Йорданія стала світовим лідером за кількістю населення, що курить сигарети або інші нікотинові продукти. Вочевидь це пов’язано з тютюновим лобі в країні.

Про це йдеться у розслідуванні The Guardian.

Так, урядове дослідження, проведене у 2019 році разом з експертами Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), показало, що понад 80% йорданських чоловіків курять або вживають інші нікотинові продукти, як от електронні сигарети. В середньому чоловіки, що курять щодня, вживають 23 сигарети на добу.

Навіть якщо виключити із дослідження електронні сигарети та «бездимні» продукти, у країні курцями є 66% чоловіків та понад 17% жінок. Ці показники перевищують показники Індонезії, яка тривалий час вважалась світовим лідером.

Як зазначає видання, ці показники сильно контрастують зі США, Європою та Австралією, де за останні три десятиліття кількість курців значно знизилась, зокрема через обмеження тютюнових компаній у лобізмі та в рекламі, а також завдяки інформаційним кампаніям щодо шкоди куріння.

Натомість автори розслідування встановили, що в Йорданії представники великих транснаціональних тютюнових компаній брали участь в обговоренні правил та стандартів для них самих та їхньої продукції. Зокрема йдеться про American Tobacco (BAT), Japan Tobacco International (JTI), Philipp Morris International (PMI).

Поводити себе так компанії можуть через значні інвестиції в економіку Йорданії й створення робочих місць. Більш того, у бюджеті країни дохід від податку на тютюн складає 18% від усіх доходів.

Розслідування The Guardian зокрема показало, що:

  • Йорданія займає друге місце у світі за рівнем втручання тютюнових компаній в дії уряду, згідно з аналізом групи громадянського суспільства;
  • На урядовців впливали керівники тютюнових компаній, вказуючи їм, які закони про охорону здоров'я ухвалювати. Водночас тютюнове лобі платило цим урядовцям із бюджетів, які виділяло на соціальні програми;
  • Philip Morris International заплатила за ремонт шкіл в Йорданії, забезпечила дітей шкільними портфелями та провела «сесії» кар’єрного зростання;
  • Прем'єр Йорданії через свої соцмережі розповідав про вагомий вклад PMI в економіку країни.

Водночас у коментарі виданню представники PMI та JTI заявили, що їхня взаємодія з владою Йорданії не виходить за межі місцевого законодавства.

Як пише The Guardian, дослідження, профінансоване урядом Великої Британії, показало, що куріння завдає країні збитків у сфері охорони здоров'я та продуктивності праці на 2,32 мільярда доларів на рік, що є найбільшим показником у світі на душу населення. Це зокрема перевищує показник в 1,29 мільярда доларів, які тютюнова галузь сплачує в Йорданії як податки, різні збори та заробітну плата працівникам на місцевих підприємствах.

Поділитись: