Світ

Як один відеокліп збурив США: This Is America взяла три нагороди «Греммі» і очолила рейтинг кращих пісень минулого року

28 червня, 2018 15:56
Світ/Як один відеокліп збурив США: This Is America взяла три нагороди «Греммі» і очолила рейтинг кращих пісень минулого року
Зберегти
Вигляд

Пісня This Is America американського виконавця Childish Gambino виграла одразу три номінації музичної премії «Греммі-2019»: «Пісня року», «Найкращий запис року», «Найкраще реп-виконання». Сам Childish Gambino (справжнє ім'я Дональд Гловер) на церемонію не прийшов.

4 грудня 2018-го This Is America очолила рейтинг ста кращих пісень 2018 року за версією британського видання The Guardian. Раніше пісня та відеокліп побила рекорди переглядів на Youtube. За кілька днів ролик зібрав понад 60 мільйонів переглядів.

Користувачі обговорювали відеокліп, наче останню серію культового серіалу, до дискусії долучилися всі провідні медіа США. У чому феномен цього відеокліпу та що він розповідає про сучасну Америку?

4-хвилинне відео This is America починається легкою музикою, та настрій швидко змінюється: на 53 секунді співак вистрілює в голову темношкірого гітариста, що сидить на стільці з мішком на голові, і незворушно продовжує співати й танцювати. Відтак головний герой розстрілює з автомата співаків релігійного хору.

Сцени насилля вражають у кліпі найбільше, але вони — не головне, що в ньому є. Тло, на якому розгортаються події, важить не менше: попри криваві події, темношкірі підлітки танцюють і співають, поліція переслідує людей, а з горішнього поверху падає самогубець. Здавалося б, суцільний хаос, проте після чергового перегляду ролика стає очевидно, що він наповнений символами. 

Зашифровані символи

Американські користувачі соцмереж розгадують зашифровані у відеокліпі символи від часу його появи. Ось головні моменти, на які вони звернули увагу:

  • Сцена вбивства співаків релігійного хору нагадує інцидент у Чарлстоні, штат Південна Кароліна, в червні 2015-го. Тоді білий фанатик розстріляв 9 афроамериканців — прихожан протестантської церкви.
This scene reenacts Charleston shooting. Black people praising Lord killed for no reason. Look at the background, you see people running towards the area and "rioting" for change and cops running after them, just b/c it's their "job"

#ThisIsAmerica pic.twitter.com/sX0KqozbPU
— Kanisha J (@KaniJJackson) May 7, 2018
  • Дональд Гловер стріляє в темношкірого гітариста, дивно вигнувшись. Це нагадало багатьом зображення Джима Кроу — ярмаркового персонажа вуличних музик у ХІХ столітті, чиє ім'я довго використовували як образливе звертання до темношкірих.
I just caught this reference! He's basically saying we’re 2 busy coonin to pay attention to real problems.

No way this wasn't intentional!#ThisIsAmerica pic.twitter.com/wqJ4U8icnv
— Kanisha J (@KaniJJackson) May 7, 2018
  • Люди, які знімають на смартфони сцени насилля. Це багато говорить про сучасну культуру, коли люди замість того, щоб втрутитися, часто просто спостерігають за несправедливістю.
  • Автомобілі в кліпі старі й переважно порожні. Деякі користувачі інтерпретували це як символ занепаду американської економіки — більшість людей у країні досі їздять на авто 1980 — 1990-х років. Це також разюча відмінність від відео інших темношкірих музикантів, в яких часто фігурують дорогі нові автомобілі.

screenshot з відеокліпу

  • Зброю, з якої герой стріляє в людей, подають і забирають від нього з блискавичною швидкістю, дбайливо загортаючи її в тканину. Водночас тіла вбитих недбало тягнуть по землі. У цьому користувачі вбачають символ того, що до зброї в США ставляться з більшим пієтетом, ніж до людських життів.
  • Поліція починає переслідувати співака лише після того, як він викурює «косяк», не реагуючи на вбивства. Це — ілюстрація взаємин темношкірих і поліції в США.

Зброя, гроші, наркотики

Щороку в США 33 тисячі людей гине через вогнепальні поранення. Саме американцям належить половина із 650 мільйонів одиниць вогнепальної зброї, зареєстрованих у світі. Стрілянини в школах і на вулицях, загибель темношкірих від пострілів поліції стали майже буденністю — і саме це критикує музикант.

Люди, які танцюють на фоні кривавих подій, лише підкреслюють абсурдність ситуації та байдужість суспільства. Танець закінчується, проблеми залишаються. Відеокліп Дональда Гловера здобув таку популярність саме тому, що спонукав Америку замислитися, якою ж насправді вона є і чи подобається собі такою.

Пов`язані новини