Бути чи не бути: Чому Трамп укотре змінив позицію щодо подій у Вірджинії
На останньому брифінгу в Нью—Йорку Дональд Трамп знову змінив свою думку. Тепер він звинувачуєв трагедії у Шарлотсвіллі «обидві сторони, зокрема й альтернативних лівих».
На останньому брифінгу в Нью-Йорку Дональд Трамп знову змінив свою думку. Тепер він звинувачує в трагедії у Шарлотсвіллі «обидві сторони, зокрема й альтернативних лівих», відступивши від попереднього засудження одноосібно «расистів і неонацистів». Громадське.Світ розбирається, як змінював свою думку Трамп і чому це важливо.
Що сталося
11 серпня в американському місті Шарлотсвілль, штат Вірджинія, тисячі людей вийшли на смолоскипну ходу. Ультраправі активісти та їхні прихильники протестували проти знесення пам’ятника генералові Роберту Едварду Лі, який під час громадянської війни в США очолював боротьбу за збереження рабовласницького ладу. Серед учасників ходи були також учасники расистської організації Ку-Клукс-Клан.
Назустріч вийшли декілька сотень їхніх противників. Між активістами почалися сутички, які тривали до ранку. Наступного дня ультраправі вийшли на марш під назвою «Об’єднані білі». Під час сутичок загинула жінка, іще кількадесят людей постраждали. Поліція розігнала мітинг, місцева влада оголосила у Шарлотсвіллі надзвичайний стан.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Страх і ненависть у Шарлотсвіллі: що відомо про сутички на марші правих у Вірджинії
Президент США з реакцією забарився. Перший коментар щодо подій у Вірджинії дав майже через півтори години після закінчення мітингу, сказавши лише, що «Шарлотсвілль — це сумно», та втримавшись від оцінки дій обох сторін конфлікту.
Позиція Трампа: історія змін
Конкретніші заяви з’явилися пізніше. Спочатку Трамп виступив із засудженням «усіх сторін».
«Ми найжорсткішим чином засуджуємо кричущий прояв ненависті, фанатизму та насильства з усіх сторін», — сказав президент США.
Така позиція викликала обурення серед медіа та політиків, зокрема й однопартійців Трампа. Йому закидали зміщення фокусу й применшення вини ультраправих.
Джо Байден, колишній віце-президент США, написав у Twitter, що «є лише одна сторона».
Сенатор Марко Рубіо, колишній конкурент Трампа на виборах, заявив:
«Для нації украй важливо почути, що президент США називає події у Шарлоствіллі тим, чим вони є насправді — терористичною атакою білих расистів».
Потрапивши під шквал жорсткої критики, Трамп виступив із новою заявою, в якій напряму засудив правих націоналістів. Це сталося за два дні після подій у Шарлотсвіллі.
«Расизм — це зло, — заявив президент у Білому домі. — Ті, хто спричиняє насильство, є злочинцями. У тому числі Ку-Клукс-Клан, неонацисти, білі расисти тощо. Вони ставляться з огидою до всього, що є дорогим для нас, американців».
Проте вже наступного дня Трамп змінив риторику й знову поклав відповідальність за скоєне на обидві сторони конфлікту.
«Там були дуже хороші люди з обох сторін, — сказав він. — У тій групі (зі смолоскипами) було багато людей, що не були неонацистами й білими націоналістами, а преса поставилася до них абсолютно нечесно».
Водночас президент США додав, що контр-протестувальники, які вийшли з антинацистськими гаслами, поводилися надто жорстоко.
«Я уважно передивився кадри з протесту, набагато уважніше, ніж ви, журналісти. Була група з одного боку, це були погані люди, і була група з іншого боку, яка також поводилася дуже жорстоко. Ніхто не хоче про це казати. Але я скажу це зараз. Була група з іншого боку, яка прийшла на протест, утрутилася без дозволу і була дуже жорстокою».
Трамп, по суті, знову повернувся до попередньої позиції, таким чином применшуючи відповідальність ультраправих за події у Шарлотсвіллі.
Президент Трамп (у центрі) декілька разів змінював риторику, коментуючи трагедію в Шарлотсвіллі, в останній заяві він поклав відповідальність на обидві сторони конфлікту Фото: EPA/CHRIS KLEPONIS/POOL
Чому це важливо?
Публічна невизначеність щодо праворадикалів не є новою для Трампа. Таке траплялося і раніше, приміром, із заявами про Ку-Клукс-Клан. Лідер расистської організації Девід Дюк публічно висловив підтримку Трампові, що викликало питання в преси. Президент відповів, що «не знає нічого ні про Дюка, ні про білих расистів».
Але Трамп збрехав, адже згадував про Дюка у своїх давніших виступах, — повідомляє CNN. Зокрема, іще у 2000 році Трамп казав, що «Девід Дюк, неонацист, належить до тих людей, з якими він не хотів би мати справ». Водночас зазначається, що Трамп відмовився давати оцінку діяльності ККК, аргументуючи це браком знань про цю організацію.
Серед прихильників Трампа багато праворадикалів та націоналістів, яким імпонує антимігрантська та ісламофобська риторика. Різкими заявами протягом передвиборчої гонки Трамп фактично легітимізував їхню позицію — про це дозволено казати на найвищому рівні, отже, можна і пересічним американцям. Утім, під час перегонів це були лише передвиборчі заяви. Але, як показав Шарлоствілль, може дійти й до реальних дій.
Відсутність чіткої позиції свідчить про те, що Трамп не хоче втрачати підтримку націоналістів, водночас не наражаючись на критику Конгресу та однопартійців. Президент намагається догодити «і вашим, і нашим», балансуючи між двома сторонами.
Від позиції президента багато в чому залежать внутрішні процеси в Америці. Відмова від прямого засудження расистів й звинувачення іншої сторони навряд чи призведе до порозуміння, радше навпаки — обурить обидві сторони та поляризує американське суспільство.
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
- Поділитися: