У Білорусі на тлі чи не наймасовіших обшуків та арештів дозволили оголошувати надзвичайний стан під час протестів
Самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко в четвер, 15 липня, затвердив поправки до закону про національну безпеку, які фактично дозволяють оголошувати надзвичайний стан під час масових протестів.
Про це повідомила пресслужба білоруського «президента».
Тепер перелік підстав для оголошення надзвичайного стану (окрім стихійних лих і катастроф) доповнився «безладами, внаслідок яких виникає небезпека» для «територіальної цілісності й існування держави».
«Ця норма розроблена з урахуванням досвіду реагування на безлади у 2020 році», — йдеться в повідомленні пресслужби Лукашенка. Це вказує на те, що під «безладами» маються на увазі масові протести на кшталт тих, які відбувалися одразу після президентських виборів у Білорусі.
На час дії надзвичайного стану білоруський режим може призупинити діяльність ЗМІ, обмежити доступ до інтернет-ресурсів і посилити правила акредитації журналістів. Також для виконання закону можуть залучати військових.
Поправки до закону про нацбезпеку Лукашенко підписав після безпрецедентної хвилі обшуків та арештів у білоруських правозахисних і громадських організаціях.
Протягом 14-15 липня силовики прийшли додому й в офіси провідних правозахисних організацій щонайменше в 10 містах Білорусі. За даними правозахисного центру «Вясна», тільки за 14 липня відбувся не менш як 51 обшук і щонайменше 20 затримань — зокрема й 11 представників самої «Вясни».
Затриманим інкримінують низку статей Кримінального кодексу — зокрема ухиляння від сплати податків і звинувачення стосовно масових безладів. Міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch назвала обшуки й затримання в Білорусі «безпрецедентними за своїми масштабами».
Із засудженням дій білоруського режиму виступив Європейський Союз. Там охарактеризували обшуки й арешти як доказ «систематичної та добре спланованої кампанії, кінцева мета якої полягає в придушенні всіх опозиційних думок і знищення громадянського простору в Білорусі».
А в Білорусі тим часом розпочався «Слов’янський базар у Вітебську», який відкривала ведуча YouTube-каналу Медведчука «Перший Незалежний» Діана Панченко.
Зараз у Білорусі відкриті понад 3 тисячі кримінальних справ за політичними мотивами, а визнаних політв’язнів — понад 500. Про останні події в Білорусі й те, як їх сприймають білоруські емігранти в Україні, читайте в матеріалі Лізи Сівєц та Анастасії Власової «Не сидів — не білорус». Як білоруські емігранти обживаються в Україні і коли мріють повернутися додому.
- Поділитися: