«Велика сімка» хоче розпочати масштабний інфраструктурний проєкт, щоб протидіяти впливу Китаю

Лідери країн-членів «Великої сімки» та Європейського Союзу. Корнуол, Велика Британія, 11 червня 2021 року
Лідери країн-членів «Великої сімки» та Європейського Союзу. Корнуол, Велика Британія, 11 червня 2021 рокуPatrick Semansky / AP, Pool

Країни «Великої сімки» на саміті у Великій Британії в суботу, 12 червня, домовилися протидіяти впливу Китаю — зокрема шляхом запровадження багатомільярдного інфраструктурного проєкту на противагу китайській ініціативі «Один пояс, один шлях».

Про це повідомляє Reuters.

План має назву «Відновлення кращого світу» (Build Back Better World, B3W) і передбачає укладання з країнами, що розвиваються, угод для розвитку таких галузей, як збереження клімату, охорона здоров’я, громадська безпека, цифрові технології та ґендерна рівність.

Наразі не відомо, яким саме є засяг плану й скільки він потребуватиме фінансів. Але в Білому домі зазначають, що країни, які розвиваються, потребують 40 трильйонів доларів до 2035 року. Також «Велика сімка» узгодила позиції і з політики щодо Китаю у сферах торгівлі й прав людини.

«Йдеться не просто про конкуренцію чи змагання з Китаєм. Але досі ми не запропонували позитивної альтернативи, яка б відображала наші цінності, стандарти й спосіб ведення справ», — цитує Reuters неназваного американського високопосадовця.

CNN із посиланням на інше анонімне джерело в Білому домі стверджує, що лідери країн «Великої сімки» не одразу дійшли згоди в питанні Китаю. Дискусія начебто була настільки напруженою, що в певний момент у кімнаті, де велися перемовини, відімкнули інтернет-зв’язок.

А джерела Reuters додають, що президент США Джо Байден висловив «потужні коментарі» іншим лідерам «Великої сімки» щодо необхідності рішуче виступити проти «антидемократичних практик» Китаю, зокрема використання примусової праці.

Захід проти Китаю

Протидія зростанню китайського впливу ще за адміністрації Дональда Трампа стала одним із ключових напрямків зовнішньої політики США. Вашингтон і його західних союзників непокоїть поширення впливу Пекіна в країнах, що розвиваються.

Зокрема, Штати не раз звинувачували Китай у порушеннях прав людини (зокрема в контексті утисків мусульманського населення Сіньцзяну), обмеженні прав і свобод автономного регіону Гонконг, нечесній конкуренції й торгівлі тощо. Усі ці звинувачення Пекін відкидає.

Одним із ключових засобів поширення китайського впливу вважається інфраструктурний проєкт «Один пояс, один шлях», розпочатий у 2013 році. У ньому беруть участь понад 100 країн, які співпрацюють із КНР у будівництві залізниць, портів, трас та інших об’єктів інфраструктури.

За даними спеціалізованого сайту про азійську економіку Finews, станом на середину 2020 року ініціатива «Один пояс, один шлях» налічувала понад 3100 проєктів загальною вартість понад чотири трильйон доларів. Найбільші бенефіціари ініціативи — Росія, Саудівська Аравія й Малайзія.