Чинний президент США Дональд Трамп, який на посаді проведе ще два місці, цікавився, чи може він завдати удару по головному ядерному об’єкту Ірану найближчими тижнями.

Про це повідомляє The New York Times із посиланням на чотири джерела.

Зустріч із радниками відбулася у четвер, 12 листопада, наступного дня після того, як міжнародні експерти повідомили про збільшення запасів ядерного матеріалу в Ірані.

Старші радники, зокрема віцепрезидент США Майк Пенс, держсекретар Майк Помпео, в.о. глави Пентагону Крістофер Міллер і голова Об'єднаного комітету начальників штабів Марк Міллі, відмовляли Трампа від ідеї завдати удар в Ірані. Вони заявили, що така дія «може легко перерости в ширший конфлікт в останні тижні його президентства».

Помпео та Міллі описали Трампу сценарії, які можуть втілитися, якщо політик не відмовиться від своєї ідеї. Як пише Reuters із посиланням на джерело, після їхнього опису Трамп відмовився шукати шляхи нападу на Іран.

Кібератака чи ракетний обстріл найімовірніше був би зосереджений на заводі в іранському місті Натанз. За даними МАГАТЕ, уранові запаси Ірану в 12 разів перевищують дозволені ядерною угодою, з якої Трамп вийшов у 2018 році.

Іран і США

У липні 2015 року Іран уклав угоду зі США, Великою Британією, Францією, Німеччиною та Росією про відмову від розробки ядерної зброї в обмін на зняття деяких економічних санкцій, зокрема заборони на міжнародну торгівлю нафтою. Її повна назва — «Спільний всеосяжний план дій».

Уряди провідних європейських країн вважають угоду з Іраном важливою умовою для міжнародної безпеки. Водночас низка країн, зокрема чинна адміністрація США та Ізраїль, висловлюють побоювання, що угода не дає твердих гарантій відмови Ірану від розробки ядерної зброї.

8 травня 2018 року президент США Дональд Трамп заявив, що США вийдуть з угоди щодо іранської ядерної програми й відновлять санкції Вашингтона проти Ірану. 5 листопада ці санкції набули чинності. Іран назвав вихід США з ядерної програми «незаконним».

А нещодавно президент Ірану Хасан Рухані закликав кандидата у президенти США Джо Байдена повернути США до виконання умов ядерної угоди, бо є «можливість компенсувати минулі помилки».

Поділитись: