Колишній президент Бразилії Луїз Інасіо Лула да Сілва (в центрі) вітає прихильників із вікна в штаб-квартирі Партії робітників в Сан-Бернардо-ду-Кампо, Бразилія, 6 квітня 2018 року
Фото:

EPA-EFE/MARCELO CHELLO

Журналісти опублікували записи приватних розмов у сервісі Телеграм слідчих та судді, які винесли вирок екс-президенту країни Лулі да Сілві. Тепер вирок можуть переглянути, антикорупційні реформи — під загрозою, а бразильці сперечаються, чи справді мета — боротьба з корупцією — виправдовує засоби.

Упродовж останніх тижнів розслідувальне видання The Intercept опублікувало низку матеріалів, які начебто підтверджують упередженість команди слідчих та суддів, що здійснила наймасштабніше розслідування політичної корупції в історії Латинської Америки.

Редактор видання Гленн Грінвальд, що свого часу опублікував секретні документи Едварда Сноудена, з анонімних джерел отримав величезний масив приватних розмов у сервісі Телеграм антикорупційного прокурора Дельтана Далланьола з іншими членами команди та, на той момент суддею, а тепер міністром юстиції Сержіу Мору.

Як стверджують журналісти, суддя Мору активно допомагав прокурорам у веденні справи проти екс-президента Бразилії Лули да Сілви, що закінчилась його арештом та недопуском до виборів 2018 року, на яких переміг праворадикал Жаїр Болсонару.

Крім того, розмови між слідчими начебто свідчать про слабкість доказів провини Лули.

Це нібито підтверджує, що вся антикорупційна операція з самого початку була змовою, яка мала на меті усунути популярного політика з політичної арени.

Чому це важливо?

Скандал може вдарити не лише по репутації Сержіу Мору, символу антикорупційної боротьби та одного з найбільш популярних політиків країни, а й по всіх досягненнях у покаранні політичної корупції в Бразилії.

В рамках операції «Автомийка» групі слідчих у 2014-2019 рр. вдалося розкрити систему хабарів, які крупні компанії сплачували політикам за отримання державних контрактів.

За гратами опинились десятки впливових політиків та бізнесменів, мільярди доларів було повернено державі, а розслідування поширилися на багато інших держав Латинської Америки.

Обурення корупцією врешті призвело до відторгнення традиційних політичних сил і обрання у 2018 році президентом раніше маргінального політика праворадикала Жаїра Болсонару. 

Особливо активну роль у розслідуванні відіграв суддя Сержіо Мору та спеціальна команда прокурорів та поліцейських у штаті Курітіба. Мору виніс низку найважливіших вироків — зокрема, проти екс-президента та одного з найбільш популярних політиків Лули да Сілви. Суд постановив, що Лула отримав від будівельної компанії будинок на березі моря взамін за контракти від державної компанії «Петробраз». Як наслідок, Лула опинився у в’язниці і не зміг взяти участь у президентських виборах.

Від самого початку розслідувань проти Лули його прихильники називали дії прокурорів та суддів політичним переслідуванням, а рішення Мору стати міністром юстиції в уряді Болсонару мало підтвердити їхні підозри.

Оприлюднені записи тепер можуть стати доказом того, що правоохоронці були необ’єктивними.

Колишній суддя, міністр юстиції Сержіу Мору (ліворуч) перед зустріччю з обраним президентом Болсонаро в Ріо-де-Жанейро, Бразилія , 1 листопада 2018 року
Фото:

EPA-EFE/ANTONIO LACERDA

Про що саме йдеться у розмовах?

З оприлюднених розмов випливає, що суддя Сержіу Мору радив прокурору Дельтану Даланьолу, який порядок слідчих дій краще обрати.

Одного разу Мору підштовхнув прокурора до активніших дій, написавши йому: «Чи не пора вже щось робити? Минув уже місяць».

Також Мору давав поради слідчим про те, як взаємодіяти з пресою, та направляв до слідчих свідків проти Лули.

Журналісти також наводять уривки з розмов слідчих про те, що деякі докази провини Лули да Сілви здаються їм слабкими і як краще їх представити на процесі та у ЗМІ.

Слідчі у приватних розмовах висловлювали сподівання, що партія Лули програє президентські вибори.

На думку журналістів, це свідчить, як мінімум, про необ’єктивність слідчих, як максимум, про безпідставність звинувачень екс-президента.

Як зазначає Гленн Грінвальд, це лише початок. Для обробки та подальшої публікації розмов Мору та слідчих, він об’єднав зусилля із шанованими виданнями Folha та Veja, які свого часу підтримували роботу Мору та антикорупційних слідчих.

Прокурор Дельтан Даланьолу, який вів справу колишнього президента Лулу да Сілви, Куритиба, Бразилія, 7 грудня 2017 року
Фото:

EPA-EFE/HEDESON ALVES

Наскільки вагомі ці звинувачення?

Найсуттєвіші юридичні наслідки може мати спілкування Мору з прокурором Дельтаном Даланьйолем: річ у тім, що бразильський закон прямо забороняє «поради з боку судді учасникам процесу».

Таким чином, оприлюднені розмови можуть стати підставою для того, щоб скасувати вироки, винесені суддею Сержіу Мору.

Втім, професор Гарвардської школи права Метью Стівенсон зауважує, що публікації поки не доводять того, що Мору був необ’єктивним у прийнятті рішень.

Хоча приватна комунікація між Мору та слідчими є незвичною, певною мірою її можна зрозуміти — вони працювали разом над низкою справ принаймні чотири роки. А ворожість до Партії трудящих можна пояснити тим, що представники партії критикували слідчих та обіцяли припинити розслідування у випадку перемоги на виборах.

Можна також припустити, що Мору, який ще здавна розробляв стратегію очищення влади в Бразилії від корупції, справді міг переступити через деякі процедурні норми заради досягнення результату.

Прихильники Мору та антикорупційної кампанії стверджують, що такі дії могли бути необхідними: раніше високопоставленим підозрюваним майже завжди вдавалося маніпулювати правилами на свою користь. Процеси проти політиків іноді тривали десятиліттями, а вироками закінчувалися лише 3% справ про корупцію.

Питання в тому, наскільки об’єктивним при цьому залишався Сержіу Мору у прийнятті судових рішень. Тут на його користь свідчить те, що вищі апеляційні суди свого часу підтвердили ухвалені ним вироки у більш ніж 80% судових справ, у т. ч. у справі проти Лули.

Прихильники засудженого колишнього президента країни Лули да Сілви вийшли на акцію з вимогою відпустити його, Бєло-Горизонте, Бразилія, 14 червня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/JUAN IGNACIO RONCORONI

Реакція Мору: «видалив Телеграм ще давно»

Мору відкидає всі звинувачення і переконує, що діяв в рамках прийнятої у Бразилії судової практики. Крім того, під час 8-годинної зустрічі з депутатами він зауважив, що сумнівається у достовірності оприлюдненої інформації.

За його словами, він видалив додаток Телеграм зі всіма повідомленнями ще у 2017 році, дізнавшись, що розроблений росіянами Миколою та Павлом Дуровими месенджер «не є надто надійним». Приводом стали новини про те, що Росія втручалася у президентські вибори в США.

Мору також заявив, що напередодні хакери атакували його телефон та телефони слідчих та журналістів. Зловмисники нібито розсилали від його імені повідомлення у Телеграмі.

24 липня правоохоронці повідомили про затримання чотирьох підозрюваних у зламі телефонів не лише Мору та слідчих, а й президента Жаїра Болсонару та ще десятків політиків, правоохоронців та журналістів.

Один із них вже зізнався у тому, що саме він отримав доступ до месенджерів Мору та слідчих і передав їхні приватні повідомлення журналісту Грінвальду.

Журналісти підкреслюють, що незалежно від способу отримання повідомлень, їхній зміст є викривальним.

Нині саме від здатності підтвердити справжність повідомлень може залежати їхня юридична вага, натомість у бразильському парламенті та ЗМІ тепер обговорюють особливості Телеграму і те, як сервіс зберігає надіслані повідомлення.

Втім, є питання і щодо об’єктивності самого Гленна Грінвальда. Він відомий, перш за все, публікацією секретних документів колишнього співробітника ЦРУ Едварда Сноудена і гострою критикою американських спецслужб. Водночас, він послідовно заперечував твердження про втручання Росії у президентські вибори у США.

Що важливо, Грінвальд є чоловіком депутата від опозиційної партії лівого спрямування і навіть не претендує на журналістську нейтральність у висвітленні розмов Мору та слідчих. Саме Грінвальду екс-президент Лула погодився дати одне із перших інтерв’ю із в’язниці — всього за декілька тижнів до оприлюднення листування.

Кандидат у президенти Бразилії Жаїр Болсонару ногою підкидає ляльку з обличчям колишнього президента Лулу да Сілва під час передвиборчої кампанії, Бразилія, 5 вересня 2018 року
Фото:

EPA-EFE/JOEDSON ALVES

Що далі?

На думку професора політології Університету Ріо-де-Жанейро Маурісіу Сантору, скандал ускладнить позицію Сержіо Мору та ухвалення лобійованих ним антикорупційних законопроектів.

В найгіршому для Мору разі, вирок Лулі скасують, а всі інші засуджені Мору теж вимагатимуть перегляду своїх справ.

Верховний Суд вже отримав відповідні заяви і розгляне їх у серпні.

Втім, навіть якщо вирок екс-президенту Лулі буде скасовано, це не означає, що він вийде на свободу. Зараз проти Лули відкрито ще 8 справ за звинуваченнями у корупції, і за ще однією його засуджено майже на 13 років у в’язниці.

Професор права Рубенс Глезер вважає, що скандал лише посилить поляризацію у Бразилії: більшість представників обох таборів залишиться при своїй думці.

Справді, кількість бразильців, що вважає ув’язнення Лули справедливим, поки залишається незмінною — 54%. Цікаво, що хоча 58% бразильців вважає дії Мору помилковими, 54% не вважає це приводом для його відставки.

Втім, якщо раніше Мору був однією з небагатьох фігур, що надавала легітимності уряду Болсонару, тепер вже він потребує підтримки президента та його оточення.

Сини Болсонару очолили хвилю словесних атак на Грінвальда, а сам президент заявив про можливе ув’язнення журналіста «за змову із хакерами».

Натомість Мору ніяк не прокоментував рішення судді Верховного Суду призупинити антикорупційне розслідування проти сина Болсонару, Флавіо.

Відтак, Оприлюднені розмови ставлять під питання не лише репутацію Мору, а й майбутнє боротьби з корупцією у Бразилії.

Поки триває скандал на паузу поставлено гостро необхідні інституційні реформи фінансування політичних партій та виборчого процесу. 

Поділитись: