У 97 років помер останній пособник нацистів, який жив у Канаді. Чоловіка родом з України судили за злочини нацизму

Гельмут Оберландер, фото орієнтовно 1940-х (зліва) та 2010-х років
Гельмут Оберландер, фото орієнтовно 1940-х (зліва) та 2010-х роківЦентр із ізраїльських та єврейських справ

У місті Ватерлоо канадської провінції Онтаріо 20 вересня помер колишній пособник нацистського режиму Гельмут Оберландер, якому було 97 років. Його судили за ймовірну причетність до масових страт у нацистській Німеччині й хотіли депортувати.

Про це пише The Globe and Mail.

Оберландер народився в Україні, але у віці 17 років потрапив до нацистської Німеччини (як стверджував чоловік, його насильно призвали до армії). Там він працював перекладачем при так званих айнзатцкомандах, відомих як «загони смерті». Їх вважають відповідальними за смерті понад двох мільйонів людей.

У 1954 році Оберландер опинився в Канаді й отримав її громадянство. Але в 1995 році влада країни через суд намагалася позбавити чоловіка громадянства, мотивуючи це тим, що він приховав інформацію про свою роботу з нацистами під час імміграції.

За цей час Оберландер обжився в Канаді сім’єю і заснував власну справу. «Попри життєві випробування, він залишався вірним своїм переконанням. Він знайшов розраду в сім’ї та підтримку — серед громади», — заявила його родина після повідомлення про смерть.

У 2001 році суд скасував громадянство Оберландера, але він оскаржив це рішення. Ця ж ситуація повторилася згодом тричі — у 2007, 2012 та 2017 роках. Влада Канади через суд хотіла довести причетність Оберландера до злочинів нацизму й депортувати з країни.

Сам чоловік не заперечував, що співпрацював із нацистами, але заявляв, що робив це під примусом і сам особисто ніколи не був причетний до масових страт, влаштованих айнзатцкомандами.

За даними The Globe and Mail, у Канаді жили 12 колишніх пособників нацистського режиму. Оберландер був останнім із них. Центр Симона Візенталя називав його одним із найнебезпечніших злочинців доби Третього Райху.