Тисячі людей і сотні машин. Як минули масштабні навчання на випадок аварії на ЗАЕС?

Міністр внутрішніх справ Ігор Клименко розповів, як відбуваються масштабні спеціальні навчання, спрямовані на підготовку до можливого теракту на тимчасово окупованій Запорізькій атомній електростанції.
Про це він написав у Telegram.
«Сьогодні о п'ятій ранку відповідно до системи оповіщення "Енергоатому" й Міністерства енергетики весь персонал відповідних служб піднято по тривозі», — розповів міністр.
Він додав, що тренування проводять на Запоріжжі, Дніпропетровщині та в частині Херсонщини. Ці навчання наближені до реальних подій. За легендою, нібито стався витік радіації з одного з енергоблоків Запорізької атомної електростанції.
До тренувань залучено близько 8 тисяч людей. Це представники місцевої влади, правоохоронці, волонтери, лікарі та представники всіх служб державних органів влади, які відповідають за систему цивільного захисту. Також у використанні близько 350 одиниць спецтранспорту й 400 автобусів для евакуації.
«У кожному населеному пункті працюють евакуаційні групи, які складаються із представників місцевих органів влади й Нацполіції України. Вони забезпечують переміщення і супроводження наших громадян у безпечні зони», — розповідає про тренування Клименко.

Також працюють близько 200 додаткових патрулів на трасах, щоб не було заторів, а евакуаційний транспорт міг безперешкодно рухатися. Для навчання також розгорнули контрольно-санітарні пости для перевірки транспорту, який виїжджає з населених пунктів.
На цих постах є техніка для замірів радіаційного фону, у межах тренувань здійснюють огляд та обробку автомобілів і евакуйованих людей.
«Кожна квартира, кожний приватний будинок має бути перевірено на предмет перебування там маломобільних людей, для них потрібен особливий медичний транспорт. Ми відпрацьовуємо ці потреби разом із Міністерством охорони здоров'я», — додав міністр.
Як дізнатися про аварію на ЗАЕС?
Про це можуть сповістити звуки сирен, сигнально-гучномовних пристроїв, переривистих гудків інших сигнальних засобів, транспорту. Усі вони означають сигнал цивільного захисту «Увага всім!».
Також сповіщення про виникнення надзвичайної ситуації буде в мобільному застосунку «Тривога»: передаватимуть сигнал «Радіаційна небезпека».
Почувши сповіщення, треба терміново ввімкнути радіоприймач або місцеві канали по телебаченню і чекати на повідомлення державних органів влади. Також можна стежити за офіційними повідомленнями представників влади.
А якщо це все-таки станеться?
У такому разі потрібно діяти згідно з таким алгоритмом:
- Уникайте паніки та зберігайте спокій.
- Допомагайте одне одному. Попередьте сусідів, надайте допомогу людям з інвалідністю, дітям і літнім людям.
- Заберіть у помешкання хатніх тварин.
- Зайдіть в укриття, підвал або всередину будівлі. Радіоактивний матеріал осідає на зовнішній стороні споруди, тому найкраще триматися якнайдалі від стін і даху будівлі.
- Здійсніть герметизацію приміщень (вікон, дверей), не підходьте до них без нагальної потреби). Вимкніть кондиціонери, вентилятори, закрийте вентиляційні продухи, димоходи тощо.
- Будьте готові за окремою вказівкою органів місцевої влади провести йодну профілактику всьому населенню до 40 років.
- Зробіть запас води в герметичних місткостях так, щоб вистачило на кілька днів. Загорніть продукти у плівку та покладіть у холодильник або шафу.
- Зберіть «екстрену валізу», зокрема герметично упакуйте в неї харчі, воду, комплект запасного одягу, документи та цінні речі.
- Якомога далі вивезіть дітей, вагітних жінок і хворих на власних автівках. Якщо такої змоги немає, відправте їх у збірні пункти евакуації.
- Залишаючи приміщення, вимкніть джерела електро-, водо- і газопостачання, візьміть підготовлені речі, одягніть засоби захисту.
- Заборонено перебувати на відкритій місцевості без нагальної потреби. У разі виходу на вулицю обов’язково одягніть захисні засоби (чоботи, плащ, накидку, головний убір, респіратор тощо).
- Обмежте споживання їжі місцевого виробництва. Не рухайтеся в автівках узбіччям і дорогами без жорсткого покриття.
А ще будьте готові до:
- проведення дезактивації територій і запобігання запиленню на відкритих місцевостях;
- організації санітарних бар’єрів на входах у приміщення (групи приміщень), будинки, тобто зняття верхнього одягу й перевзування.
Радіаційна небезпека
Раніше український «Енергоатом» і МАГАТЕ попереджали, що підрив російськими окупантами Каховської ГЕС може мати негативні наслідки для Запорізької АЕС. Зокрема, через падіння рівня води в Каховському водосховищі, яке використовують як джерело для озера-охолоджувача ЗАЕС.
П'ятнадцятого червня станцію відвідав генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Ґроссі. Він повідомив, що станом на 21 червня рівень води у водовідвідному каналі ЗАЕС становить трохи більш ніж 17 метрів. Прогнозують, що вода в цьому каналі все ще забезпечуватиме охолодження реакторів упродовж багатьох тижнів.
Та є більша загроза — що росіяни навмисно здійснять терористичний акт на Запорізькій АЕС, яку повністю контролюють із перших тижнів повномасштабного вторгнення.
Після підриву Каховської ГЕС Володимир Зеленський заявив, що наступною ціллю російсько-окупаційних військ стане Запорізька ЗАЕС. А 22 червня Зеленський повідомив, що українська розвідка отримала інформацію про можливий теракт із боку росії на ЗАЕС із викидом радіації.
Очільник української воєнної розвідки Кирило Буданов розповів, що росія розмістила вибухівку поблизу чотирьох енергоблоків із шести.
Міністр внутрішніх справ України Ігор Клименко заявив, що через потенційну загрозу в країні розгорнули роботу штабів, до яких увійшли енергетики, надзвичайники, поліціянти й медики.
- Поділитися: