«Ван Гог» у СІЗО: Що сталося із вухом «торнадівця» у Лук’янівському слідчому ізоляторі

Охоронці стверджують, що тілесні ушкодження були завдані чи то «заточкою», чи то загостреним шматком металу, зірваним зі столу.

Пізно ввечері 11 січня у соціальних мережах з’явилася інформація, що в Лук’янівському СІЗО Києва сталися сутички між ув’язненими екс-бійцями розформованої спецроти МВС «Торнадо» та охоронцями. «Кажуть, в Лук'янівському СІЗО ЧП. Колишні бійці «Торнадо» напали на охорону. Поки без деталей, але поліції туди приїхало багато», — написав  о 22 годині волонтер Роман Сініцин у Facebook.

Пізніше прес-служба Національної поліції підтвердила, що територія навколо СІЗО оточена з метою громадського порядку. Правоохоронці запевнили, що про «бунт» мова не йде, адже всі ув’язнені розміщені в ізоляторах тимчасового тримання.

Зранку наступного дня заступник міністра юстиції Денис Чернишов, який курує діяльність та реформування пенітенціарної системи, повідомив, що близько 6 години вечора 11 січня заарештований екс-боєць «Торнадо» Максим Глєбов із позивним «Ахілес», відрізав собі частину вуха. За його словами, це сталося під час конвоювання «торнадівців» із Оболонського районного суду Києва, де в закритому режимі відбуваються слухання у їхній справі.

«У СІЗО були доставлені підслідні, які проходять у справі «Торнадо», колишні бійці батальйону. Один з підслідних, який був не згоден з ходом слідства і ходом судових засідань, почав висловлювати своє невдоволення, що їхню позицію не чують і не сприймають, після цього вчинив акт привернення уваги до своєї позиції – відрізав собі частину вуха», — сказав Чернишов у коментарі Громадському.

Водночас, екс-командир роти «Торнадо» Руслан Оніщенко написав у Facebook, що Глєбов майже дві години чекав на медиків. Оніщенко також стверджував, що Глєбов сам відрізав собі частину вуха.

«И вот Ахилес подносит к своему уху заточку и режит свою плоть. Кровь, крик маера. Ахилес кричит в след убегающему маеру, «Я человек, у меня тоже течёт в жилах красная кровь, поймите, мы тоже люди, уймите свою ненависть к нам»! Мы с бойцами прыгаем на Ахилеса руки держим его бунтующую плоть. Он кричит: я человек!», — написав Оніщенко. (Орфографія і пунктуація автора збережені – ред.).

13 січня журналісти Громадського приїхали до Лук’янівського СІЗО, щоб оглянути місце інциденту. За словами охоронців, конфлікт виник у коридорі з так званими «боксами», де заарештовані після конвоювання з суду очікують на перевірки та переведення до камер. Охоронці стверджують, що тілесні ушкодження були завдані чи то «заточкою», чи то загостреним шматком металу, зірваним зі столу.

14 січня журналістка Олена Лунькова опублікувала у Facebook відеозапис із камери спостереження, на якому відбувається конфлікт між заарештованими. Заступник начальника СІЗО Олександр Савченко підтвердив Громадському достовірність відео, камера спостереження знаходилася на території 22 поста.

На відео видно, як о 18:35:30 кілька осіб силою тримають Максима Глєбова, який намагається видертися. До нього підходить чоловік, зовні схожий на Руслана Оніщенка. Що саме відбувається на відео між чоловіками сказати складно — якість відео надто погана. У коментарі Громадському екс-командир «Торнадо» підтвердив, що саме він підійшов о 18:35:30 до Глєбова. Але категорично заперечує, що завдав колишньому підлеглому поранень. За словами Оніщенка, він намагався оглянути рану.

«Я пытался понять что делать я вытерал кровь что бы увидеть рану и принять решение что нужно тряпка или снег или перекись», — стверджує Оніщенко. (Орфографія і пунктуація автора збережені – ред.).

14 січня Громадське опублікувало фрагмент відео, зазначивши, що на ньому видно, як екс-командир «Торнадо» відрізає вухо колишньому підлеглому.

Через якість відео Громадське не може стверджувати, що саме відбувається на ньому та чи дійсно у записі фігурують зазначені особи. Редакція просить вибачення за подачу інформації, у якій не може бути впевненою. Відео із відповідним титром та описом видалено з youtube каналу Громадського. Відповідальні за публікацію цього відео із таким формулюванням журналіст та редактор понесуть адміністративну відповідальність.

Заступник начальника Лук’янівського СІЗО Олександр Савченко у коментарі Громадському також стверджує, що заарештований Оніщенко не відрізав вухо своєму колишньому підлеглому — Максиму Глєбову. Водночас Савченко не зміг пояснити кадри відео, на яких зафіксовано інцидент.

«Я бачив це відео, але не можу пояснити, що там відбувалося, я цього не бачив. Зі слів чергового, Глєбов відрізав собі вухо до того, як був напад на молодшого інспектора. Потім він (Глєбов – ред.) намагався кидатися на співробітників, і його тримали «торнадівці», от і все», — сказав Савченко.

У Міністерстві юстиції не змогли підтвердити або спростувати факт нападу Онищенка на свого підлеглого.

«Були рапорти від чергових. Тому що це відбувалося в швидкому режимі. А відео дивилися вже вчора вночі. Тому, я гадаю, розшифрування того відео з серверів затягнуло час. Якщо виявиться, що відео достовірне, то буде проведено розслідування і будуть зроблені відповідні висновки», — сказав у коментарі Громадському заступник міністра юстиції Денис Чернишов.

За словами Чернишова, якщо підтвердиться, що вухо Глєбову відрізав саме його екс-командир Онищенко, то «було б логічним в подальшому тримати їх в різних місцях». «Зважаючи на ухвалу Оболонського райсуду, ми, разом із військовою прокуратурою, будемо думати, як діяти далі», — уточнив Чернишов.

Напередодні Оболонський суд своєю ухвалою дозволив етапувати торнадівців по інших СІЗО «у зв'язку з інформацією про напад на охоронця».

Згідно рапортів, які Міністерство юстиції отримало від керівництва СІЗО, інцидент з Глєбовим стався саме в «боксі» — маленькій камері, де заарештовані після приїзду з судового засідання очікують на огляд особистих речей. Будь-які інші деталі поки не розголошуються.

«Бокс», в якому, за версією керівництва СІЗО, стався інцидент

Заступник міністра юстиції підтвердив Громадському інформацію, що екс-«торнадівці» зчинили сутичку з охоронцем СІЗО.

«Там була певна штовханина, і дії охоронця, згідно відео — то він звідти пішов. Чесно кажучи, я б зробив те саме у такій ситуації. Адже зрозуміло, що в нас не працюють термінатори, і коли поряд з тобою 10 кремезних чоловіків, то є сенс відійти. Але всі заяви про нібито спробу захоплення зброярні не відповідають дійсності», — сказав Чернишов. За його словами, поліція зараз розслідує кримінальне провадження за фактом непокори працівнику СІЗО.

Коридор, де сталася сутичка

Обвинувачені екс-«торнадівці» перебувають у різних камерах Лук’янівського СІЗО, за словами охоронців — навіть у різних корпусах. Громадське побувало у камері, де утримують 5-ох екс-бійців роти. Посеред камери стоїть великий телевізор, на ліжках – кілька книжок, зокрема Кримінальний кодекс України.

Екс-командир Руслан Оніщенко у Facebook заявив 11 січня, що охорона СІЗО нібито повісила на вікна камер металеві решітки, які закривають камери від сонячного світла.

«Возвращаемся в СИЗО,выгрузили сидим на боксах ждем распределения по камерам. И тут узнаем что пока нас небыло на СИЗО,администрация отшмонала спорт оборудование и повесила на окна где сидят ТОРНАДОвцы бояны,что бы солнечные лучи не проникали в камеры», — написав Оніщенко.

На вікнах камери екс-«торнадівців» ми побачили звичайну решітку і за нею ще одну – «сітку», як її характеризують охоронці. За їх словами, такі «сітки» вішають для того, щоб у камеру не передавали заборонені речі з подвір’я.

Під час нашого візиту обвинувачені екс-бійці вільно пересувалися коридорами СІЗО, навіть виходили палити цигарки. Екс-«торнадівці» спілкуються з охороною на «ти», тиснуть одне одному руки.

У день інциденту у справі «Торнадо» відбувалося засідання суду. На відео з суду, яке також поширила журналістка Олена Лунькова, Максим Глєбов звертається до військового прокурора зі словами: «Господин прокурор…». Після цього починається словесна перепалка між Глєбовим та його колишніми товаришами по службі. Далі Глєбов дає свідчення. На питання, чи був у місці розташування «Торнадо» підвал, де вони утримували затриманих, той відповідає ствердно, далі розповідає, чому і за яких обставин спускався у цей підвал. Після цього виникає ще одна словесна перепалка — тепер між Глєбовим та екс-командиром Оніщенком. Перший замовкає і сідає на лаву підсудних.

Зриви судових засідань

Судові засідання у справі екс-бійців «Торнадо» відбуваються в закритому режимі. За словами правоохоронців, щоразу підсудні намагаються зірвати засідання. Так, 2 серпня в залі Оболонського суду Києва вони обливали присутніх рідиною, схожою на сечу — на відео видно, як прокурори прикриваються парасолькою. А правоохоронці пізніше розповідали Громадському, як вибігали з зали суду на свіже повітря.

За словами адвоката п’ятьох із затриманих «торнадівців» Володимира Якімова, така поведінка підсудних викликана тим, що їм «не дають можливості нормально захищатися».

Вже ввечері 2 серпня під судом зібрався натовп на підтримку обвинувачених. Протестувальники розхитували браму біля будівлі суду, закидали правоохоронців шинами та димовими шашками, камінням. Періодично виникали сутички між протестувальниками та правоохоронцями, часом так - між самими протестувальниками.

В чому обвинувачують екс-бійців «Торнадо»

Рота особливого призначення «Торнадо» була створена у 2014 році в Запоріжжі та підпорядковувалась структурі Міністерства внутрішніх справ. Її створили після розформування за мародерство батальйону міліції особливого призначення «Шахтарськ».

У червні 2015 року тодішній голова Луганської військово-цивільної адміністрації Геннадій Москаль звернувся до міністра внутрішніх справ, Генштабу та секретаря РНБО з проханням роззброїти «Торнадо» та вивести його з території Луганської області, аргументуючи тим, що вони стали непідконтрольними.

Наразі під вартою перебувають 12 осіб. Першими у червні 2015 року затримали вісьмох осіб, серед яких був і командир Руслан Оніщенко. Пізніше затримали Данила Ляшука, 10 березня 2016 року під вартою опинилися Микола Цукур та Ілля Холод. Останнім затримали Анатолія Пламадялу — у березні 2016 року. Крім того, 7 жовтня 2015 року при спробі затримання був убитий військовий роти «Торнадо» з позивним «Товстий».

За матеріалами справи, військова прокуратура інкримінує «торнадівцям», зокрема, мародерство, застосування насильства, розбійні напади та задоволення статевої пристрасті неприродним способом із погрозою застосування фізичного насильства.

Самі «торнадівці» говорили, що їхнє переслідування – наслідок конфлікту комбата Оніщенка з тодішнім начальником управління внутрішніх справ в Луганській області Анатолієм Науменком, який нібито «кришував» контрабанду в області.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Справа «Торнадо»: що треба знати про підсудних та батальйон

Військовий прокурор Руслан Кравченко заявив 15 січня в ефірі «Громадського радіо», що в лютому суд у справі екс-бійців «Торнадо» має відправитися до нарадчої кімнати для винесення вироку. «Якщо не буде затягування, то в лютому суд точно відправиться до нарадчої кімнати», — сказав Кравченко.

Прокурори планують допитати в суді екс-командира «Торнадо» Руслана Оніщенка 17 січня.

«Ми вивчили всі докази, зокрема 80 томів письмових доказів. Ми допитали 15 свідків з боку обвинувачення, 13 свідків з боку захисту та усіх обвинувачених, окрім двох осіб – це Оніщенко та Цукур. Після надання свідчень ми їх допитаємо і будемо завершувати судове слідство», — зазначив прокурор.