військ.
- На Волинському напрямку не було наступальних дій. Є імовірність участі окремих підрозділів Білорусі у на боці рф. За наявними даними, поблизу українсько-білоруського кордону перебувають до 4 БТГр зі складу ЗС Білорусі.
- На Поліському напрямку окупанти активізували повітряну розвідку у районах населених пунктів Глібівка, Лютіж, Лебедівка. Вздовж лінії зіткнення продовжується інженерне обладнання позицій та встановлення мінно-вибухових загороджень. Протягом дня окупанти обстрілювали райони населених пунктів Калинівка, Горінка, Пуща-Водиця, Нові Петрівці, Романівка та північно-східної околиці міста Києва.
- На Сіверському напрямку окупанти продовжують зосередження сил і засобів для здійснення спроби відновлення наступальних дій.
- На Чернігівському напрямку вони намагаються блокувати та зайняти місто Чернігів, проводили повітряну розвідку районів міста, ймовірно, для оцінки результатів авіаударів та виявлення позицій підрозділів ЗСУ.
- На Броварському напрямку окупаційні сили зупинили. Ті пробували прорвати оборонні позиції наших військ для виходу до північно-західної околиці Києва, але без успіху.
- На Слобожанському напрямку окупанти завдавали артилерійські удари по Харкову, активних наступальних дій провести не вдалось.
- У напрямку на Суми основні зусилля окупантів зосереджувалися на блокуванні міста, нанесенні артилерійських та авіаційних ударів по об’єктах цивільної інфраструктури.
- У напрямку на Ізюм окупанти пробували прорвати оборону у районі населених пунктів Донецьке, Топольське, Кам’янка, тривають бої.
- На Донецькому напрямку російські війська проводять обстріли підрозділів ЗСУ на переважній більшості напрямків. Основні зусилля зосереджують на захопленні населених пунктів Рубіжне, Сєвєродонецьк, Попасна, Верхньоторецьке, Мар’їнка та Маріуполь. Здійснюють перегрупування та нарощування сил для відновлення наступу. Активно проводять розвідку, намагаються просуватися вперед, не вступаючи в бій.
- В районі Попасної за підтримки артилерії пробують просунутись вглиб міста та закріпитися на раніше захоплених позиціях, але без успіху. По Маріуполю продовжують завдавати авіаційні, артилерійські удари.
- На Таврійському напрямку змін у складі та положенні противника не відзначено.
- На Південнобузькому напрямку продовжується інженерне обладнання позицій окупантів.
За добу ЗСУ знищили ще 11 повітряних цілей ворога: 7 літаків, 1 гелікоптер, 1 безпілотник та 2 крилаті ракети.
За оцінками двох високопоставлених посадовців НАТО, від початку війни в Українізагинули до 15 тисяч російських солдатів, що приблизно збігається з даними Генштабу ЗСУ.
Загалом, за їхніми підрахунками, втрати ворога можуть становити від 30 до 40 тисяч російських солдатів — убитими, пораненими або зниклими безвісти.
Хакери Anonymous зламали Центральний банк росії — обіцяють упродовж 48 годин опублікувати понад 35 тисяч файлів із секретними угодами.
У Донецькій та Луганській областях за 23 березня рятувальники Об'єднаних силурятували 3 людей і загасили 16 пожеж, спричинених російськими обстрілами, провели евакуацію понад 700 людей.
Роскомнагляд заблокував Google News в рф через те, що він дає доступ до матеріалів з «недостовірною» інформацією про війну росії проти України, повідомляє «Медуза».
Мер Нью-Йорка підняв у центрі міста український прапор. За словами міських посадовців, стяг майорітиме до самої перемоги України у війні, передає «Укрінформ».
За даними високопоставленого представника Пентагону, ЗСУ відкинули російські війська ще на 25-35 кілометрів на схід від Києва, пише CNN.
Велика Британія надасть ЗСУ 6 тисяч оборонної ракетної зброї проти танків і фугасної дії та 25 млн фунтів стерлінгів (33 млн доларів). Як пише BBC, ця фінансова допомога призначена для виплати зарплат українським військовим.
Центр протидії дезінформації застерігає, що росія готує хімічні атаки. Як діяти в такій ситуації читайте тут.
Латвія внесла 25 росіян у «чорний список» за підтримку війни проти України — їм заборонили в'їзд до країни. До списку ввійшли зокрема Тіна Канделакі, Стас Михайлов, Поліна Гагаріна та інші, хто виправдовує російське вторгнення в Україну, передає LSM.
Сейм Польщі ухвалив резолюцію, у якій назвав путіна військовим злочинцем та засудив дії рф в Україні, назвавши їх злочинами проти людяності та актами геноциду, передає «Укрінформ».
Наразі більшість пожеж у Чорнобильській зоні відчуження локалізували, повідомив в.о. міністра захисту довкілля та природних ресурсів Руслан Стрілець у спільному етері телеканалів.
Хакери Anonymous зламали сайти декількох компаній, які продовжують працювати в росії попри війну, — Auchan, Decathlon та Leroy Merlin.
Трохи раніше вони також зламали Центральний банк росії — обіцяють упродовж 48 годин опублікувати понад 35 тисяч файлів із секретними угодами.
Радбез ООН майже одноголосно відхилив російський проєкт резолюції про «гуманітарну ситуацію» в Україні, повідомляє «Радіо Свобода».
Проєкт закликав до захисту цивільних та надання гуманітарної допомоги, але не визначав, хто є відповідальним за гуманітарну кризу. З 15 членів Радбезу його підтримали двоє — росія та Китай, решта утрималися.
Очікується, що під час зустрічі лідерів НАТО в Брюсселі цього тижня Джо Байден оголосить про нові санкції проти росії, а також про заходи щодо позбавлення рф можливості ухилятися від обмежень, пише The Washington Post
Санкції мають торкнутися багатьох депутатів Госдуми, оборонних підприємств і їхніх дочірніх компаній, а також додаткових секторів російської економіки. Утім, планування є плинним і може змінюватися.
The Guardian пише, що Ізраїль заблокував продаж шпигунського програмного забезпечення Pegasus для України — через побоювання «гніву росії».
За даними британської розвідки, українські війська проводять успішні контратаки під Києвом і, ймовірно, уже звільнили Макарів та Мощун.
Ізраїль заблокував доступ Україні до покупки шпигунського програмного забезпечення Pegasus, побоюючись, що російська влада «буде розлючена», пише The Guardian з посиланням на джерела.
Оперативна інформація Генштабу ЗСУ станом на 6:00:
- На Східному, Південно-Східному та Північно-Східному напрямках українські сили стримують противника. На жодному із них противнику не вдалося досягти успіху.
- Авіація ворога продовжує активні дії, завдає ударів з повітря, протягом останньої доби зафіксовано понад 250 літаковильотів (на 60 більше ніж 22 березня). Основними цілями противника залишаються об’єкти військової та цивільної інфраструктури у Київській, Чернігівській та Харківській областях.
- Угруповання Повітряних сил ЗСУ відбиває зосереджені ракетно-авіаційні удари та повітряні напади противника, прикривають важливі об’єкти та угруповання військ. За попередню добу було уражено 11 повітряних цілей ворога (7 літаків, 1 безпілотник, 1 гелікоптер та 2 крилаті ракети). Інформація про їх остаточне збиття уточнюється.
- На тимчасово зайнятих територіях Херсонської області, у зв’язку з мирними протестами проти окупації, ворог вдається до терору місцевого населення, активно застосовує підрозділи росгвардії для запобігання проведенню зазначених акцій цивільної непокори окупаційній владі.
- Противник продовжує втрачати живу силу та техніку на всіх напрямках. Триває тотальний спротив українського народу.
«Укрзалізниця» призначила додаткові евакуаційні рейси на 24 березня із Києва, Харкова, Дніпра, Краматорська та Одеси. Перелік тут.
Reuters видаляє російське інформагентство ТАСС зі свого контентного ринку через те, як воно зображує війну в Україні.
У Харкові російські війська зруйнували 1143 об'єкти інфраструктури, з них 998 — житлові будинки, повідомив мер міста Ігор Терехов станом на 23 березня.
росія запустила по цілях в Україні понад 1 200 ракет, повідомляє ABC із посиланням на неназваного представника Пентагону.
Також представник зазначив, що росія ще не використала більшість арсеналу для ракетних ударів: ракети класу «земля-повітря» та крилаті ракети.
У Пентагоні упродовж останнього місяця декілька разів намагались організувати телефонні розмови з міністром оборони росії Сергієм Шойгою та очільником Генштабу Валерієм Герасимовим. Проте росіяни від контактів відмовляються, повідомляє The Washington Post із посиланням на речника Пентагону Джона Кірбі.
Вночі окупанти здійснили ракетні удари та бомбардування, ймовірно, фосфорними бомбами Луганської області, повідомив очільник області Сергій Гайдай.
За його словами, дуже важка ситуація в Рубіжному, де тривають бої. За підтвердженою інформацією, чотири людини загинули, двоє з яких — діти. Ще шестеро дістали поранення. Очільник області зазначив, що фосфорні бомби скидали саме на Рубіжне, тому кількість жертв може бути більшою.
За місяць повномасштабної війни в Україні одружилися 15 443 пари, повідомляє Мін'юст.
Це дані без врахування інформації з тимчасово окупованих територій України та територій, де тривають активні бойові дії.
Внаслідок вечірніх та нічних обстрілів у селі Станіслав Херсонської області загинули двоє чоловіків: місцевий житель та мешканець Кірового, який евакуювався до родичів, повідомив сільський голова Іван Самойленко.
У Харківській області за минулу добу, 23 березня, рятувальники здійснили 30 виїздів для ліквідації пожеж та розбирання завалів.
Піротехнічні підрозділи знешкоджували артилерійські снаряди, що не розірвались. Рятувальники виїхали на 45 адрес у Харкові та районі, де залишались спрацьовані та нерозірвані вибухонебезпечні предмети.
З початку повномасштабного вторгнення росії в Україну загинули 128 дітей, ще понад 172 дитини поранені.
Крім того, окупанти пошкодили 566 закладів освіти: понад 230 шкіл та 155 дитячих садків. З них 73 заклади зруйновано повністю.
У порту тимчасово захопленого росіянами Бердянська знищили «Орск» — великий десантний корабель окупантів, повідомили Військово-Морські сили ЗСУ.

росія, ймовірно, прагне мобілізувати своїх резервістів, військових строкової служби, а також іноземних найманців та найманців приватних військових компаній, щоб поповнити втрати. Проте незрозуміло, як ці угруповання інтегруються в російські сухопутні війська в Україні та як вони вплинуть на боєздатність, повідомляє британська розвідка.
Також там зазначають, що російські війська «майже напевно» зазнали тисячних втрат під час вторгнення в Україну.
Орієнтовні втрати окупантів станом на ранок 24 березня. Дані Генштабу ЗСУ.

Ситуація в регіонах станом на ранок 24 березня, зведення обласних адміністрацій:
- На Київщині бої тривали в Ірпені та Гостомелі. Постійні артилерійські обстріли. У Фастівському районі обстріляли село Ясногорода, а у Бучанському — Коцюбинське з мінометів. Уточнюється інформація про загиблих і поранених цивільних. Даних про руйнування немає.
- російські окупанти збільшили кількість обстрілів Чернігова, його житлових та промислових районів. Інтенсивні обстріли тривали з вечора. Так, 23 березня окупанти пошкодили аміакопровід на одному з найбільших харчових підприємств Чернігова. Попередньо витоку аміаку не зафіксували, населення попередили про дії у разі хімічної загрози.
- На Житомирщині ракети влучили у промисловий об'єкт у Новоград-Волинському районі. Загиблих та травмованих немає.
- На Сумщині в Охтирському районі тривали бої та рух ворожих колон. В інших частинах області ніч пройшла відносно спокійно. Наразі немає інформації про руйнування та постраждалих цивільних.
- На Харків уночі збільшилась кількість атак із великих відстаней. ЗСУ залишається на своїх позиціях, прориву росіян не відбулося. Тривають бої в Ізюмському районі області: 23 березня там збили 2 літаки окупантів. Увечері обстріляли Старий Салтов: одна людина загинула, є постраждалі.
- На Луганщині тривають обстріли Сєвєродонецька, Лисичанська, Рубіжного, Кремінної, Новодружеська, Воєводівки. По околицях Рубіжного, за даними місцевої влади, здійснили удар фосфорними бомбами. Чотири загиблих, двоє з яких — діти, та шестеро поранених.
- На Донеччині ситуація напружена. У населених пунктах Авдіївка та Очеретине тривають бої. 23 березня окупанти обстріляли Бахмут. Маріуполь залишається у блокаді. Жоден гуманітарний вантаж досі не доїхав до міста. Окупанти наступають та руйнують Мар'їнку, ЗСУ відкидають їх назад.
- На Херсонщині ситуацію називають складною. Вночі постріли та вибухи були у Чорнобаївці. Президент Володимир Зеленський 20 березня заявляв, що ЗСУ вже 6 разів знищували окупантів, які намагаються захопити Чорнобаївку.
- Також про вибухи повідомляли біля Снігурівки на межі Дніпропетровської області. Крім того, вчора звільнили з полону директора Херсонського театру Олександра Книгу.
- У Запорізькій та Одеській областях ситуацію називають контрольованою На Миколаївщині ніч минула відносно спокійно. Тривають роботи щодо відновлення електрики у населених пунктах.
На 24 березня погодили 7 гуманітарних коридорів із трьох регіонів для евакуації людей.
Донецька область
Для евакуації людей з Маріуполя буде працювати коридор із Бердянська до Запоріжжя. Місце зборів: спорткомплекс на вул. Мелітопольське шосе, 27.
Бензовоз має оновити запаси пального для маріупольців. Місця дозаправлення: проспект Східний, 4а та Мелітопольське шосе, 87б (Бердянськ). Також у штабах допомоги маріупольцям мають оновити запаси продуктів та ліків.
Запорізька область
- з міста Пологи до Запоріжжя.
Місце зборів: міська рада. Автобуси для евакуації вирушили з міста Токмак.
- з Мелітополя до Запоріжжя.
Місце зборів: пожежна частина №9. Автобус мають направити з Запоріжжя.
Київська область
- Велика Димерка — Бровари.
Місце зборів: будинок сільради на вулиці Бобрицька,1.
Автобуси для евакуації будуть відправлені з Броварів
- Богданівка — Бровари.
Місце зборів: сільрада на вулиці Богдана Хмельницького, 219.
- Макарів — Житомир.
Місце зборів: сільська рада, вул. Ростовського, 30.
- Бервиця — Бровари.
Місце зборів: з села Бервиця люди мають самостійно перейти до мосту між селами Мокрець та Заворичі, де переходять річку Трубеж в напрямку вулиці Радгоспна.
У Генштабі ЗСУ опублікували відео знищення танку окупантів.
Трьох підлітків з села Обільне Мелітопольського району (Запорізька області) госпіталізували після гри з вибухонебезпечним предметом. Одна дитина у реанімації.
Рятувальники закликають: якщо ви помітили підозрілий предмет, негайно повідомте про це в ДСНС та поліцію за номерами: 101 та 102. До приїзду фахівці не допускайте до небезпечної зони інших людей.
Окупанти вночі обстріляли центр Харкова ракетами «Калібр», які випустили з кораблів Чорноморського флоту росії, повідомив очільник Харківської обладміністрації Олег Синєгубов.
Загалом по області за минулу добу, 23 березня, окупанти здійснили 44 удари з артилерії, танків та мінометів. Також, за його словами, 140 разів окупанти обстрілювали Харківщину з реактивних систем залпового вогню «Град» та «Ураган».
На будівлі міської ради Херсона повісили новий державний прапор.
«У ніч, коли обстрілювали міськраду, було перебито трос, на якому тримався наш державний стяг. Та й сам прапор давно настав час замінити – вигорів і обтріпався. Сьогодні знайшли нагоду повісити новий», — написав мер міста Ігор Колихаєв.

У Києві від початку повномасштабного вторгнення росії пошкодили 87 житлових будинків, 10 приватних садиб, 12 шкіл та 6 дитячих садочків.
У Apple Pay вже не можна додати нові російські карти «Мир» та розрахуватися з доданих раніше карток, повідомив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.
Генсека НАТО Єнса Столтенберга можуть залишити на посаді на ще один термін через війну в Україні. Рішення про продовження мандату Столтенберга має бути одноголосним. Нинішній його мандат на посаді закінчується у вересні, повідомляє польське RMF FM з посиланням на високопоставленого дипломата альянсу.
росія за місяць свого повномасштабного вторгнення скоїла в Україні 148 злочинів проти журналістів та медіа, повідомляє Інститут масової інформації. Окупанти вбили п’ятьох журналістів під час виконання обов'язків, семеро — поранили. Один журналіст зник безвісти.
Зафіксовано шість випадків викрадень журналістів. Деяких з них катували. Нашу журналістку Вікторію Рощину затримували в тимчасово окупованому Бердянську, де вона висвітлювала події. 21 березня її звільнили з полону і нині Вікторія Рощина на підконтрольній українському уряду території.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба закликав країни ЄС не купувати нафту та газ росії у рублях, як вона того почала вимагати.
Велика Британія ввела нові санкції проти фізосіб, підприємств та міністерств росії та білорусі. Під санкції потрапили «Газпромбанк», «Россельхозбанк», «Альфа-банк», «СМП Банк», Російська залізниця, «Совкомфлот», «РусГидро» та оборонні підприємства. А також: голова «Сбербанка» Герман Греф, російський мільярдер і банкір Олег Тіньков, олігарх Євгеній Швідлер та інші.
Окупанти насильно вивозять тисячі жителів Маріуполя до росії. Під незаконну депортацію потрапили приблизно 15 тисяч жителів міста.
Є відомості, що російські окупанти відбирають у людей паспорти та інші українські документи, що засвідчують особу. Вивезених людей спершу доставляють у так звані фільтраційні табори, звідки перерозподіляють по різних віддалених містах росії.
Заступник голови військово-цивільної адміністрації Києва Андрій Крищенко та радник голови Нацполіції Сергій Князєв нам в інтерв'ю розповіли, що російські окупанти не полишать спроб оточити Київ. Водночас у столиці вже підготували запаси води, їжі та медикаментів на випадок блокади. Генерали, що відповідають за оборону міста, вважають, що такої ситуації, як в Маріуполі, не буде.
Читайте повне інтерв'ю: «Ворог не полишає спроб оточити Київ». Інтерв'ю з генералами, які відповідають за столичну безпеку
Володимир Зеленський звернувся до членів НАТО під час саміту 24 березня. Головне з його звернення:
- Таке відчуття, що ми у сірій зоні між Заходом і росією. Але захищаємо всі наші з вами спільні цінності. І ми захищаємо всі ці цінності вже місяць;
- Україна не має потужної протиракетної зброї. Має значно меншу авіацію, ніж Росія. Тому їхня перевага у небі — це як застосування зброї масового знищення. Щоб рятувати людей і наші міста, Україні потрібна військова допомога — без обмежень. Як без обмежень росія застосовує проти нас увесь свій арсенал;
- Україна зверталась до вас по літаки. Щоб ми не втрачали стільки людей. І ви маєте тисячі бойових літаків! Але нам поки що не дали нам жодного. Ми звертались по танки, щоб ми могли деблокувати наші міста. Ви маєте не менше 20 тисяч танків. Україна просила відсоток. Один відсоток від усіх ваших танків. Віддати чи продати нам. Але ми не маємо поки що ясної відповіді;
- Україна ніколи не хотіла цієї війни. І не хоче воювати роками. Ми просто хочемо врятувати наших людей. Ми хочемо вижити. Як і будь-який народ, ми маємо на це право. Право на життя. Право на цей один відсоток;
- Я не звинувачую НАТО, хочу бути зрозумілим. Ви не винні. Це не ваші ракети, це не ваші бомби руйнують наші міста. Альянс ще може запобігти смертям українців від російських ударів, від російської окупації. Надавши нам всю ту зброю, якої ми потребуємо;
- Я впевнений, ви вже розумієте, що Росія не думає зупинятися в Україні. Не думає і не буде. Вона хоче піти далі;
- Більше, прошу, ніколи не говоріть нам, що наша армія не відповідає стандартам НАТО. Ми показали, на що здатні наші стандарти. І як багато ми можемо дати загальній безпеці в Європі і світі. Але НАТО ще належить показати, що Альянс може зробити для порятунку людей.
російські окупанти через свої надто високі втрати в особовому складі та техніці намагаються перевести війну в Україні у частково «затяжну фазу», заявив радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк.
Також, за його словами, окупанти намагаються максимально «зачистити» свої тили від нелояльних елементів (а це майже 90-95% мирного населення). Відбувається часткове окопування росіян на зайнятих рубежах, а така концентрація сил та засобів руйнування навколо великих міст потрібна рф для створення в них навмисних багатотисячних гуманітарних катастроф.
На захоплену окупантами Чорнобильську АЕС 24 березня завезли групу російських пропагандистів, щоб зняти фейкове «кіно» про роботу станції, повідомляє «Енергоатом».
У Вінницькій області вилучили 21 російський вагон із мінеральними добривами на 24 мільйони гривень. Їх передадуть на націоналізацію.
В області виявили також 6 вагонів із моторним мастилом, яке належить російському підприємству. Загальна вага мастила становить майже 300 тонн. Його вартість наразі оцінюють, згодом вагони теж передадуть на націоналізацію.
Мер Ірпеня Олександр Маркушин повідомив, що сьогодні, 24 березня, окупанти обстріляли житлові масиви та дороги міста з «Градів». Також під обстріл потрапило село Романівка.
Внаслідок дій російських окупантів повністю або частково доступу до питної води немає у мешканців понад 10 міст: Маріуполя, Миколаєва, Харкова, Охтирки, Ізюму, Макарова, Пологів, Василівки, Оріхова, Гуляйполя, Чернігова, Тростянця та ще низки українських населених пунктів.
За словами омбудсменки Людмили Денісової, від цього страждають мільйони українців. Лише у Донецькій області понад 200 тисяч людей не мають доступу до питної води.
російсько-окупаційні сили, які тримають Маріуполь у блокаді, їздять машиною з гучномовцем і оголошують, що Запоріжжя вже не приймає переселенців і треба їхати до рф, а також що Одесу «вже взяли».
Проте це неправда. Сьогодні, 24 березня, один із погоджених коридорів — Бердянськ-Запоріжжя. Він призначений для мешканців Маріуполя.
Олігарх Павло Фукс напередодні повномасштабного вторгнення росії в Україну платив місцевим жителям Харкова за малювання свастики на стінах, пише американське видання Rolling Stone з посиланням на кілька джерел в американській розвідці та в Україні.
За задумом, це мало створити правильне інформаційне тло перед вторгненням і довести «нацифікованість» України.
Місяць повномасштабної війни в Україні призвів до вимушеного переміщення 4,3 мільйона дітей — більше як половини дітей в країні, який загалом 7,5 мільйона. Про це повідомляють у Дитячому фонді ООН.
1,8 мільйона дітей вивезли з країни, ще 2,5 мільйона були змушені тікати від війни у безпечніші регіони країни.
Україна веде перемовини з 5 країнами — США, Великою Британією, Францією, Німеччиною та Туреччиною — щодо гарантій безпеки, повідомив міністр закордонних справ Дмитро Кулеба.
Бої з російськими окупантами на Миколаївщині тривають на кордоні Миколаївської та Херсонської областей, хоча перший тиждень активної війни російські війська максимально заходили до Вознесенська. Про це повідомив голова Миколаївської ОДА Віталій Кім.
НАТО надасть Україні військову допомогу у вигляді протитанкового і протиракетного озброєння, дронів, а також обладнання для захисту від біологічних, хімічних, радіологічних та ядерних загроз, повідомив його генсек Єнс Столтенберг за результатами засідання країн-членів Альянсу 24 березня.
Верховна Рада підтримала призначення народного депутата від «Слуги Народу» Миколи Сольського на посаду міністра аграрної політики та продовольства України.
Народні депутати ухвалили законопроєкт про запровадження кримінальної відповідальності за публікацію інформації про переміщення ЗСУ. В умовах воєнного або надзвичайного стану це каратиметься ув'язненням від трьох до п’яти років.
Сполучені Штати запровадили новий пакет санкцій проти компаній оборонно-промислового комплексу росії, виконавчого директора «Сбербанка» та Держдуми рф.
Президент Міжнародного Комітету Червоного Хреста (МКЧХ) Петер Маурер 23 березня прибув до Москви, щоб обговорити з російською владою питання гуманітарного характеру.
Між Україною та росією відбувся перший повноцінний обмін військовополоненими: 10 українських військових на 10 окупантів.
Сполучені Штати планують прийняти до 100 000 українців, які рятуються від війни, яку росія розв'язала проти України.
У місті Генічеськ, що на Херсонщині, російські окупанти пробують ввести в обіг російську валюту, пропонуючи пенсіонерам та бюджетникам «допомогу» у розмірі 10 тисяч рублів.
Президент України Володимир Зеленський 24 березня виступив перед лідерами країн «Великої сімки», до якої входять США, Японія, Німеччина, Велика Британія, Франція, Італія та Канада.
Окупаційні війська вилучають та знищують українську літературу та підручники історії на тимчасово окупованих ними територіях.
На Харківському напрямку протиповітряна оборона збила російський винищувач-бомбардувальник Су-34 та безпілотник, повідомляє повітряне командування «Схід».
У Харкові почали продавати сертифікати на екскурсію містом у перший день після війни. Про це повідомляє спільнота «Харьков. Экскурсии для Своих».
Сертифікат можна придбати за 500 гривень. Гроші обіцяють спрямувати на закупівлю спорядження, форми, господарські та побутові потреби для українських військових.
Шведська поштова компанія PostNord більше не надсилатиме та не прийматиме поштові відправлення з росії та білорусі,пише Dagens Industri.
Для населення Київщини з Польщі надійшло 10 вантажівок гуманітарної допомоги, повідомляє ОДА. Це переважно медичні витратні матеріали та харчові продукти. Весь вантаж буде розподілено між територіальними центрами соціального обслуговування, які займаються вразливими групами населення.
Окупаційні сили зосереджують свої зусилля на напрямку на Ізюм, Мар'їнку, Маріуполь та правому березі Дніпра у районі Херсону, повідомив радник керівника Офісу Президента Олексій Арестович.
Українські студенти, які внаслідок воєнних дій втратили можливість навчатися у своєму виші, можуть доєднатися до онлайн навчання у низці університетів, повідомляє Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти. Перелік тут.
Всесвітня організація охорони здоров’я зафіксувала 64 атаки на медичні установи в Україні станом на 22 березня з часу повномасштабного вторгнення рф.
Бюро економічної безпеки вилучило на Вінниччині 21 вагон російських мінеральних добрив вартістю близько 24 млн грн. Їх вже передали до Вінницької військово-цивільної адміністрації для проведення подальшої процедури націоналізації.
У білоруському посольстві в Україні дозволили працювати не більш ніж п'ятьом людям, перебування решти дипломатів та їхніх родин у країні тепер небажане. Так Київ відповів на рішення Мінська вислати українських дипломатів.
З росії поширюють фейки про те, що українська сторона нібито силою утримує спеціалістів-атомників з рф на Рівненській АЕС. В «Енергоатомі» пояснюють, що це не так.
Більшість жителів білорусі не хочуть, щоб росія використовувала територію їхньої країни для війни з Україною. Водночас вступу білорусі у війну на боці рф або України не хоче майже ніхто ㅡ про це пише «Наша Ніва» з посиланням на онлайн-опитування Chatham House
Генасамблея ООН ухвалила резолюцію про засудження порушення міжнародного гуманітарного права та прав людини російськими окупантами в Україні. Проти проголосували лише 5 країн: рф, Північна Корея, Білорусь, Еритрея та Сирія.
Голова Харківської обласної державної адміністрації Олег Синєгубов заявив, що російський гелікоптер зранку 24 березня «якісно відпрацював» свої ж позиції, знищивши величезну кількість особового складу та військової техніки окупаційних військ в Малій Рогані.
Серед особового складу збройних сил рф постійно проводиться пропагандистська робота, яка нав’язує думки, що війну необхідно завершити до 9 травня 2022 року, повідомляє Генштаб ЗСУ.
В деяких захоплених населених пунктах Чернігівської області російські війська вилучають у місцевих аграріїв трактори для евакуації своєї підбитої техніки.
ППО України збила крилату ракету окупантів на Дніпропетровщині. Цивільне населення та об’єкти цивільної інфраструктури не постраждали, повідомляє Дніпропетровська обласна прокуратура.
Евакуаційний поїзд 43 «Київ-Івано-Франківськ» потрапив під обстріл під Васильковом, що поблизу Києва. В трьох вагонах повибивало вікна. За попередніми даними, постраждалих немає.
Державне підприємство «Антонов» пропонує міжнародній авіаспільноті та усім небайдужим заснувати Міжнародний фонд відродження транспортного літака Ан-225 «Мрія», який російсько-окупаційні сили знищили у Гостомелі. Реквізити для фінпідтримки ДП «Антонов» можна переглянути тут.
Окупанти обшукали і пограбували квартиру Катерини Гандзюк у Херсоні, повідомляє Watchers з посиланням на друзів сім'ї. Також нам підтвердив цю інформацію батько Катерини.
Вони винесли з будинку декілька великих сумок із речами. Що саме там було — наразі невідомо. Окупанти пояснили свої дії тим, що керуються загрозами «російській державності».
Перед цим з номера Катерини Гандзюк телефонували і мовчали в трубку її батьку.
На окупованій частині Харківщини колаборанти викрали дітей у місцевого мешканця, повідомляє Держприкордонслужба. Колаборанти прийшли у будинок, але господаря не знайшли, тому вирішили викрасти двох його синів.
Вони почали шантажувати чоловіка, тому він погодився їм віддати знайдений автомат. Як розповідають прикордонники, колаборанти сказали, що за один автомат готові віддати лише одного сина.
В окупованому Маріуполі все більше людей залишаються без запасів їжі та помирають від голоду, повідомляє міськрада.
«Намагання розпочати масштабну гуманітарну операцію з порятунку мешканців Маріуполя блокуються російською стороною. Бо окупантів цікавлять не люди та їхні долі, а лише пропагандистська картинка з примусовим вивозом населення на територію росії», — кажуть у міськраді.
Збройні сили України звільнили село Малинівка Запорізької області, розповів голова Малинівської громади Володимир Шиш.
За його словами, зараз українські війна намагаються звільняти громаду від росіян. Наразі із п'яти сіл громади окупованими залишаються три села.
Шиш каже, що росіяни оточили громаду, поставили блокпости та не пускають нікого до сіл. Через це є проблеми з постачанням їжі, води, ліків, хліба та інсуліну.
КМДА просить киян зачинити вікна через пожежу на Київщині. Наразі спостерігають задимлення у Святошинському та Голосіївському районах.
У КМДА закликають, що вікна особливо важливо закрити вночі та вранці, а також за можливості не перебувати на відкритому повітрі. За наявності треба увімкнути системи кондиціонування та очищення повітря.
Також киянам радять робити вологе прибирання та поставити посудини з водою, щоб підвищити вологість повітря. А ще варто збільшити споживання рідини до 2-3 літрів на день для дорослих. У разі задишки та кашлю необхідно звернутися до лікаря.
США готові прийняти до 100 тисяч українських біженців та інших людей, які тікають від російської агресії. Про це повідомив президент США Джо Байден. Пріоритетом буде возз'єднання сімей та надання притулку тим, хто перебуває в небезпеці.
А ще Байден оголосив, що США нададуть понад мільярд доларів на гуманітарну допомогу Україні.
Окупанти з важкої артилерії обстріляли околиці Вишгорода Київської області, повідомляє МВС. За попередніми даними, потерпілих немає, але пошкоджено багатоповерхівку. На місці події працюють поліцейські та фіксують наслідки обстрілу.
Очільниця Мінреінтеграції Ірина Верещук розповіла про роботу гуманітарних коридорів 24 березня. Головні тези:
- З семи гуманітарних коридорів спрацювали всі. Загалом евакуювали 3 343 людини. Зокрема, із Маріуполя в Запоріжжя на власному транспорті доїхали 2 717 маріупольців.
- Окупанти вже третю добу не дозволяють заїхати в Маріуполь гуманітарній колоні. Проте українська сторона не припиняє намагатися допомогти жителям міста. Всі 50 автобусів для евакуації маріупольців з Бердянська, вантажівки з гуманітарною допомогою та бензовоз продовжують чекати на в'їзді до міста.
- Сьогодні вдалося домогтися звільнення усіх водіїв та рятівників ДСНС, яких напередодні захопили у Мангуші. Вони вже приєдналися до колони на в'їзді до Бердянська.
- З міста Пологи Запорізької області вдалося забрати 117 людей, зокрема 35 дітей-сиріт з місцевого інтернату. Вже завтра їх направлять на тимчасову реабілітацію до Італії. Також до міста доставили гуманітарну допомогу.
- З Мелітополя евакуацію провести не вдалося. Гуманітарна колона ввечері дісталася до міста і продовжить рух завтра.
- На Київщині з селищ Велика Димерка, Богданівка та села Бервиця до Броварів евакуювали 509 людей.
- Україна надіслала звернення до росії щодо звільнення викрадених представників місцевого самоврядування.
Також Верещук прокоментувала повідомлення про тортури щодо людей, які перебувають на окупованих територіях.
«Ми знайдемо кожного російського військового та їх посіпак, які вдаються до військових злочинів і притягнемо до найсуворішої відповідальності в Гаазькому та інших судах. Сучасні технології дозволяють сьогодні легко проводити такий пошук», — сказала Верещук.
Радник голови ОП Олексій Арестович запевняє, що ЗСУ вже вдесяте вдарили по окупантах в Чорнобаївці. За його словами, навіть після цього на місцевий аеродром росіяни знову почали стягувати техніку.
російське державне ЗМІ «РИА Новости» показало кадр із нібито участю міністра оборони Сергія Шойгу у засіданні Ради безпеки. До цього посадовець не з'являвся на публіці з 11 березня.
Однак у «Медіазоні» вважають, що це, скоріш за все, монтаж — старі кадри із міністром додали до відеозапису нового засідання. У медіа пояснюють це тим, що відео з голосом Шойгу так жодного разу і не показали, а сам кадр із Шойгу заховали в кутку екрана.
Також журналісти звертають увагу, що оператори державного ЗМІ спеціально акцентують на частині екрана, де видно Шойгу — нібито намагаючись довести, що Шойгу справді присутній на засіданні.
Окупанти завдали ракетного удару по військовому об'єкту на Дніпропетровщині, повідомляє повітряне командування «СХід_. Наслідки наразі уточнюють.
Ми завершуємо текстовий онлайн 29-го дня повномасштабного вторгнення рф в Україну. За оновленнями 25 березня ви можете стежити тут.
Наша редакція працює цілодобово, аби ви були в курсі того, що насправді відбувається в країні. Якщо для вас важливе те, що ми робимо і ви вже підтримали Збройні сили України, можете підтримати наше інформаційне військо.
- Поділитися: