У Бельгії торговець зброєю пропонує на продаж старі «Леопарди» для ЗСУ. Уряд країни не проти, але не влаштовує ціна
Засновник бельгійської компанії OIP Land Systems, яка викуповує стару військову техніку, пропонує продати західні танки для Сил оборони України. Уряд Бельгії, який не має у своїх запасах танків, не проти викупити їх та передати ЗСУ. Але не за тією ціною, яку пропонує торговець.
Про це пишуть Reuters та The Guardian.
Фредді Верслюйс — гендиректор двох оборонних компаній, частиною його бізнесу є купівля-продаж зброї. OIP Land Systems, яку заснував Верслюйс, упродовж останніх 20 років купувала старе військове обладнання, сподіваючись, що одного дня на нього знову з’явиться попит.
Компанія підприємця має на околицях Турне у Бельгії цілий ангар зі старою технікою: 50 танків Leopard 1, 38 німецьких зенітних самохідних артилерійських установок Gepard, 112 австрійських легких танків SK-105 та 100 італійських бронетранспортерів VCC2 і 70 M113 тощо.
Загалом фірма Верслюйса має на складі близько 500 броньованих машин. Підприємець заявив, що це, ймовірно, найширший приватний арсенал танків у Європі.
«Усе, що ми робимо тут, є законним. Ми працюємо за правилами та маємо всі необхідні ліцензії», — сказав він.
Після розпаду СРСР європейські країни прагнули замінити деякі важкі й дорогі в обслуговуванні танки часів холодної війни на легші транспортні засоби для коротких миротворчих місій по всьому світу.
Так, за однією з найбільших угод Верслюйс придбав в уряду Бельгії 50 танків Leopard 1, які зняли з експлуатації у 2014 році, по 37 тисяч євро кожен (Міноборони Бельгії каже про 10-15 тисяч євро). У запасах країни не залишилося танків, і після повномасштабного вторгнення Бельгія не могла, як інші, передати їх Україні.
Верслюйс розповів, що тоді, дуже ризикуючи, купив списані танки за ринковою ціною. Досі його компанія не могла продати техніку німецького виробництва, оскільки закон вимагає дозволу Берліна для реекспорту. Але після згоди канцлера Олафа Шольца у Верслюйса з'явився шанс.
Міністерка оборони Бельгії Людивін Дедондер розповіла, що готова викупити танки назад, аби передати їх ЗСУ, але не за 500 тисяч євро, як пропонує Верслюйс.
«Переговори ще тривають, але я не збираюся платити пів мільйона за танк, який далеко не боєздатний», — сказала вона.
Верслюйс сказав, що його фірма купила 50 танків приблизно за 2 мільйони євро, і лише 33 були придатні для використання. Він заявив, що тепер ціна продажу може коливатися від кількох сотень тисяч майже до мільйона євро, але це передбачатиме роботу з переобладнання резервуарів, яка, за його словами, може бути дуже дорогою. Він також зазначив, що кожен танк потрібно оцінити індивідуально щодо справності та ціни ремонту.
Верслюйс сказав, що нещодавно до нього звернувся український державний імпортер зброї стосовно можливості придбання танків. Об’єднані експедиційні сили Великої Британії (JEF) також контактували з ним.
«Ми відкриті до всіх варіантів. Але ціна має бути справедливою, ми не благодійна організація», — сказав Верслюйс.
- Поділитися: