УКРАЇНА

«Хто вижив у кримінальних 90-х — здобули досвід і правлять Одесою» — автор розслідування щодо Труханова

12 березня, 2018 19:29
УКРАЇНА/«Хто вижив у кримінальних 90-х — здобули досвід і правлять Одесою» — автор розслідування щодо Труханова
Зберегти
Вигляд
В аеропорту «Бориспіль» співробітники Національного антикорупційного бюро затримали міськголову Одеси Геннадія Труханова — той саме повертався в Україну. Журналіст проекту «Слідство. Інфо» Дмитро Гнап, автор розслідування про російське громадянство Труханова, а також про його офшори та кримінальне минуле, розповів Громадському історію одеського міського голови та про порушені щодо нього справи.

В аеропорту «Бориспіль» співробітники Національного антикорупційного бюро затримали міськголову Одеси Геннадія Труханова. Той саме повертався в Україну — в нього спочатку була кількатижнева відпустка, а потім відрядження.

Журналіст проекту «Слідство. Інфо» Дмитро Гнап, автор розслідування про російське громадянство Труханова, а також про його офшори та кримінальне минуле, розповів Громадському історію одеського міського голови та про порушені щодо нього справи.

Спочатку щодо актуальної кримінальної справи, про яку говорять у НАБУ — йдеться про продаж кранового заводу «Краян» в Одесі. Я так розумію, за ним оголосили основну підозру Труханову.

Так, ідеться про будівлі заводу, розташовані на межі з центром Одеси. Ці будівлі викуплені Одеською міською радою за 180 мільйонів гривень, щоб там розселити різні міські служби, управління тощо. Хоча, реальна їхня вартість за півроку до цього становила близько 11 мільйонів гривень — за такою ціною їх тоді продали.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Капітан під «триколором»: про російський паспорт і офшори Геннадія Труханова

Простий арифметичний підрахунок дозволяє зрозуміти, що така корупційна оборудка могла тягнути десь на 170 мільйонів гривень, які заплатили з коштів міського бюджету Одеси приватній структурі. І рішення особисто ухвалював Геннадій Труханов. Тобто, була суттєво завищена вартість будівель, за які Одеська міська рада заплатила з кишень мешканців Одеси.

 Журналіст проекту «Слідство. Інфо» Дмитро Гнап Фото: Олександр Попенко/Громадське

Ба більше, кілька років перед цим міськрада сама продала ці будівлі компанії «Development Elit». Чи відомо щось про зв'язки цієї фірми? Кому, власне, вона може належати?

Ішлося про бізнесмена Володомира Галантерника, наближеного до колишнього неформального господаря Одеси Олександра Ангерта. У цього Ангерта Геннадій Труханов свого часу був охоронцем. Тому, власне, ті, хто управляють Одесою, дуже тісно пов'язані. Зокрема, Геннадій Труханов і його найближче оточення, неформальні господарі Одеси. І всі вони родом з кримінальних 90-х.

У вашому розслідуванні йшлося про зв'язки з торговцями зброєю, тайський бокс, охоронні структури. Усе це відбувалося навколо Геннадія Труханова на початку 1990 років. Кримінальні справи щодо цього вже закриті?  

Терміни давності всі давно спливли, а отже ці люди можуть почуватися спокійно. Я маю на увазі, і Генадій Труханов, і його найближчі соратники, герої «кримінальних 90-х».

Історія полягала в тому, що Одеса, зокрема, морський порт були ключовим пунктом перевалки для української зброї, точніше для зброї з колишніх радянських військових частин, які успадкувала Україна. І цю зброю вони щедро розпродавали по всіх гарячих точках світу.

Контролював більшість цього збройного трафіку тоді скандальний одеський кримінальний авторитет Леонід Мінін, який і досі перебуває в ув'язнені в Італії. І от у нього Геннадій Труханов також був керівником служби охорони. Це відома інформація, він її навіть не спростовував.

На архівному фото 2 вересня 2015 року — мер Одеси Геннадій Труханов (праворуч) і глава Одеської ОДА Міхеіл Саакашвілі під час відкриття музею Леоніда Утьосова в Одесі Фото: Олександр Гіманов/УНІАН

Як сталося, що керівні посади в місті досі займають люди з таким минулим? Це специфіка одеської міської політики?

Я, звісно, не політичний експерт, але можу сказати, що, власне, громадянське суспільство дуже слабко розвинуте в Одесі. У чинної правлячої одеської верхівки просто не було політичних конкурентів, які могли б їх посунути. Ну хіба що якийсь час вони воювали з командою Едуарда Гурвіца, який був з іншого політичного табору. Але все одно це фактично зміна кількох кланів.

Ті, хто вижив у цих розробках, здобули гроші, досвід, чималий вплив і сьогодні правлять Одесою 

У 90-ті Одеса була поділена на чотири території місцевих правлячих кланів. Між ними регулярно влаштовувалися збройні розборки і на полях зрошення — є такі болота на виїзді з Одеси — ховали всіх полеглих бійців кримінальних бригад. Досі там викопуються тіла жертв цих кримінальних розборок.

Ті, хто вижив в цих розборках, здобули гроші, досвід, чималий вплив і сьогодні правлять Одесою.

13-го лютого стало відомо, що НАБУ готове оголосити йому підозру, детективи приходили до Одеської міськради. Зважаючи на це все, як гадаєш, чому він вирішив таки повернутися в країну?

Ураховуючи перебіг інших кримінальних проваджень, якими займається НАБУ, ми не можемо виключати, що, можливо, хтось із представників чинної влади міг дати Геннадію Труханову певні гарантії після повернення і обрання запобіжного заходу. Обіцяв, що зрештою він опиниться на волі.

Подивіться, наприклад, на Романа Насірова, Миколу Мартиненка, Борислава Розенблата, з якого, навіть нещодавно вже електронного браслета зняли. На Олександра Авакова — сина міністра внутрішніх справ — усі ці люди, які проходять у резонансних кримінальних провадженнях, сьогодні на свободі. Суди тягнуться, як ми бачимо, місяцями. Навіть до розгляду суті справи не доходять.

Така ж історія була із затриманням Охендовського, як ви пам'ятаєте, в аеропорту. Зараз його можуть спокійно затримати, а після обрання запобіжного заходу людина знову може опинитися на волі і роками чекати розгляду справи в судах.

Журналіст проекту «Слідство. Інфо» Дмитро Гнап Фото: Олександр Попенко/Громадське

Тобто, на твою думку, він усе ж почувається в безпеці?

Я думаю, що є кілька варіантів, і він зробив свій вибір. Він, очевидно, пішов шляхом Каськіва — вирішив не бігати, не ховатися по закордонах, чекаючи, поки його оголосять у міжнародний розшук.

Бо тоді матимеш проблеми не тільки з українськими правоохоронцями, а ще й з зарубіжними — можуть затримати чеські, бельгійські, американські правоохоронці. Тоді почнеться довга процедура екстрадиції, якісь рішення щодо перебування на території Європейського Союзу тощо.

Щоб не мати проблем з європейцями, очевидно, Труханов вирішив, що можна зробити так само, як Владислав Каськів, який провернувся в Україну.

Суд Каськіву тут обрав запобіжний захід із внесенням смішної застави — якісь 120 тисяч гривень, хоча він підозрюється в розкраданні не менше мільярда гривен. Отож, і Труханов вирішив повернутися в Україну.

Суд ухвалить рішення про запобіжний захід. Очевидно, випустять його під особисте зобов'язання чи домашній арешт, і він навіть з таким запобіжним заходом може почуватися в цілковитій безпеці.

Мер Одеси Геннадій Труханов прибирає сніг на Думській площі в Одесі, 30 грудня 2014 року Фото: Олексій Кравцов/УНІАН

Окрім справи заводу «Краян», є ще якісь актуальні розслідування щодо одеської міськради, самого Труханова та інших чиновників?

За нашими даними, антикорупційне бюро веде провадження ще, як мінімум, по двох злочинних корупційних епізодах.

Одне стосується одеського аеропорту, коли Геннадій Труханов особисто, як міський голова, підписав мирову угоду з фірмою-інвестором капітальної реконструкції. Ця фірма контролюється двома скандальними бізнесменами — Борисом Кауфманом і Олександром Грановським, а угода підписана ще у 2011 році.

Одеська міськрада ще до приходу Труханова почала оскаржувати підписання цієї угоди, бо очевидно, що вона була несправедлива — громада фактично втрачала будівлю аеропорту.

Але Труханова обирають міським головою, і він підписує з інвесторами мирову угоду, мовляв, у мерії претензій більше немає. Фактично руйнує можливість відмотати всю цю історію назад і повернути одеське летовище громаді міста.

НАБУ підозрює що тут могла бути злочинна змова Труханова з цими двома бізнесменами по фактичному даруванню їм цього аеропорту.

Друга історія — це численні тендери на ремонт, реконструкцію та будівництво доріг в Одесі та інших містах. Ці тендери вигравали фірми, пов'язані із самим Трухановим і його найближчим оточенням. Зокрема, так звана корпорація «РОСТ», яка контролюється правою рукою Труханова паном Юрієм Шумахером і де працює його донька Катерина Труханова.

Вони скільки завгодно можуть усе заперечувати, але потім до них приходить НАБУ, і вони пускаються в навтіки 

Ця корпорація за останні кілька років отримала близько мільярда гривень на ремонти доріг. Часто ці ремонти робилися так, що гроші просто розкрадалися — там було здешевлення матеріалів, роздуті кошториси.

Ну і найцікавше, що фірми, які отримували підряди на ремонти доріг, мали дуже часто серед засновників офшорні компанії, які, як з'ясували журналісти проекту «Слідство.Інфо», зареєстровані безпосередньо на Геннадія Труханова. Тільки реєстрував він їх чомусь на свій російський паспорт.

Зліва направо: мер Одеси Геннадій Труханов, прем'єр-міністр України Володимир Гройсман та голова Одеської ОДА Максим Степанов під час закладки капсули з нагоди початку будівництва нової злітно-посадкової смуги в Міжнародному аеропорту «Одеса»,  8 вересня 2017 року Фото: Владислав Мусієнко/POOL/УНІАН

Сам Труханов заперечує, що в нього є російське громадянство.

Тут нічого дивного немає — він не перший посадовець в Україні, який заперечує журналістські розслідування. Таких фігурантів ми бачили багато, починаючи від Януковича і Азарова, закінчуючи Каськівим і Мартиненком. Вони скільки завгодно можуть заперечувати, але потім до них приходить НАБУ і вони пускаються навтіки.

Пов`язані новини