«Так діють друзі та партнери»: Україна надала Молдові 15 млн кубометрів газу як екстрену допомогу
Оператор Газотранспортної системи України (ОГТСУ) надав екстрену допомогу Молдові розміром 15 мільйонів кубометрів газу з умовою повернення. Це допоможе стабілізувати тиск у ГТС Молдови на час організації додаткових закупівель газу.
Про це повідомив генеральний директор ОГТСУ Сергій Макогон.
Зробив це Оператор відповідно до рішення Ради національної безпеки і оборони та Кабінету міністрів.
«Саме так діють друзі та партнери. Я дуже добре пам’ятаю, коли в березні 2018 року "Газпром" за 15 хвилин до початку постачання заявив про відмову постачати газ, попри отриману попередню оплату від України. Тоді всі ми підтримали країну», — зазначив Макогон.
Він нагадав, що Росія значно зменшила постачання блакитного палива до Молдови, збільшила його ціну, а знижку пропонує «в разі політичних поступок від нового проєвропейського уряду Молдови».
На думку Макогона, Європа має відреагувати на агресивну поведінку «Газпрому», яка призвела до енергетичної кризи у Євросоюзі та Молдові.
Отримання газу з України 27 жовтня підтвердили в «Молдоватрансгазі». Також свою підтримку надала Румунія, пропонуючи значну допомогу у збереженні системи передачі природного газу.
Що передувало?
Молдовська державна компанія Energocom уперше за 30 років незалежності країни уклала угоду про придбання газу не з Росії, а з Польщі. Про це стало відомо на тлі продовження газового контракту з «Газпромом».
Зараз газ до Молдови російська компанія постачає в межах угоди, укладеної ще у 2006 році й продовженої на початку жовтня. Згідно з нею, встановлюється індексна ціна газу (тобто така, що залежить від спотової ціни — короткотермінових розрахунків на ринку).
Як наслідок, ціна російського газу для Молдови показує коливання на газовому ринку й становить 800 доларів за тисячу кубометрів. Це втричі більше за ціну на початку 2021 року (250 доларів). Тож Молдова хоче перегляду угоди.
Натомість «Газпром» заявив, що Молдова заборгувала йому 433 мільйони доларів за газ, а з огляду на прострочені платежі — 709 мільйонів доларів. У разі непогашення боргу «Газпром» погрожує взагалі припинити постачання газу до Молдови з 1 грудня.
- Поділитися: