ENRU

Проміняли Крим на Туреччину: чого чекати від туристичного сезону на анексованому півострові

Щороку після анексії на початку курортного сезону кримські чиновники, підконтрольні Кремлю, озвучують райдужні плани прийняти на півострові мільйони туристів. І це попри значні обмеження у транспортному сполученні із окупованим Кримом.

Натомість, українські фахівці туристичної галузі щороку спростовують цифри офіційної статистики Сімферополя, пояснюючи, чому в теперішньому статус-кво півострів просто не може приймати ані десять, ані шість, ані навіть п’ять мільйонів відпочиваючих.

Не виняток і 2017-ий рік. У Криму офіційно все ще сподіваються на 5,6 млн туристів, хоча навіть туроператори із материкової частини Росії визнають — Крим втрачає попит на відпочинок найшвидше серед усіх традиційних напрямків.

Оглядовий майданчик на горі Куш-Кая Фото: krymr.org (RFE/RL)

Туристичні обіцянки-цяцянки

Восени 2016-го підконтрольний Кремлю голова «Державної Ради Криму» Володимир Константинов оптимістично заявив, що у 2019 анексований півострів буде приймати 10 мільйонів туристів за сезон. Подібний туристичний потік був хіба що за радянських часів, ще у 1980-их, із усіма профспілковими путівками, повноцінним транспортним сполученням та набагато більшим населенням СРСР, тобто потенційних відпочиваючих було в рази більше.

Останні ж роки перед анексією, за даними тодішнього міністерства курортів та туризму Автономної республіки Крим, до 80% турпотоку складали туристи з різних областей України. Тож природно, що після анексії, припинення автобусного та залізничного сполучення із Кримом сподіватись на зростання потоку туристів — щонайменше дивно. Можливо тому через півроку після заяви Константинова «міністр курортів Криму» Сергій Стрільбицький був дещо стриманішим у прогнозах на 2017 рік, мовляв, туристів буде багато, але не зараз, треба почекати.

«На жаль, ми не зможемо значно збільшити потік. Я сподіваюсь, що утримаємося на рівні 2016 року – 5 мільйонів 600 тисяч туристів. А от вже з квітня 2018 року відкриється новий аеропорт, і це, безумовно, збільшить туристичний потік. Маємо сподівання, що у грудні того ж року президент (Путін — ред.) відкриє Кримський міст, який дасть можливість вирішити усі проблеми, пов’язані із логістикою», — заявив Стрільбицький.

Пляж «Піщаний» у Севастополі, 24 травня 2017 року Фото: krymr.org (RFE/RL)

 Більше туристів не буде, Туреччина переманює

«Цього року в Криму буде значно менше туристів, ніж минулого, через дві причини. Перше — це те, що відкрилась Туреччина для росіян. І друга — це здорожчання туристичного продукту в Криму. Зараз ціни в Криму наблизились до середньоросійських», —  впевнений Володимир Царук, директор Центру розвитку туризму України.

Фактично його слова підтверджують і ті, хто безпосередньо займається продажем турпродукту. Одразу декілька великих російських операторів за підсумками травневих свят підрахували, що саме Туреччина вибилась в лідери попиту росіян, суттєво потіснивши Крим. Навіть більше, — як повідомив «Комерсанту» директор туроператора «Дельфін» Сергій Ромашкін, Крим швидко втрачає популярність, очоливши антирейтинг із падінням попиту на відпочинок серед росіян — мінус 38%. Головна причина — поновлення сполучення із Туреччиною, конкурувати із якою півострів не в змозі — ані за цінами, ані за рівнем сервісу.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Артек» — табір суворого режиму чи потенційний курорт для російської еліти?

Інфраструктуру та кількість подій, які б приваблювали потенційних туристів годі порівнювати з тією, що була до анексії.

Показовий приклад села Попівка, яке до анексії приймало найбільший на теренах СНД фестиваль електронної музики «Республіка Z» або «КаZантип», засновником якого був росіянин Микита Маршунок. Після окупації Криму підконтрольні Кремлю чиновники вижили його, а спроба провести “Казантип” у 2015 закінчилась свавіллям “Беркуту”. Тепер Попівка — знову депресивне село.

До того ж, поки пріоритетними напрямками для окупаційної влади півострова залишаються мілітаризація та будівництво Керчеснького мосту, кримські пляжі або просто зникають, як сталось у селищі Миколаївка, де залишилось 3% пляжів. Або їх цілеспрямовано знищують заради місця під забудову, як це сталось у Гурзуфі.

Який він, сучасний кримський турист? 

Сьогодні Крим насправді приймає півтора мільйони туристів на рік, це дуже збитково, а для бізнесу — взагалі катастрофа, — переконаний колишній міністр курортів Автономної республіки Крим Олександр Лієв:

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Стрілка до Криму: як сільський голова хоче посунути пост українських прикордонників

«За ці роки (після анексії —  ред.) кримський турпотік складався з двох частин. Перша — це такі ура-патріоти, закутані в триколори з вигуками «Тагіл!», люди, яких туди поїхати стимулювало телебачення російське. Таких людей у Криму не бачили раніше, бо до нас їхали не такі росіяни. Друга половина — це ті, кого відправляють за безкоштовними путівками. Ну дають безкоштовно, чого б не поїхати. Це рознарядки такі були із Кремля по всіх регіонах РФ із метою заповнити те авіасполучення, яке повідкривали із більшістю регіонів Росії — майже 700 тисяч таких було».

Колишній міністр курортів Автономної республіки Крим Олександр Лієв Фото: Станіслав Юрченко/krymr.org (RFE/RL)

Лієв називає окупований Крим «токсичним» та доволі різко порівнює сучасний кримський туризм із турами до Чорнобиля — охочі потрапити туди, звісно ж, є, але кількість їхня обмежена. Тож, на думку екс-міністра кримських курортів, відновити багатомільйонний потік туристів можливо лише за умови деокупації півострова і відновлення повноцінного транспортного сполучення.

А доки цього не сталося, будь-які підрахунки п’яти- чи шестимільйонного потоку туристів підконтрольними Крмелю кримськими чиновниками Лієв вважає не статистикою, а політикою.

Відновити багатомільйонний потік туристів у Крим можливо лише за умови деокупації півострова і відновлення повноцінного транспортного сполучення Фото: Аліна Смутко/krymr.org (RFE/RL)