Страх і ненависть у Шарлотсвіллі: що відомо про сутички на марші правих у Вірджинії
Причини та основні перипетії протистояння у Шарлотсвіллі, що призвели до оголошення у місті надзвичайного стану.
Сутички представників ультраправих рухів з їхніми противниками в американському Шарлотсвіллі, що у штаті Вірджинія, призвели до оголошення у місті надзвичайного стану.
Кілька людей загинули, десятки постраждали, у зв'язку із загостренням ситуації до Шарлотсвілля направлені додаткові сили поліції та Нацгвардії.
Громадське розповідає про причини та основні перипетії протистояння.
Знесення монументів Конфедерації
Тисячі людей взяли участь у марші правих націоналістів під назвою «Об’єднуй Правих» у Шарлотсвіллі, багато з них приїхали з інших міст, щоб протестувати проти знесення пам'ятника генералові військ Конфедерації Роберту Едварду Лі. Влада міста хоче прибрати монумент, оскільки генерал командував силами південних штатів Америки, які в роки Громадянської війни (1861–1865 рр.) виступали за збереження рабовласницького ладу.
Фото: ACLU of Virginia
Знесення пам’ятників історичним постатям часів Конфедерації, які воювали на боці Півдня, активно розпочалася ще в 2014 році, після збільшення кількості випадків вбивств афроамериканців поліцією та масової кампанії Black Lives Matter («Життя чорних мають значення»). Під час неї тисячі людей виходили на протести в різних куточках США проти поліцейського свавілля щодо афроамериканців.
У 2015 році після стрілянини в Чарлстоні в штаті Південна Кароліна (тоді 21-річний Ділан Руф вбив дев'ятьох прихожан африканської єпископальної церкви) громади багатьох американських міст почали активно виступати також проти прапора Конфедератів, на тлі якого Руф позував зі зброєю в руках. Такі фото незадовго до вбивства з’явилися на його власному сайті.
У 2017 році відразу в декількох великих містах США почалися кампанії зі знесення монументів Конфедерації. Влада кількох міст розпорядилася перенести монументи найбільш контраверсійним постатям в музеї. Втім демонтувати пам'ятники доводилося під охороною поліції, а інколи навіть вночі, щоб не провокувати заворушення та протести. В США, навіть у північних штатах, які виступали за скасування рабовласництва, є противники демонтажів таких пам’ятників, оскільки такі дії вони вважають спробою переписати історію.
Фото: ACLU of Virginia
Вірджинія стала одним із ключових штатів Конфедерації в часи Громадянської війни. Головне місто штату, Річмонд, на початку війни оголосили столицею Конфедерації. Бойові дії на східному театрі звелися в основному до наступу військових півночі на Річмонд, тому основні битви відбулися саме на території Вірджинії. 52% штату (майже 14000 людей) в часи Громадянської війни перебували у рабстві.
Саме Генерал Роберт Едвард Лі зі штату Вірджинія здобув низку блискучих перемог над армією Півночі, але 1863 року зазнав нищівної поразки під Геттісбергом, після чого перемога Півночі була справою часу. Пам’ятник цій історичній постаті звели в 1924 році, в 1997 році його внесли в національний реєстр історичних місць США, а вже у квітні 2017 міська рада проголосувала за його демонтаж. Проти цього рішення активно виступали численні позивачі, в тому числі організація «Сини ветеранів Конфедерації». Суд відтермінував знесення монументу на невизначений термін.
Сутички і надзвичайний стан
Справа спровокувала організацію ходи ультраправих активістів. Захід запланували на 11 серпня, тоді кілька тисяч людей вийшли на вулиці міста із смолоскипною ходою. Учасники акції вигукували гасла, основними з яких були «білі життя мають значення «євреї не замінять нас». Все це скандували, рухаючись територією університету Шарлотсвілля. Серед мітингувальників були також активісти расистської організації «Ку-клукс-клан».
Фото: ACLU of Virginia
На зустріч їм вийшли кілька сотень активістів протилежних поглядів, в тому числі з руху «Життя чорних мають значення». Між ними почалися сутички, що продовжувалися до ранку. Постраждало 15 осіб.
Фото: ACLU of Virginia
Місцева влада вивела на вулиці кілька сотень поліцейських, які розганяли натовп кийками та сльозогінним газом. Станом на 11 ранку у Шарлотсвіллі було оголошено надзвичайний стан, тобто влада отримала право ввести до міста додаткові сили поліції.
Фото: ACLU of Virginia
Тим часом один з вертольотів правоохоронців розбився прямуючи в місто. Вертоліт впав біля Шарлотсвілля в лісі. Загинули дві людини – пілот і лейтенант поліції, що знаходилися в кабіні.
Під час протесту в групу противників ультраправих врізався автомобіль. Поліція підозрює, що водій навмисно скерував машину у натовп неподалік парку, де мав проходити мітинг ультраправих. Загинула одна людина, 19 отримали поранення.
Фото: ACLU of Virginia
Поліція повідомила, що загибла – 32-річна жінка, ім'я якої не розголошують. Водія автомобіля затримали, ним виявився 20-річний житель штату Огайо Джеймс Алекс Філдс-молодший. Мати Філдса розповіла, що кілька днів тому він згадував про намір поїхати на акцію ультраправих.
Фото: ACLU of Virginia
Реакція влади
Губернатор штату Террі Маколіфф засудив марш націоналістів і закликав їх негайно розійтись. «Я хочу звернутися до всіх прихильникам переваги білої раси, які сьогодні прийшли в Шарлоттсвілль. Йдіть додому. Це суспільство не приймає вас. Ганьба вам. Ви вдаєте з себе патріотів, хоча насправді ви хто завгодно, але не патріоти. Сьогодні ви прийшли, щоб нашкодити людям, і ви це зробили. Але я хочу ясно заявити: ми сильніші вас», – додав він.
Маколіфф, що представляє Демократичну партію, також повідомив, що вже двічі звертався до президента США Дональда Трампа, закликаючи виступити з ініціативою руху, який би об'єднав жителів штату.
Президент США Дональд Трамп, який зараз відпочиває в своєму приватному гольф-клубі в Бедмінстері, штат Нью-Джерсі, відреагував на події в Шарлоттсвіллі через майже півтори години після того, як праві демонстранти почали розходитися.
«Я у Бедмінстері на зборах... Ми робимо все для покращення, та Шарлотсвілль – це сумно!».
Пізніше він також додав, що засуджує «все, що стоїть за ненавистю» уникаючи засудження будь-якої зі сторін конфлікту.
19% населення Шарлотсвіллю – афроамериканці. Більшість населення цього університестького міста, де знаходиться кампус Університету Вірджинії, дотримується ліберальних поглядів, зокрема, 86% місцевих виборців в листопаді минулого року голосували за Гілларі Клінтон.
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
- Поділитися: