Життя

Тарифний регулятор перешкоджає розслідуванню щодо формули «Роттердам+» — НАБУ

НАБУ
Життя/Тарифний регулятор перешкоджає розслідуванню щодо формули «Роттердам+» — НАБУ
Зберегти
Вигляд
Національна комісія, що здійснює державне регулювання енергетики та ринків комунальних послуг (НКРЕКП) перешкоджає розслідуванню Національного антикорупційного бюро щодо запровадження формули утворення собівартості на електроенергію в Україні, відомої як «Роттердам+».

«Зазначимо, що, розслідуючи це провадження, детективи НАБУ стикаються з численними перешкодами, в тому числі і з боку НКРЕКП. Остання приховує частину документів, що визначають окремі складові елементи прогнозованого розрахунку оптової ринкової ціни на електроенергію», — повідомили у НАБУ за підсумками проведених 14 лютого обшуків у будівлі НКРЕКП.

Зокрема, у НКРЕКП приховують експертні висновки, які ніби то не підтверджують завдання збитків через застосування формули «Роттердам+». У НАБУ зазначають, що розмір збитків можуть визначити лише під час судово-економічної експертизи, яку можуть провести лише уповноважені державні експерти. Такої експертизи проведено не було.

14 лютого 2019 року НАБУ провела обшуки у будівлі НКРЕКП у справі застосування формули «Роттердам+».

Нагадаємо, що 7 серпня 2017 року НАБУ почало кримінальне провадження через імовірні зловживання Нацкомісію з регулювання тарифів при укладанні «Роттердам+». Очільник НАБУ Артем Ситник заявляв, що справа про запровадження формули «Роттердам+» є пріоритетною для його відомства.

Методика «Роттердам+» була запроваджена за умов втрати контролю над частиною Донецького вугільного басейну через війну на сході України. Майже всі шахти з антрацитовим вугіллям, на якому працює більшість ТЕС України, після окупації Донбасу опинилось на непідконтрольній території. І аби забезпечити енергетичну незалежність України від окупованих територій, було ухвалено рішення купувати паливо на міжнародній біржі в Нідерландах, куди доставляють вугілля з ПАР та Південної Америки.

Формула була затверджена НКРЕКП, там заявляли, що така методика розрахунку мала усунути ручне регулювання цін, забезпечити незалежність від постачань із зони бойових дій та позбавити Україну від проблем з накопиченням достатньої кількості вугілля для проходження опалювального сезону.

Відповідно до методики, вартість палива визначалася за формулою «ціна вугілля у портах Амстердам — Роттердам — Антверпен + вартість його доставки в Україну». Формула «Роттердам+» застосовується як для ТЕС, що спалюють антрацитову (дефіцитну) групу вугілля, так і для станцій, що спалюють газову групу вугілля. З січня по листопад 2016 року ціна теплової електроенергії зросла у два рази.

У липні 2016 року прем'єр-міністр Володимир Гройсман заявив, що вважає неприйнятною схему «Роттердам+», а у 2017-му генеральний прокурор Юрій Луценко заявив, що формула становить корупційну загрозу для держави. Президент же наголошував, що формула «Роттердам+» є вимогою Міжнародного валютного фонду.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Роттердам під загрозою: Що шукало НАБУ в Нацкомісії з енергетики та компослуг

4 липня народні депутати подали до суду на тарифний регулятор через «Роттердам+».

Пов`язані новини