TikTok-скандал: суд відмовив блогерці, яка позивалася проти Міноборони. Зустрічний позов також не задовольнили

У січні минулого року український військовий Анатолій Штефан опублікував у Facebook фрагмент відео ТікТок-блогерів, що мало підпис: «Какая твоя любимая страна?». Відео швидко набуло резонансу, оскільки популярна українська блогерка Таїсія Маламан (Онацька) (відома як Di.Rubens) на запитання «Росія чи Україна?» обрала перший варіант.

У відповідь дівчина отримала хвилю критики, а подальші публічні з'ясування стосунків закінчилися позовом про захист честі та гідності: блогерка позивалася проти Штефана та Міноборони, військовий подав зустрічну заяву. Суд першої інстанції відмовив обом.

Про це йдеться у рішенні Солом'янського районного суду Києва.

З чого все почалося?

Як зазначається у матеріалах судової справи, 11 січня блогер Romakievsky запропонував іншій відомій блогерці Таїсії Маламан взяти участь у зйомках бліцінтерв'ю для своєї сторінки ТікТок. Йшлося, згідно із позовом Маламан, про найцікавіші країни для подорожі.

Утім підпис до відео зазначав: «Яка твоя улюблена країна?». Варто зазначити, що Romakievsky неодноразово публікував відео з таким підписом (зокрема тут, тут і тут). Утім Маламан стверджує, що підпис під відео з нею блогер не погоджував, а зробив це на власний розсуд для своєї аудиторії.

Окрім того, блогерка заявила, що Штефан опублікував нібито вирваний із контексту 8-секундний уривок із відео на 23 секунди. Оригінального відео у соцмережах блогерів вже немає.

Що казала блогерка?

Після публікації відео на сторінці Анатолія Штефана у Facebook дівчина отримала хвилю критики на свою адресу. Як зазначається у матеріалах справи, блогерка заявила, що освітня платформа Prometeus видалила курс, автором та ведучою якого вона була. Компанія Allo, яка залучала її як акторку для реклами у ТікТок оголосила, що припиняє співробітництво із Маламан. Блогерку також внесли на сайт «Миротворець».

Дівчина, своєю чергою, записала відео у YouTube, де заявила, що Штефан «кинув усі свої сили на розпалювання ненависті до неї» та «її дискредитацію». Вона також пообіцяла поскаржитися у Міністерство оборони і зажадала, щоб військовий вибачився.

«Офіцер Генштабу ЗСУ воює з мирним населенням, точніше з тіктокерами... і при цьому вважає себе захисником України. Видно, зовнішніх ворогів в України не залишилося», ㅡ заявила блогерка.

На підтвердження того, що йшлося саме про цікаві для відвідин країни, Маламан опублікувала аудіокоментар блогера, який запевняв, що питання про улюблену країну було до аудиторії, щоб було більше коментарів. Дівчина додала, що розсміялася на питання «Росія чи Україна», бо вже перебуває в Україні і «була у кожному її куточку».

Окрім того, вона звернулася до тодішнього глави МВС Арсена Авакова, заявивши про погрози фізичною розправою та злив даних родичів.

Так, дівчина просила у судовому позові спростувати повідомлення низки українських ЗМІ, які писали неї. Окрім того, за даними юридичної компанії «Міллер», вона просила 150 тисяч гривень компенсації.

Що казав військовий?

У Міноборони відповіли, що чекають на скаргу блогерки: «Міноборони з нетерпінням чекає анонсованої скарги громадянки на офіцера ЗС України Анатолія Штефана "Штірліца". Питання буде на особливому контролі. Контрольне питання буде особливим: Україні чи Росія?»

Ця відповідь була опублікована у Facebook Міноборони, але з того часу її видалили. Її цитували ТСН, BBC Україна тощо.

Сам Анатолій Штефан, згідно із матеріалами справи, наголошував, що скорочене відео жодним чином не вириває слово «Росія» з контексту і не впливає на його зміст.

Крім того, він наголошував, що у відео не звучить питання, яке поставили блогерці, а є лише підпис про «улюблену країну».

Натомість військовий вказав, що дівчина називала його: «ганьбою української армії», «людиною, яка називає себе офіцером Генерального штабу та воює з мирним населенням», «провокатор і шахрай», «фальсифікатор, якому дуже хочеться хайпу, проте відсутність таланту спонукає до обману суспільства».

Сторона Штефана просила спростувати ці заяви та відшкодувати 300 тисяч гривень моральної шкоди, які військовий обіцяв спрямувати на благодійність.

Адвокат Юрій Мельник, який представляв інтереси Штефана у суді, заявив: «Нашому клієнту, офіцеру ЗСУ, який втратив не одного друга та знайомого під час війни, було нестерпно чути слова блогерки, яка з-поміж України та сусідньої країни-агресорки зі сміхом вибирає останню. А знімають ролик на місці подій, під час яких загинули сотні людей».

Анатолій Штефан додав, що розцінює цю справу лише не стосовно нього, «а стосовно воїнів, ЗС України та України в цілому».

ЗМІ, які писали про блогерку, також заперечували проти її позову.

Врешті, Солом'янський райсуд Києва відмовив блогерці та військовому у позовах про захист честі, гідності, ділової репутації, спростування недостовірної інформації та відшкодування шкоди. Це рішення ще можна оскаржити в апеляції.