Трьох підозрюваних у нападі на автобус «патріотів Киви» випустили з СІЗО. Прокуратура не знайшла умислу на вбивсто

Олександр Савотін
Олександр СавотінВікторія Рощина/hromadske

Київський районний суд Харкова відпустив під цілодобовий домашній арешт трьох підозрюваних у нападі на автобус членів громадської організації «Патріоти — За життя» народного депутата Іллі Киви. З 15 затриманих суд звільнив Євгена Шкіркова, Антона Мокренка та Олександра Савотіна. Апеляції решти розглянуть пізніше — ймовірно, у понеділок, 23 листопада.

Про це hromadske повідомив речник прокуратури Харківської області Дмитро Чубенко.

Це зумовлено зміною статті обвинувачення із «замаху на вбивство» на «хуліганство». Перекваліфікація ґрунтується на аналізі відеозаписів з мобільних телефонів очевидців та автомобільного відеореєстратора з автобуса, яким їхали потерпілі.

«Згідно з вказаним аналізом, зіставленням цих даних з показами підозрюваних, потерпілих та свідків, іншими доказами у їх сукупності встановлено, що затримані 15 осіб справді перебували за місцем скоєння кримінального правопорушення, брали участь у хуліганських діях, однак жодних активних дій, спрямованих на реалізацію умислу на вбивство потерпілих, не здійснювали», — пояснив у коментарі hromadske Дмитро Чубенко. Саме тому прокурор у провадженні ухвалив рішення про перекваліфікацію дій підозрюваних.

Водночас Чубенко зазначив, що факт замаху на умисне вбивство під час того нападу був і слідчі поліції продовжують його розслідувати задля встановлення конкретних осіб, які, використовуючи зброю, кийки та запалювальні речовини, мали умисел не лише на вчинення хуліганських дій, а й на вбивство потерпілих.

Один із адвокатів підозрюваних Євген Самойлов під час засідання зазначив, що підозра є незаконною, а ризики — необґрунтованими. Захист просив не застосовувати жодного запобіжного заходу або обрати більш м'який — нічний домашній арешт, оскільки підозрювані працюють.

«Нема доказів того, що мої клієнти їх били: в них не було вилучено зброю, не було слідів злочину ні на одязі, ні на руках. Вони не одні там зупинилися, тому що була така ситуація, не можна було проїхати. Але деякі сиділи в автобусі, деякі ховалися за зупинку. Але в справі відсутня конкретика», — додав адвокат Самойлов.

Керівник Харківського осередку «Національного корпусу» Костянтин Немічев нам у коментарі зазначив, що вони відстоюватимуть невинуватість усіх інших затриманих та підтримуватимуть їх в судових засіданнях: «Цю експертизу можна було провести й раніше, для того, щоб переконатися, що там не коктейлі Молотова, а фаєри. Фаєри не несуть загрозу і не свідчать про намір умисного вбивства», — сказав Немічев. Водночас він зазначив, що підозрювані не є членами партії «Національний корпус», але вони «підтримують патріотів».

Народний депутат та керівник ГО «Патріоти — За життя» Ілля Кива вважає, що «справу продали», тому він звертатиметься до генерального прокурора.

«Готую звернення до Генерального прокурора з вимогою розібратися в можливих злочинних діях співробітників Харківської обласної прокуратури, прошу усунути від розслідування причетних у злочинній змові!» — написав Ілля Кива у своєму Telegram-каналі.

За даними прокуратури, у справі проведено 17 обшуків за адресами мешкання підозрюваних у Дніпрі та Харкові, проведено впізнання за фотознімками, призначено 87 судових експертиз (судово-медичні, балістичні, трасологічні, балістичні, молекулярно-генетичні), частина з яких на сьогодні не завершена. Термін досудового розслідування у справі продовжили до кінця січня 2021 року.

Про який напад на автобус йдеться?

27 серпня поблизу Люботина на Харківщині невідомі автомобілем заблокували рух мікроавтобуса, у якому перебували представники громадської організації «Патріоти — За життя», та змусили його зупинитися.

Після цього з автівки вийшло декілька людей і з травматичної зброї обстріляли мікроавтобус, відтак втекли на своєму автомобілі. Внаслідок цього поранено чотирьох людей. Першим про обстріл повідомив народний депутат від фракції «Опозиційна платформа — За життя» Ілля Кива. Він написав, що автобус розстріляли представники полку «Азов» та «Національного корпусу». В автобусі, за його словами, були 22 члени громадського руху «Патріоти — За Життя».

30 серпня суд у Харкові взяв під варту 16 затриманих, одного згодом звільнили через наявність алібі. За даними слідства, мотивом для дій підозрюваних слугувала неприязнь до діяльності партії ОПЗЖ.