Понад дві третини членів Палати громад схвалили пропозицію призначити дострокові вибори до нижньої палати парламенту. Вибори відбудуться 8 червня 2017 року

Понад дві третини членів Палати громад схвалили пропозицію призначити дострокові вибори до нижньої палати парламенту Великої Британії. Підтримали її 522 з 650 британських депутатів. Таким чином позачергові вибори відбудуться 8 червня 2017 року.

Про намір призначити дострокові парламентські вибори прем’єр-міністр Великої Британії Тереза Мей оголосила 18 квітня 2017 року. Утім, за законодавством Сполученого Королівства, це рішення повинен був підтвердити парламент. Відповідну норму в 2011 році ухвалив попередник Мей Девід Кемерон.

Парламентські вибори у Великій Британії відбуваються кожні п’ять років. Останні вибори до Палати общин відбулися в 2015 році. Наступні були заплановані на 2020 рік. Раніше Мей неодноразово наполягала, що дострокових виборів не буде. Зокрема, подібну заяву консерваторка зробила минулого місяця.

Та зараз Мей каже: вибори допоможуть Британії у перемовинах про вихід із Європейського Союзу. Офіційний Лондон активував 50-ту статтю Лісабонської угоди у березні 2017 року. Очікується, що Велика Британія залишить ЄС до березня 2019-го.

«Якщо ми не проведемо парламентські вибори зараз, політичні ігри будуть продовжуватися, – заявила лідерка Консервативної партії 18 квітня 2017 року. – До наступних виборів перемовини з Європейським Союзом досягнуть найбільш складної стадії. Тож нам потрібні позачергові вибори. І вони потрібні зараз – поки ЄС погоджує свою позицію і поки не розпочалися активні стадії перемовин про вихід Британії з ЄС».

Заява Мей на Даунінг-стрит стала несподіванкою для Великої Британії. Вона наполягла, що рішення оголосити позачергові вибори вона ухвалила нещодавно. 60-річна прем’єрка повідомила про своє рішення після наради із членами свого уряду.

Заява прем’єр-міністерки Терези Мей 18 квітня на Даунінг-стріт про намір призначити дострокові парламентські вибори стала несподіванкою для Великої Британії Фото: Andy Rain/EPA

Утім, опоненти вбачають у рішенні Мей політичний підтекст. Главою уряду у 2016 році вона стала завдяки рішенню Консервативної партії, а не перемозі на парламентських виборах. Посаду Мей отримала після відставки попередника Девіда Кемерона. Той залишив посаду після оголошення результатів референдуму про вихід Британії з ЄС. Перед початком перемовин про Брекзит Мей хоче заручитися підтримкою британських виборців.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Шотландська незалежність: Затиснена між Великою Британією та Євросоюзом

«Заява прем’єр-міністра свідчить про те, що Тереза Мей піклується лише про інтереси своєї партії, а не країни загалом. З огляду на проблеми в Лейбористській партії вона бачить можливість розбити опозицію. Вона хоче позбутися людей, які не згодні з нею. Це дозволить їй вести Велику Британію у напрямку до все більше правої ідеології», – прокоментувала перший міністр Шотландії Нікола Стерджен.

Нині соціологічні опитування прогнозують правлячій Консервативній партії впевнену перевагу над опозиційною Лейбористською партією. Згідно з дослідженнями, оприлюдненими в квітні 2017 року, консерватори заручилися підтримкою 43% виборців, а лейбористи – 25%. 11% британців підтримують Партію незалежності Сполученого Королівства, ще 10% – Ліберал-демократичну партію.

Таким чином, торі можуть розширити свою більшість у Вестмінстері. У чинному скликанні партія Мей має 330 депутатів, а лейбористи – 229. Одним із аргументів при оголошенні позачергових виборів прем’єр-міністр називала те, що хитка більшість у парламенті загрожує перспективам Британії при виході з Європейського Союзу. Фактично Мей звинуватила опозицію у спробі завадити Сполученому Королівству вийти з ЄС.

Втім журналіст The Guardian Олівер Буллоу ставить це під сумнів: «Мей каже, що опозиційні партії не дадуть їй змоги говорити з ЄС так, як вона хоче. Та це формальна причина. Насправді вона просто хоче отримати більше депутатів [від своєї партії] у парламенті. Головна опозиційна партія, лейбористи, нині дуже слабка. Це не питання відносин Британії та ЄС, це внутрішнє питання. Вона просто хоче збільшити перевагу над опозицією», – розповів Буллоу у коментарі Громадському.

Та чому ідею з достроковими виборами підтримали лейбористи? «Мені здається, пояснення може бути лише одне, – коментує журналіст The Guardian. – Лідер Лейбористської партії Джеремі Корбін – некомпетентна людина. Він не знає, що робить. Якби він був хорошим політиком, він принаймні поставив би уряду певні умови. Гадаю, що за умови, якщо лейбористи зазнають поразки, він може втратити керівний пост. І це може бути найкращим підсумком цих виборів – і для лейбористів, і для Британії».

Востаннє дострокові вибори за менш ніж чотири роки після попередніх оголошували в 1966 році. Червневі вибори можуть стати третім за три роки волевиявленням у Сполученому Королівстві.

У 2015 році відбулися чергові парламентські вибори, рік потому ж відбувся референдум про вихід Великої Британії з ЄС.

Також, ви можете прослухати аудіоверсію:

Підписуйтесь на наш канал в Telegram

Поділитись: