У більшості популярних в Україні соцмереж стало більше української мови — дослідження
Більш ніж три чверті дописів в українському сегменті соцмереж Instagram, Facebook і Twitter (X) написані українською мовою. Також більш українськомовними стали TikTok і YouTube.
Про це свідчать результати дослідження Центру контент-аналізу «Українська мова в українських ЗМІ та у соціальних мережах».
Так, в українському сегменті Instagram українською написано понад 90% дописів, а у Facebook та Twitter (X) — більш ніж 77% і 80% відповідно. Тобто лише за минулий рік частка дописів українською зросла на близько 18% в Instagram, 10% у Facebook і 14% у Twitter (X).
За словами керівника Центру контент-аналізу Сергія Стуканова, оскільки користувачі цих соцмереж перебувають у здебільшого українськомовному середовищі, це спонукає переходити на українську тих, хто дотепер користується російською мовою.
Набагато більше стали використовувати українську мову і в YouTube. Минулого року в сервісі відеохостингу лише близько 5% усіх дописів були написані українською. Цього року їхня кількість сягнула більш ніж 44%.
У TikTok частка дописів українською зросла майже вдвічі за минулий рік — від близько 34% до близько 61%.
Водночас загальні дані по всіх соцмережах (зокрема заборонених Vkontakte й «Однокласниках») свідчать, що 51% усіх публікацій в Україні написано російською мовою.
Чи є якісь регіональні особливості?
Українська мова в соцмережах переважає в усіх областях, окрім частково окупованих Донецької, Луганської й Запорізької областей, Криму, а також Одещини.
На Одещині частка дописів українською на жовтень 2023 року становить 49%. Утім, саме в цій області за останній рік частка українськомовних публікацій зросла найбільше серед усіх регіонів.
Серед макрорегіонів найбільше зростання відбулося на заході. Станом на червень 2022 року частка дописів українською мовою там перевищила 85%.
Також більше дописів українською за останній рік стало в центральному, південному та східному макрорегіонах. Майже в усіх областях цих макрорегіонів використання української в соцмережах зросло на 10-15%.
Більше про дослідження
Дослідження проводив Центр контент-аналізу. Фахівці зібрали дописи з Facebook, Twitter (Х), Instagram, Youtube, TikTok, а також із російських VK та «Однокласників». Під час аналізу рахували частоту вживання в кожній соціальній мережі пар слів (лексем), які мають відмінні корені в українській та російській мовах.
Усього під час дослідження проаналізували 1,17 млн дописів, які опублікували користувачі з України з 20 вересня по 20 жовтня 2023 року.
- Поділитися: