«Він знав, на що підписувався»: як Трамп відреагував на загибель американських солдатів
Загибель солдатів у Нігері — перша велика втрата американської армії за часів президентства Трампа. У США розпочали розслідування, щоби дізнатися, чому солдати опинилися в небезпеці.
Сержанту Девіду Ла Джонсону було 25 років. Він із дружиною Майїшею чекали на третю дитину. 4 жовтня Джонсон та ще троє американських солдатів потрапили в засідку та загинули в Нігері від рук ісламських бойовиків.
«Він знав, на що підписувався. Та, мабуть, це все ж боляче», — так начебто президент Сполучених Штатів Дональд Трамп «висловив співчуття» вдові загиблого американського солдата. Про це вперше заявила конгресвумен Фредеріка Уілсон, яка була в автівці з Майїшею Джонсон та чула розмову. Трамп спростовує її слова.
Загибель солдатів у Нігері — перша велика втрата американської армії за часів президентства Трампа. У США розпочали розслідування, щоби дізнатися, чому солдати опинилися в небезпеці.
Як американський президент знову опинився у центрі скандалу із сім’ями загиблих військових та що це означає для кабінету Трампа — у матеріалі Громадського.
Що сталося в Нігері?
4 жовтня у Нігері загинули четверо американських і п’ятеро нігерійський солдатів, двоє дістали поранень.
Військові США допомагають африканським силам безпеки боротися з терористами в Нігері. Того дня команда з 12 людей мала б повертатися із зустрічі в неброньованій вантажівці, яка потрапила під обстріл. Військовослужбовці покинули транспорт і почали відстрілюватися, пише CNN.
Однак згодом чиновники заявили, що насправді солдати не були у вантажівці, а потрапили в засідку, коли поверталися до авто.
Спершу повідомлялося про трьох загиблих американців. Сержанта Джонсона серед них не було — наразі невідомо, з яких причин вони з командою розділилися. Лише через 48 годин пошукова команда знайшла його тіло.
CNN повідомляє, що до атаки причетні 50 бойовиків «Ісламської Держави».
Міністр оборони Джеймс Меттіс заявив, що «американська армія не покидає тіла загиблих солдат», однак не зміг пояснити, чому один із них відбився від решти та як сталося, що солдати потрапили в засідку.
Міністр оборони Джеймс Меттіс після зустрічі з міністром оборони Ізраїлю 19 жовтня 2017 року у Пентагоні прокоментував журналістам ситуацію про загиблих у Нігері американських військових та заявив, що «американська армія не покидає тіла загиблих солдат» Фото: REUTERS/JONATHAN ERNST
З чого почався скандал?
У понеділок під час прес-конференції Трампа запитали, чому він досі не подзвонив родинам загиблих у Нігері солдатів. На той час з моменту загибелі минуло 12 днів, однак Білий дім не опублікував жодних офіційних звернень, а у Twitter Трампа про військових навіть не згадувалося.
Традиційно президент США відреагував на критику критикою: мовляв, його попередники, зокрема й Барак Обама, не телефонували сім’ям загиблих і додав, що написав їм листи. Згодом Білий дім заявив, що Трамп усе ж поговорив із родичами, та коли саме — не уточнювалося.
Наступного дня президент докинув хмизу в жар, заявивши, що Обама не телефонував нинішньому голові апарату Білого дому Джону Келлі, коли його син загинув в Іраку.
Президент США Дональд Трамп (ліворуч) та лідер республіканської більшості у Сенаті США Мітч Макконнелл під час прес-конференції 16 жовтня 2017. На питання журналістів про дзвінки родинам загиблих у Нігері солдатів Трамп відреагував критично, заявивши, що його попередники теж не телефонували родині кожного загиблого американського військового Фото: REUTERS/YURI GRIPAS
Як загиблий Девід Ла Джонсон опинився в епіцентрі конфлікту?
У вівторок, коли тіло сержанта доставили в Маямі, Трамп подзвонив вдові Майїші Джонсон. Конгресвумен штату Флорида, демократка Фредеріка Уілсон розповіла місцевому ЗМІ, що стала свідком телефонної розмови. Вона переповіла, що Трамп не знав імені солдата, називав його «вашим чоловіком», а також заявив, що той «розумів, на що підписується».
У відповідь Трамп написав у Twitter: «Конгресвумен від Демократичної партії повністю сфабрикувала слова, які я сказав вдові солдата (і я маю доказ). Сумно!»
Він наполіг, що мав «дуже гарну розмову з жінкою, дружиною, яка здалася йому чудовою людиною», пише The Washington Post.
Як цей скандал вплине на Трампа?
Цю історію підхопили представники Демократичної партії — саме їхня представниця, конгресвумен Фредеріка Уілсон, переповіла пресі нетактовні слова президента.
Трамп не вперше опиняється в центрі конфлікту з ветеранами та сім’ями загиблих солдат.
Під час президентської кампанії він принизив сенатора Джона Маккейна, який воював у В’єтнамі, сказавши, що не вважає героями тих, хто потрапив у полон.
Ще один скандал стався між Трампом та сім’єю американського солдата мусульманського походження, що воював в Іраку у 2004-му.
Водночас захист військовослужбовців США та ветеранів армії був одним із важливих пунктів передвиборчої кампанії. Трамп неодноразово критикував військове керівництво за бюрократію та неналежне ставлення. Нині ж його критикують за неповагу до пам’яті загиблих солдатів. Ба більше, виникають питання, чому військовослужбовці опинилися в небезпеці та чи все зроболено для того, щоби уникнути трагедії.
Щонайменше 20 військовослужбовців США загинули, відколи Трамп став головнокомандувачем. The Washington Post опитав родини 13-ьох із них — у 7-ох відповіли, що презедент телефонував їм висловити співчуття. Чотири родини не дочекалися дзвінка.
Батько військовослужбовця, чий син загинув улітку в Афганістані, розповів, що президент пообіцяв виписати персональний чек на суму 25 тисяч доларів, однак досі він нічого не отримав. Після того, як інформація з’явилася в ЗМІ, у Білому домі заявили, що чек Крісу Балдріджу таки надіслали. Водночас ЗМІ зазначає, що сім’я Кайли Мюллер, убитої в Сирії у 2015 році, чекала на виконання такої ж обіцянки від Обами 18 місяців.
Джон Келлі, якого Трамп запитав, чи телефонував йому Обама, коли його син загинув в Іраку, виступив на захист свого боса. На прес-конференції він сказав:
«Обама, який був моїм головнокомандувачем на той час, не дзвонив моїй сім’ї. Це не критика. Просто я не вірю, що Обама, Буш чи будь-який інший президент телефонували геть усім сім’ям, коли загиблих було багато».
- Поділитися: