У Білому домі відбувся «Саміт четвірки» з лідерами США, Індії, Австралії та Японії

У США 24 вересня відбувся саміт учасників чотиристороннього діалогу з безпеки ㅡ «Саміт четвірки» (Quad Summit) ㅡ за участю лідерів Індії, Австралії та Японії.

Про це повідомили у Білому домі, де оприлюднили спільну заяву лідерів чотирьох країн.

Так, президент США Джо Байден приймав у себе прем’єр-міністра Австралії Скотта Моррісона, прем’єр-міністра Індії Нарендру Моді та прем’єр-міністра Японії Йосіхіде Сугу.

Їхня зустріч тривала близько двох годин. Приводом для саміту лідери країн назвали можливість переорієнтувати себе та світ на Індо-Тихоокеанський регіон, де наразі загострюється політичне протистояння.

У спільній заяві лідери країн вказали, що «взяли на себе зобов’язання сприяти вільному, відкритому, заснованому на правилах порядку, що ґрунтується на міжнародному праві, для зміцнення безпеки та процвітання в Індо-Тихоокеанському регіоні та за його межами».

Лідери «Четвірки» заявили про підтримку верховенства права, свободи судноплавства та перельотів, мирного вирішення спорів, демократичні цінності та територіальну цілісність держав.

На «Саміті четвірки» прямо не згадували Китай, однак сама країна напередодні цієї зустрічі розкритикувала захід та зазначила, що він «не отримає підтримки та приречений на провал», пише Reuters.

На саміті представники США, Індії, Австралії та Японії домовилися поглибити співпрацю щодо боротьби з COVID-19, зокрема збільшити виробництво та доступ до вакцин із доведеною високою ефективністю.

Країни започаткували «Партнерство з питань вакцинації» (Quad Vaccine Partnership), щоб допомогти розширити доступ до щеплення: збільшити виробництво визначених вакцин, жертвувати вакцини з власних партій тощо.

Усього країни домовилися разом пожертвувати понад 1,2 мільярда доз вакцин у всьому світі, на додаток до доз, які вже фінансували через COVAX.

Окрім того, «Четвірка» домовилася про інфраструктурне партнерство, об'єднання зусиль щодо боротьби з кліматичними змінами, розвиток співробітництва в галузі нових технологій та кібербезпеки (наприклад, у розвитку мереж зв'язку п'ятого покоління 5G), космічних та наукових галузях тощо.