Фото:

screenshot з відео

На російському пропагандистському телеканалі «Росія24» анонсували телеміст із українським NewsOne. «Аби прості люди, а не політики, могли врешті поговорити» — так представили ідею обидва канали. Менше, ніж за добу NewsOne відмовився від телемосту через погрози фізичної розправи. Що відбулося, якою була реакція та, чому формат такої розмови повинен бути іншим — розбиралося Громадське.

«Надо поговорить»

«Унікальний міжнародний телепроект»: так Дмитро Кисельов анонсував телеміст між російським пропагандистським телеканалом «Росія24» і українським NewsOne, який належить бізнес-партнерові Віктора Медведчука, Тарасу Козаку. 

За планом він мав би відбутися 12-го липня о 18:00 між студіями каналів. Ведучими з російського боку були б Марія Сіттель та Андрій Малахов, з українського — Олена Кирик і Василь Голованов. Телеміст мав тривати дві години.

Причина організації такого «унікального» формату полягала в тому, що, мовляв, простим людям, українцям і росіянам, давно є, про що відверто поговорити. У приклад російський ведучий навів телеміст між Америкою та СРСР у 80-х. Тоді на тлі Холодної війни, спричиненої політиками, люди нарешті почали спілкуватися. 

На сайті NewsOne в анонсі проекту мовилося про те, що журналісти вирішили взяти на себе відповідальність та розпочати діалог, на який ані минула, ані чинна влада не здатні. «И мы хотим заставить политиков идти на переговоры ради мира», — йшлося в заяві телеканалу. 

Ні, говорити не треба

Реакція на телеміст не забарилася. Окрім того, що «соцмережі підірвало», під стінами NewsOne партія «Голос» організували акцію протесту «Ні — інформаційній окупації України». Люди вийшли з плакатами «Не телеміст, а телеміна». 

«З агресором треба говорити мовою санкцій, міжнародного тиску і мовою зброї. Україна не дозволить ворогу себе топтати», — зазначив Вакарчук під час акції.

Акцію протестів влаштували і націоналістичні організації під Офісом президента. На їхню думку, скасування телемосту — це їхня заслуга, а не Зеленського. 

Учасники акції вимагали арештувати Медведчука за фактом державної зради. І 10-го липня вони пообіцяли знову прийти під Офіс президента, аби «проконтролювати виконання вимог».

Представники націоналістичних рухів пікетували Офіс президента із вимогою арештувати Віктора Медведчука, власника телеканала NewsOne, через телеміст із «Росія24», 8 липня 2019 року
Фото:

Громадське

З’явилися й офіційні заяви. 

Національна спілка журналістів засудила проведення телемосту між обома каналами. Голова НСЖУ Сергій Томіленко закликав NewsOne переглянути рішення щодо проведення телемосту і дотримуватися чинного законодавства та норм медіа-регулювання, які забороняють трансляцію в українському ефірі російських телеканалів. 

«Власники та керівники медіа повинні враховувати, що свідома співпраця з державними російськими медіа може бути фактором, який спричинить протестні акції (та цілком реально — фізичну агресію)».

Національна рада України з питань телебачення та радіомовлення нагадала про санкції проти низки російських пропагандистських телеканалів та анонсувала позачергове засідання 9-го липня.  

«Регулятор застерігає вітчизняних ліцензіатів — як телеканали, так і провайдерів програмної послуги — утриматися від ретрансляції сигналу і передач іноземних мовників, щодо яких на державному рівні були застосовані обмежувальні санкції».

Служба безпеки України ініціювала позачергове скликання Ради національної безпеки та оборони України. Як заявив тимчасовий виконувач обов’язків голови СБУ Іван Баканов, керівникам медіахолдингу «Новини», до якого входять телеканали 112 Україна, NewsOne і ZIK, відомство направило повідомлення про відповідальність за проведення телемосту з каналом «Россия 24» та іншими мовниками держави-агресора, які перебувають під санкціями РНБО.

Крім того, СБУ запропонувало запровадити санкції проти телеканалів NewsOne та «112 Україна».

Секретар РНБО Олексій Данилюк у Facebook зазначив, що скуповування Медведчуком телеканалів, очевидно не було його хобі. І закликав тримати головe холодною, припинити істерику тих, «хто за останні роки з позиції Президента сприяв підсиленню позиції кума Путіна Медведчука в Україні. Тих, хто дав йому можливість виступати перемовником, скупити телеканали на партнерських умовах. Тих, хто на тих самих умовах дозволив йому побудувати надприбутковий енергоресурсний бізнес».

Голова Верховної Ради Андрій Парубій на брифінгу повідомив, що комітет з питань свободи слова та інформаційної політики підготує законопроєкт про унеможливлення проведення телемосту між Україною і РФ. За його планами, цього тижня Рада і мала б його розглянути.  

Президент України Зеленський записав відеозвернення і теж засудив ідею телемосту між українським і російським телеканалом. І запропонував президенту РФ Путіну провести переговори щодо ситуації на Донбасі в Мінську за присутності лідерів США, Франції, Німеччини та Великої Британії.

«Ми не міняємо і не відмовляємося ні від яких дипломатичних форматів. Ми пропонуємо поговорити», — сказав він. 

У Кремлі у відповідь на це зазначили, що готові розглянути таку пропозицію переговорів від президента Зеленського. Утім, точну відповідь поки не можуть дати.

Фото:

screenshot з відео

Добре, не будемо 

Врешті-решт NewsOne скасував телеміст з російським телеканалом. Причина — погрози журналістам і загроза нападу на телеканал. 

«Наша спроба організувати майданчик для обговорення неполітичних питань силами звичайних людей, які ніколи не ставили під сумнів територіальну цілісність України, без політиків і одіозних пропагандистів, привела до того, що протягом останнього часу низкою політичних партій щодо нашого телеканалу була спочатку масована інформаційна атака. У хід пішли заяви про акції протесту біля каналу, а з учорашнього вечора — і прямі погрози фізичної розправи стосовно журналістів і їхніх близьких», — йдеться у заяві телеканалу. 

І також додали, що такі дії щодо телеканалу повертають Україну в часи «прямого залякування і тиску на журналістські свободи».

Уже після скасування телемосту генпрокурор Юрій Луценко, у Facebook зазначив, що через наміри NewsOne провести спільний телеміст з «Росія24», у генпрокуратурі зареєстрували провадження про замах на скоєння державної зради. Причина — «надання інформаційної підтримки підривній діяльності проти України». Причетних, за словами Луценка, від власника каналу до ведучого, що оприлюднив анонс — викликали на допит. І також готують подання до суду про арешт активів.

Також генпрокурор заявив, що один із бенефіціарів українського телеканалу NewsOne є співвласником російського «Промсвязьбанка», через який Кремль фінансує війну проти України.

Тож, попри відмову від телемосту, за ідею «поговорити» з простими людьми з РФ, NewsOne може поплатитися своїм існуванням.

Поділитись: