Життя / Соціальний захист

Тарифи на електрику для населення не зростатимуть до липня 2019 року — тарифний регулятор

Оксана Кривенко
Життя/Соціальний захист/Тарифи на електрику для населення не зростатимуть до липня 2019 року — тарифний регулятор
Зберегти
Вигляд
Голова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) Оксана Кривенко повідомила, що тарифи на електроенергію для населення з початку 2019 року змінюватися не будуть.

«Наголошую, ціна на електричну енергію для населення залишається незмінною», — повідомила Кривенко.

Водночас, вона зазначила, що регулятор планує розглянути збільшення тарифів на електроенергію для оптових споживачів. Так, тарифи для них мають зрости на 2%.

«Завтра (14 грудня — ред.) на засіданні НКРЕКП плануємо розглянути питання затвердження прогнозованої оптової ринкової ціни електричної енергії на 2019 рік. Прогнозоване зростання вартості електричної енергії для промислових та інших споживачів в І та ІІ кварталі 2019 року складе лише 2%, що набагато менше індексу цін виробників та індексу інфляції», — додала очільниця НКРЕКП.

Вона також нагадала, що такий рівень тарифів в Україні збережеться до 1 липня 2019 року, коли планується повноцінне запровадження ринку електроенергії.

Раніше стало відомо, що на засідання НКРЕКП, яке має відбутися 14 грудня, виносилося питання про збільшення тарифу на електроенергію. Причиною зростання тарифу є зростання вартості перевезення вугілля з Роттердаму та ринкової вартості вугілля на європейських ринках.

Раніше повідомлялось, що компанія «ДТЕК» Ріната Ахметова придбала у Роттердамі 80 тисяч тонн вугілля  для своїх теплоелектростанцій.

Відповідно до дослідження Carbon Tracker, вартість теплової електроенергії в Україні виявилась однією з найвищих у світі. Зокрема, енергія українських теплоелектростанцій є дорожчою за аналогічну електроенергію у ЄС, Росії, Китаю, США та Південноафриканської республіки

Зазначимо, що Більшість українських теплоелектростанцій належать компанії «ДТЕК» Ріната Ахметова.

Компанія ДТЕК — одна з найбільших енергетичних корпорацій у Східній Європі. Їй належить 9 з 15 українських теплоелектростанцій, а також 17 шахт та вугільнозбагачувальні комплекси. Загалом, компанія є фактичним монополістом на ринку генерації теплової електроенергії в Україні.

Зазначимо, що вартість електроенергії, що виробляється ТЕС України регулюється за формулою «Роттердам+», яку запровадили у травні 2016-го року.

Методика була запроваджена за умов втрати контролю над частиною Донецького вугільного басейну через війну на сході України. Майже всі шахти з антрацитовим вугіллям, на якому працює більшість ТЕС України, після окупації Донбасу опинилось на непідконтрольній території. І аби забезпечити енергетичну незалежність України від окупованих територій, було ухвалено рішення купувати паливо на міжнародній біржі в Нідерландах, куди доставляють вугілля з ПАР та Південної Америки.

Формула була затверджена НКРЕКП, там заявляли, що така методика розрахунку мала усунути ручне регулювання цін, забезпечити незалежність від постачань із зони бойових дій та позбавити Україну від проблем з накопиченням достатньої кількості вугілля для проходження опалювального сезону.

Відповідно до методики, вартість палива визначалася за формулою «ціна вугілля у портах Амстердам — Роттердам — Антверпен + вартість його доставки в Україну». Формула «Роттердам+» застосовується як для ТЕС, що спалюють антрацитову (дефіцитну) групу вугілля, так і для станцій, що спалюють газову групу вугілля. З січня по листопад 2016 року ціна теплової електроенергії зросла у два рази.

У липні 2016 року прем'єр-міністр Володимир Гройсман заявив, що вважає неприйнятною схему «Роттердам+», а у 2017-му генеральний прокурор Юрій Луценко заявив, що формула становить корупційну загрозу для держави. Президент же наголошував, що формула «Роттердам+» є вимогою Міжнародного валютного фонду.

7 серпня 2017 року НАБУ почало кримінальне провадження через імовірні зловживання Нацкомісію з регулювання тарифів при укладанні «Роттердам+». Очільник НАБУ Артем Ситник заявляв, що справа про запровадження формули «Роттердам+» є пріоритетною для його відомства.

17 серпня у НКРЕКП заявила, що планує скасувати формулу через перехід до ринку електроенергії.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Роттердам під загрозою: Що шукало НАБУ в Нацкомісії з енергетики та компослуг

4 липня народні депутати подали до суду на тарифний регулятор через «Роттердам+».

Пов`язані новини