Литва відмовилася видавати Білорусі лідерку опозиції Тіхановську. Режим обурився, що йому не пояснили причин відмови

Литва відмовила білоруському режиму у виданні лідерки опозиції Світлані Тіхановській, яка переїхала туди в серпні 2020 року під тиском самопроголошеного президента Олександра Лукашенка.

Про це в неділю, 11 липня, заявив генеральний прокурор білоруського режиму Іван Швед в етері державного телеканалу «Беларусь 1». Його слова цитує Zerkalo.io.

За словами Шведа, білоруський режим направляє в різні країни запити щодо екстрадиції громадян Білорусі, які виїхали з країни через політичні переслідування, але «реакції ми поки не спостерігаємо» — за винятком Тіхановської.

«Справді, прийшли документи, вже офіційно можу підтвердити, про відмову Литви у виданні. Але в цій відмові нема ніякого мотивування: на підставі чого вони нам відмовили», — заявив генпрокурор білоруського режиму.

А ось Росію Швед похвалив: заявив, що стосовно співпраці з Кремлем щодо екстрадиції білорусів «у нас дуже хороші результати», і за це він «дуже вдячний російським колегам».

За тиждень до заяви Шведа, 5 липня, стало відомо, що Офіс Тіхановської отримав дипломатичний статус у Литві. Міністр закордонних справ країни Ґабріелюс Ландсберґіс раніше заявляв, що «радше пекло змерзне», аніж Вільнюс почне розглядати вимоги білоруського режиму.

Про Світлану Тіхановську

До подій серпня 2020 року Світлана Тіхановська була вчителькою англійської мови, тоді як її чоловік Сергій Тіхановський став відомим у Білорусі блогером — він їздив країною, показував, як живуть люди в різних куточках Білорусі, і критикував владу.

Через велику популярність Тіхановський вирішив балотуватися в президенти Білорусі, однак перед виборами силовики сфабрикували проти нього справу й затримали в СІЗО. Його дружина Світлана вирішила піти на вибори замість чоловіка — вона змогла зібрати необхідну кількість підписів білорусів і зареєструватися кандидатом.

Коли іншого опозиційного кандидата, Віктора Бабарика, також арештували (і засудили до 14 років в'язниці), а третій — Валерій Цепкало — виїхав із країни через ризик арешту, штаби цих кандидатів об’єдналися і підтримали Тіхановську.

На президентських виборах, які відбулись у серпні 2020-го, Тіхановська здобула перемогу — принаймні, про це заявляють протестувальники, які не визнають офіційних результатів від ЦВК. Також про це свідчили дані дільниць, де змогли працювати незалежні спостерігачі. Там вона отримувала абсолютну більшість голосів. Проте підконтрольна президенту Олександру Лукашенку ЦВК оголосила переможцем виборів його, у зв’язку з чим у країні розпочались і тривають донині масові протести.

Тіхановська майже одразу виїхала з країни. Це сталося після її розмови з працівниками КДБ, які вимагали від неї поїхати, погрожуючи як чоловіку, який досі залишається в СІЗО, так і її дітям. Наразі Світлана Тіхановська продовжує політичну діяльність за кордоном і намагається домогтися якнайбільшого тиску Заходу на самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка.